Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Томов: С достатъчно примери машината извлича за себе си определени модели

Експерти: Изкуственият интелект ще играе много по-ключова роля, отколкото в момента

Мартин Стаменов: Изкуственият интелект се разви достатъчно добре, така че да разбира контекст

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дискусията "AI пропаганда. Текст и истина във фалшивия нов свят" ще се състои тази вечер в клуб K.U.P.E. от 19 часа.

"Ролята на изкуствения интелект в генерирането и разпространението на фалшиви новини в момента не е толкова съществена. Но се задава вълна от много по-голямо включване на изкуствения интелект във всички аспекти на разпространяване на дезинформация. В последните месеци и години имаше много сериозно развитие в изкуствения интелект, което ще позволи съвсем скоро той да започне да играе много по-ключова роля, отколкото в момента", каза в предаването "Хоризонт до обед" Христо Томов, експерт в сферата на машинното самообучение и съосновател на „Дриймикс“, който ще бъде един от участниците в обсъждането. 

"Все още е достатъчно евтино и достъпно човек да бълва и разпространява дезинформация, без машинно генериране на текстове", отбеляза Мартин Стаменов, експерт по изкуствен интелект.

"Самите алгоритми са базирани на машинно обучение. Това са алгоритмите за промотиране на съдържание на социалните медии. Ние като ползватели, като регулатори нямаме никаква прозрачност как работи един такъв алгоритъм. Това остава една затворена кутия за нас."

Относно модерацията във Фейсбук Христо Томов коментира:

"Какво точно се случва, е сериозно пазена тайна от Фейсбук, но се знае общо какво се случва, без детайли. Тези техни алгоритми – и за таргетиране на информация, и за модериране, те са правени с добра идея, да се поддържа интересът на хората към платформата. Колкото до автоматичното модериране, в повечето случаи става въпрос не автоматично да бъде спирано определено съдържание, а да се привлича вниманието на модератори към определено съдържание. Тоест, в крайна сметка, поне за момента опира до човешка преценка", коментира Христо Томов по темата за модерацията във Фейсбук.

"Действително цари разбиране, че изкуственият интелект е изцяло базиран на ключови думи. В последните години изкуственият интелект се разви достатъчно добре, така че да може да разбира контекст на много езици. Контекстът е до някаква степен вече решена задача. Това, което изгубихме по пътя, е да интерпретираме защо дадено изречение е класифицирано по този начин. Изгуби се това да можем да отворим капака, за сметка на това, че сме много добри да разбираме контекст", подчерта Мартин Стаменов пред БНР.

Христо Томов допълни, че неща, които допреди няколко години са се считали за далечни и трудни за разпознаване от изкуствения интелект, с достатъчно примери машината извлича за себе си определени модели.

Когато хората модерират постове, те връщат решението обратно на машината, която пък го използва за тренировъчни данни, поясни той.

"Машините при самообучението са доста гъвкави и малка част "отровени данни", както се наричат, обикновено не ги чупи. Ако "отровените данни" станат значителна част от данните, с които се самообучава машината, тогава вече това се отразява на това какво тя научава и как започва да класифицира в бъдеще."

Откъде идват фалшивите новини?

Мартин Стаменов посочи наличието на три слоя медии. Единият се състои от сайтове-гъби, които изникват при "пропагандна вълна и дъжд от черни пари", след което подобни мрежи от анонимни сайтове се деактивират.

"Те са място, където се посява дадена опорка, даден наратив, дадена дезинформация. Те биват създадени в много голямо множество, в рамките на 5-10 минути всеки от нас би могъл да направи 200-300-400 клонинга, в зависимост от това какъв му е бюджетът и стимулът да разпространява дезинформация. GDPR-ът им служи вярно, по никакъв начин не можем да вземем информация от т. нар. регистрари за домейните – в коя държава са хостнати самите сайтове, кой евентуално им е собственик… Цялото това нещо е абсолютно закрито като информация вече."

Според Христо Томов изкуственият интелект "ще ни настигне".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51