Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът ще може да задължи страните да участват в процедура по медиация, когато е предявен иск от Семейния кодекс

Юлия Раданова
Снимка: УНСС

Съдът ще може да задължи страните по определени висящи дела да ги разрешават чрез процедура по медиация. Досега прибягването до медиатор беше доброволно. Парламентът одобри вчера на второ четене промени в Закона за медиацията

Промените между първо и второ четене бяха значителни, посочи пред БНР Юлия Раданова, която е адвокат и медиатор.

Съдът ще има изцяло преценката да задължи страните да участват в процедура по медиация, когато е предявен един от исковете в семейния кодекс. А именно споровете, свързани с развода-спорове за родителски права, местоживеене на децата, мерки за осъществяване на личен контакт, издръжка и т.н“.

Първоначално това беше мислено като част от задължителната медиация, а сега ще бъде изцяло в дискреция на съдията, обясни тя.

Посочено е, че промените трябва да влязат в сила до юли 2024.

„Опасенията ми са, че може да се върнем назад през този период. От друга гледна точка е нужно време за подготовка на тази система, тъй като това е коренна промяна в начина на решаване на спорове. Изисква се подготовка на самите медиатори и на центровете, които ще трябва да заработят към Окръжните съдилища. Системата има нужда от лека настройка. Трудно ми е да преценя дали това ще се случи в следващата година и половина“.

Юлия Раданова не е изненадана от съпротивата към тези промени в Закона за медиацията от страна на адвокати и политически партии.

„Медиацията си пробива път в България доста трудно. Все още битуват опасения, че някой може да остане без работа, макар да е доказано, че това не отнема от хонорарите на адвокати и не служи за оставане без  работа на други професии, даже напротив -хора се преквалифицират и продължават успешно дейността си. Мисленето за медиацията като начин за решаване на икономически проблеми е един от аспектите. Не мога да приема твърдението, че го правим само, за да усвоим едни пари от ЕС. Този законопроект е част от Плана за възстановяване“.

В конкретните семейни спорове има опасение, че ще започне различно тълкуване от страна на различните съдии какви предпоставки трябва да има, за да бъдат накарани двама души да излязат от съдебната зала и в рамките на един час да обсъдят какво медиацията може да направи за тях, посочи адвокатът.

Има и дебат дали страната, която не се е държала конструктивно, трябва да поеме разноските, посочи Раданова.

„Приема се, че това може да накърни достъпа до правосъдие и доброволното участие на страните в процеса. От друга страна, по някакъв начин нарушава и конфиденциалността на цялата процедура, защото за да определи съдията кой ще поеме разноските по цялото производство, би следвало да знае какво се е случило в процедурата по медиация“.

При случаите на домашно насилие не може да задължим страните да участват в процедура по медиация, тъй като това може да се постави в риск една от тях, обясни Раданова.

Не е необходимо медиаторите задължително да са юристи, смята още тя.

„България е приела много либерален модел-всяка професия да може да се сертифицира и да бъде медиатор“.

Цялото интервю на Силвия Великова с Юлия Раданова може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е няколко гласа в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28