Съдът ще може да задължи страните по определени висящи дела да ги разрешават чрез процедура по медиация. Досега прибягването до медиатор беше доброволно. Парламентът одобри вчера на второ четене промени в Закона за медиацията
Промените между първо и второ четене бяха значителни, посочи пред БНР Юлия Раданова, която е адвокат и медиатор.
„Съдът ще има изцяло преценката да задължи страните да участват в процедура по медиация, когато е предявен един от исковете в семейния кодекс. А именно споровете, свързани с развода-спорове за родителски права, местоживеене на децата, мерки за осъществяване на личен контакт, издръжка и т.н“.
Първоначално това беше мислено като част от задължителната медиация, а сега ще бъде изцяло в дискреция на съдията, обясни тя.
Посочено е, че промените трябва да влязат в сила до юли 2024.
„Опасенията ми са, че може да се върнем назад през този период. От друга гледна точка е нужно време за подготовка на тази система, тъй като това е коренна промяна в начина на решаване на спорове. Изисква се подготовка на самите медиатори и на центровете, които ще трябва да заработят към Окръжните съдилища. Системата има нужда от лека настройка. Трудно ми е да преценя дали това ще се случи в следващата година и половина“.
Юлия Раданова не е изненадана от съпротивата към тези промени в Закона за медиацията от страна на адвокати и политически партии.
„Медиацията си пробива път в България доста трудно. Все още битуват опасения, че някой може да остане без работа, макар да е доказано, че това не отнема от хонорарите на адвокати и не служи за оставане без работа на други професии, даже напротив -хора се преквалифицират и продължават успешно дейността си. Мисленето за медиацията като начин за решаване на икономически проблеми е един от аспектите. Не мога да приема твърдението, че го правим само, за да усвоим едни пари от ЕС. Този законопроект е част от Плана за възстановяване“.
В конкретните семейни спорове има опасение, че ще започне различно тълкуване от страна на различните съдии какви предпоставки трябва да има, за да бъдат накарани двама души да излязат от съдебната зала и в рамките на един час да обсъдят какво медиацията може да направи за тях, посочи адвокатът.
Има и дебат дали страната, която не се е държала конструктивно, трябва да поеме разноските, посочи Раданова.
„Приема се, че това може да накърни достъпа до правосъдие и доброволното участие на страните в процеса. От друга страна, по някакъв начин нарушава и конфиденциалността на цялата процедура, защото за да определи съдията кой ще поеме разноските по цялото производство, би следвало да знае какво се е случило в процедурата по медиация“.
При случаите на домашно насилие не може да задължим страните да участват в процедура по медиация, тъй като това може да се постави в риск една от тях, обясни Раданова.
Не е необходимо медиаторите задължително да са юристи, смята още тя.
„България е приела много либерален модел-всяка професия да може да се сертифицира и да бъде медиатор“.
Цялото интервю на Силвия Великова с Юлия Раданова може да чуете в звуковия файл.
От утре, 28 януари, в Ямболска област отпадат въведените противоепидемични мерки в лечебните и социалните заведения, а учениците се връщат в училищата. Заболяемостта през последните дни е намаляла и обстановката постепенно се нормализира, каза директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Радостина Калчева. "Заболяемостта за..
Помощник-капитанът на кораба "Галакси лидер" Данаил Веселинов, който се завърна при семейството си след 14 месеца в плен, беше удостоен от кмета на Горна Оряховица Николай Рашков с плакета "Достоен горнооряховец" и получи като подарък икона на Свети Николай, закрилникът на моряците. Пред БНР Данаил Веселинов каза, че след отвличането и 13..
Президентът на Полша Анджей Дуда заяви пред Би Би Си, че газовите потоци от Русия към Западна Европа никога не трябва да бъдат възстановени, дори ако Русия и Украйна постигнат мирно споразумение. Анджей Дуда каза, че газопроводите "Северен поток", които не се използват от 2022 година, "трябва да бъдат демонтирани". По този начин, по..
Сред заложниците на "Хамас" има още един с български корени. 22-годишният войник Матан Ангрест е в плен на терористичната групировка от 7 октомври 2023 година. "Надявам се скоро да се прибере у дома", каза посланикът на Израел у нас Йосеф Леви Свари. Освободената от "Хамас" миналата седмица Даниела Гилбоа, която също е с български корени, е под..
"Нашето общество вече приема за нормално и фалшивото, и ограничаващото. По въпроса за свободата ние реагираме не с инстинкта за повече свобода, а за повече ограничения". Това заяви пред БНР Първан Симеонов, социологическа агенция "Мяра". Той представи резултатите от изследване за отношението към социалните медии и истината в..
Румен Радев ще посети днес, 27 януари, Полша, където от 16.00 часа ще присъства на церемонията по отбелязването на 80-ата годишнина от освобождаването на концентрационния лагер "Аушвиц-Биркенау" през Втората световна война, съобщиха от пресцентъра на държавния глава. Днес е Международният ден в памет на жертвите на Холокоста Във..
За втори път Софийският градски съд не успя да даде ход на делото срещу бившия следовател Петьо Петров, по-известен като Петьо Еврото. Причината е нередовна процедура по призоваване, както на самия Петров, така и на пострадалите от действията му - бизнесмена Илия Златанов, сина и дъщеря му. Прокуратурата повдигна задочно обвинение на..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...