Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Паунов: Кризата на партиите води до дебат за смяна на формата на държавно управление

Доц. Христо Паунов
Снимка: личен архив

Кризата на партиите води и до дебата за смяната на формата на държавно управление. Това обясни пред БНР доц. Христо Паунов, който е преподавател по Конституционно право в Юридическия факултет на Пловдивския университет и в УНСС.  

„При един разнороден парламент не може партиите да се разберат дори по основни въпроси. Народните представители трябва да разберат, че основната функция на НС е законодателна. Има и друга много важна функция, която те почти забравиха - сформирането на висши органи и подмяната на техния състав, когато им изтече мандата. Когато тези неща не се вършат от парламента, това налива вода в мелницата, наречена „промяна на формата на държавно управление“.

Днес представителите на Инициативен комитет за организиране и координиране на подписка за провеждане на национален референдум внасят уведомление до председателя на НС, че започва подписка по въпроса „Подкрепяте ли провеждане на избори за Велико НС, което да реши въпросите за промени във формата на държавно управление от парламентарна република в президентска“.

Референдум от това естество е допустим само от формална гледна точка, обясни в предаването „Преди всички“ доц. Паунов.

„Това обаче не е рационално и такова решение на НС за провеждането му може да се атакува. Има определен ред за свикване на Велико НС. Той не предвижда провеждането на референдум“.

Конституцията възлага на президента резервна функция по съставяне на служебно правителство и разпускане на НС, напомни преподавателят по Конституционно право.  

„Това се случва поради факта, че няма жизнеспособност в парламента и не може да има редовно правителство. След като се върне и третият проучвателен мандат, президентът трябва да издаде два указа - с единия да определи датата на изборите и да разпусне НС, а с другия да назначи служебно правителство“.

Има два текста, с които президентът трябва да се съобрази, посочи той.

„Те са на различни места. Единият е в Конституцията – член 64, алинея 3, който казва, че до два месеца трябва да се проведат избори, но имаме и един текст в Изборния кодекс – член 4, алинея 1, който посочва, че изборите за парламент се насрочват от президента не по-късно от 60 дни преди изборния ден. Той трябва да се съобрази с тези два текста и да направи тайминг. Би било добре в края на януари той да издаде указа. НС да бъде разпуснато от 1 февруари. Изборите да бъдат насрочени на 2 април“.

Доц. Паунов напомни колко дълъг е бил животът на предишните парламенти.

„45-тото НС работи само 26 дни. 46-тото - около два месеца. Сегашното НС работи активно около 3 месеца. Виждаме една много голяма дезорганизация на мнозинството в парламента. Тя води до  неспособност да се излъчи правителство. Президентът им даде доста голям толеранс от време да направят опити да сформират правителство, което да бъде отговорно пред парламента. Живеем в условията на парламентарна република, при която трябва да се формира правителство от НС, което да бъде отговорно пред парламента. Когато имаме кризисна ситуация и не може да се хомогенизира парламентарното мнозинство Конституцията дава възможност на президента да връчи проучвателни мандати и да сформира служебно правителство“.

Президентът може да разпусне парламента чак след като се изчерпат всички конституционни възможности за съставяне на правителство, посочи доц. Паунов.

„Държавният глава не може да разпуска парламента, ако се намира в последните 3 месеца от неговия мандат“.

Ако не са доволни политиците, че има служебно правителство, да променят Конституцията, заяви още преподавателят по конституционно право.

Цялото интервю на Силвия Великова с доц. Христо Паунов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Странджа" - най-големият природен парк у нас, все още няма План за управление

Тази година честваме 30 години от създаването на най-големия природен парк в България –  "Странджа". Под мотото "при нас всичко е най" и  с поредица от събития ще бъде отбелязана кръглата годишнина . Честванията започват от днес-24.01, в читалището на град Малко Търново, където ще се съберат всички експерти и политици, работили активно за..

публикувано на 24.01.25 в 11:55
Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова застана начело на комисията по външна политика в НС

Депутатът от ГЕРБ-СДС Йорданка Фандъкова поема председателството на парламентарната комисия по външна политика след гласувани промени в нейния състав. Вчера от ГЕРБ съобщиха, че лидерът Бойко Борисов се отказва от председателското място и от участия в комисии, защото стартира работна обиколка в страната, на която ще се срещне с кметове,..

публикувано на 24.01.25 в 11:31

В Сърбия започна генералната стачка с искане за политическа отговорност за жертвите в Нови Сад

В Сърбия започна генералната стачка,наречена общо гражданско неподчинение  с искане за промени в управлението на страната и политическа отговорност за жертвите на срутването в Нови Сад, където загинаха 15 души. Неподчинението започна сред призива на студентското движение от Беград, и  преди минути работа спряха училища, държавни структури,..

публикувано на 24.01.25 в 11:30

Желязков: Присъединяването към еврозоната е ключов приоритет

Присъединяването на България към еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е заявил министър-председателят Росен Желязков на среща с българският еврокомисар Екатерина Захариева. Той е подчертал, че още от първия ден на..

публикувано на 24.01.25 в 11:26

Петима са кандидатите за кмет на пазарджишкото село Драгор

Петима кандидати ще се явят на кметските избори в пазарджишкото село Драгор на 16 февруари. Изборът ще се проведе в две секционни комисии, с по 9 члена.  До извънредния вот се стигна след внезапната кончина на Георги Цонев -  кметът с най-дълъг стаж в община Пазарджик - цели десет мандата.  Драгор е едно от близките до Пазарджик села и спокойно..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Над 8,7 млн. лева забавени заплати са изплатени след намесата на Инспекцията по труда

Над 8,7 милиона лева забавени заплати са изплатени след намесата на Главната инспекция по труда през миналата година. Установени са забавени възнаграждения за почти 11 милиона лева. При проверките си инспекторите по труда са установили 21 500 нарушения при заплащането. От тях 5700 се отнасят до начисляване и плащане на заплати в договорени..

публикувано на 24.01.25 в 11:01
Виктор Орбан

Унгария настоява ЕС да убеди Украйна да възобнови транзита на газ

Унгария настоява Европейският съюз да убеди Украйна да възобнови транзита на газ от Русия към Европа, каза премиерът Виктор Орбан за националното радио на страната, предаде БТА като се позова на агенция Ройтерс.  Това се случва на фона на желанието на ЕС да разшири своите санкции срещу Русия през следващата седмица. Будапеща все още не е решила..

публикувано на 24.01.25 в 10:59