Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Иванов: Справедливостта в енергийния преход все още липсва

Трябва да се позволи на енергийните дружества да инвестират, категоричен е той

Антон Иванов
Снимка: Силвия Великова

Трябва да се позволи на енергийните дружества в България да инвестират, заяви пред БНР Антон Иванов от Български енергиен и минен форум.

"Има някои въпроси, които следва да бъдат решавани - там е интересът не само на синдикатите, но и на други представители - икономически представители в страната. Основният проблем е енергийният преход, който трябва да се случи в следващите 6-8 години - много кратък срок, в който трябва да се случат много неща, за да осигурим такъв преход, който да не ни въвлече в някаква криза. Това е интересът - да се подпомогне този процес, като се сложат рамки, които да дадат основание от една страна за водене на преговори с ЕК, но и да се позволи на енергийните дружества в България да инвестират. Без инвестиции ние не може да постигнем енергиен преход, включително инвестиции в съществуващи мощности", коментира той в интервю за предаването "Преди всички.

В момента държавните дружества - всички пари, които получават, ги прехврлят за щедри компенсации и не остават пари за инвестиции, подчерта Иванов и добави категорично:

"Държавните дружества, които сега са гръбнакът на онова, което в България е моделът за компенсиране на крайните потребители, се нуждаят остро от инвестиции, за да продължат ефективно да изпълняват своите функции".

Не бих казал, че енергийната визия трябва да отиде в коша, каза той. Положени са усилия за създаването на този документ, но той има много въпросителни - по отношение на формата и дълбочината, посочи експертът.

"Беше казано и на представянето на документа, че след като се очертаят основните направления за развитие на сектор "Електроенергетика", министерството поема ангажимент да продължи задълбочаване на анализите и представяне на по-конкретни числа и параметри на заявленията, заложени в този указващ документ". 

Относно ПВУ Антон Иванов изказа мнение, че когато казваме, че искаме да го обсъдим отново с ЕК - ние трябва да кажем какво смятаме, че трябва да се случи. Според него трябва да представим поглед за следващите 10 години

"Именно това се очакваше, че тази визия ще послужи като инструмент на преговорния екип да влезе в разговори с ЕК. Доколко точно този документ върши работа, имам моите съмнения, но това беше направлението на мислене". 

Запитан дали работниците могат да дадат повече аргументи за запазване на въглищните централи, Антон Иванов коментира:

"Има много детайли, които са важни от гледна точка на енергийния преход. Става дума за планиране на индустриален преход във въглищните региони. Този разговор, който липсва до момента структурирано, именно към този разговор представителите на работниците и служителите могат да допринесат".

Справедливостта в енергийния преход, който сега се планира, все още лиспва, смята експертът и добави:

"За да се защити тази справедливост - въпреки общите заявки, които има политически, но липсват практически, затова се появява необходимостта представители на работниците и служителите да се включат този процес, включително в разговорите с Комисията". 

Визията създава противоречива среда за реализация на решението за това кой да строи нови ядрени блокове, изказа мнението си още Антон Иванов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

50 години от кончината на Джозефин Бейкър

"Безкрайно уважавам тази жена, която е била майка, страстен защитник на многообразието, жена, която е останала в историята с куража си по време на войната. Нейната съдба силно ме вълнува - всичко това докато е била и творец, разбира се, с изключителна артистична кариера. Тя ме удивлява." "През XX век тази жена е осиновила толкова много деца,..

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Централноевропейски държави се борят с огнища на шап сред добитъка

Властите в няколко държави в Централна Европа работят за справяне с огнища на шап сред добитъка.  Заради болестта се стигна до затваряне на граници и умъртвяване на хиляди животни. Първият случай беше регистриран във ферма в северозапдна Унгария в началото на март. Две седмици по-късно животни в три стопанства в съседна Словакия също дадоха..

публикувано на 12.04.25 в 13:40

Гърция съобщава за три огнища на шарка по овцете в близост до България

Санитерните власти на Гърция откриха шарка по овцете в три префектури северната част на страната, които са близо до границата с България. Засегнати са ферми до град Кавала в област Родопи и на остров Самотраки. Причината е неспазване от страна на фермерите на санитарните мерки. От областната санитарна служба съобщават, че стадата с..

публикувано на 12.04.25 в 13:25

Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България - BBB с положителна перспектива

Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch) потвърждава дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво "BBB" с положителна перспектива. Рейтингът на България е подкрепен от силния външен баланс и баланс на публичните финанси спрямо държавите със същия рейтинг и надеждната политическа рамка, подкрепени от членството в ЕС и дългогодишния..

публикувано на 12.04.25 в 13:01

Кметове на малки населени места също обявиха, че ще започнат протести

Протести под наслов "България няма деца за убиване" се организират днес пред съдебни палати в различни градове на страната. Демонстрацията в София е пред сградата на Министерския съвет.  Искането на всички протестиращи е да се осигури безопасност на пътя и да има по-строги мерки срещу нарушенията. Недоволството идва след катастрофата..

публикувано на 12.04.25 в 12:44
Владимир Путин се ръкува със Стив Уиткоф (вляво) по време на среща в Санкт Петербург, Русия, 11 април 2025 г.

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с Путин в Санкт Петербург

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург. А във Вашингтон американски и украински представители преговарят по ново американско проектоспоразумение за достъп на Съединените щати до украинските редки метали и минерали.  Келог: Украйна може да бъде разделена подобно на Берлин след Втората..

публикувано на 12.04.25 в 12:28

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Подмяната на ценности с увреждания

Проф. Юлиана Матеева:   Г-н Ганев, според правилника, за да говорите от място, трябва да имате физически увреждания, не умствени. *** Драги слушатели, скъпи мои незаменими съучастници, хайде да се хванем за ръце и колективно да осъдим недопустимата грубиянска употреба на българския език в Народното събрание. Днес, разбира се, има..

публикувано на 12.04.25 в 12:25