"Времето за нови преговори зависи от това доколко служебното правителство ще е готово да внесе нов коригиран вариант на Плана за възстановяване. Те имат ясни инструкции от парламента какво се очаква, но ангажиментите - да получат съгласие и от Европейската комисия, не ми се струват реалистични. Това са преговори. Не можем да знаем в момента каква е позицията на Комисията. Оценките показват, че в сектор "Енергетика" преговорите са най-затруднени".
Това каза пред БНР Петя Георгиева, доктор по икономика, от Института по пазарна икономика.
И подчерта, че Брюксел има ясни представи за целите и ясно си ги преследва, а рискът от загуба на средства нараства във времето.
"Основният риск, който се реализира в момента, е политическият - пред реализацията на Плана за възстановяване - да не може да се формира редовно правителство, което да поеме ангажиментите си - да започне да изпълнява предвидените в Плана реформи и да се стартират проектите, това и да се случи в срок. Всичко, предвидено за изпълнение, трябва да бъде изпълнено. Няма прецедент за частични плащания по Плана. Една реформа или един проект да не бъдат изпълнени, това подлага на риск всички останали. Получава се каскаден ефект".В предаването "Нещо повече" Георгиева подчерта, че всяка държава има право да поиска по всяко време корекция на Плана във всяка област, стига да има обективни обстоятелства за това.
"Това са събития, възникнали извън контрола на държавата. България може да има основания за корекция в Плана и правителството трябва да стъпи на обстоятелството - за извън неговия контрол. Може да се иска корекция заради това, че реформата за декарбонизация има множество социални аспекти - тя не е просто затваряне на едни централи, а страшно много хора в определени региони са заети в тези сектори и няма реална програма какво ще се случи с тези хора, а и с този регион".
Интервю на Людмила Железова с Петя Георгиева в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..