"Няма да се намери следовател, който да е против самостоятелност на Националната следствена служба. Следователите, като цяло, приемат такава една независимост. Проблемът не е в реформите, ние сме хора, които изпълняват закова такъв, какъвто законодателят го приеме. Проблемът е във възможността да се излекуваме от поредната такава реформа".
Това заяви пред БНР председателят на Камарата на следователите в България Петко Петков.
Той подчерта, че професионалната гилдия и политиците изказват мненията си, но никъде не се срещат:
"Нека академичната общност да е водеща. Но някъде трябва да се срещнем. ... Има закон за нормативните актове, който не е отменен, трябва да го спазваме. Нека да се чува и мнението на професионалната гилдия. Ние не настояваме, че е най-правилното. Когато чуем и вносителите, законодателите, и академичната общност, законът ще е по-добър от това, което се предлага в момента".
Петков припомни, че при създаването ѝ през 1995 г. НСлС е била органът, който е разследвал всичко:
"На политиците много бързо не им се хареса една такава силна структура и още на втората, третата година тръгнаха да търсят варианти за промяна в структурата, във функционална компетентност".
По думите на Петко Петков промяната само на структурния закон - Закон за съдебната власт, и създаване на НСлС трябва "да бъде свързано и с промяна в материалния и процесуалния закон, която да даде категоричност, че следователите работят това, за да не са зависими от административния ръководител, окръжния прокурор".
"Минали сме го всичко това, но нещата са свързани. Когато говорим за реформа, тя не може да е само структурна, трябва да е и законодателна. Сега, когато казваме, че възстановяваме Националното следствие, винаги колегите с повече опит ще си кажат, че това трябва да е свързано и с някаква функционална компетентност", уточни председателят на Камарата на следователите.
Интервюто на Диана Янкулова с Петко Петков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
"Много е важно решенията в енергетиката да се взимат на базата на дългосрочни проучвания, обективни данни и анализ на различни сценарии и перспективи". Това обясни пред БНР Мартин Владимиров, експерт в Центъра за изследване на демокрацията, след като страната ни се отказа от продажбата на реакторите на АЕЦ "Белене". Зафиров: Реакторите на..
Разследващият журналист Христо Грозев ще говори за руските хибридни атаки и заплахи в Европейския парламент в Брюксел на 22 април. Грозев ще участва дискусия в Специалната комисия за европейския щит за демокрацията съвместно с комисиите по външни работи и по сигурност и отбрана. Двама български евродепутати са заместващи членове на..
Министерският съвет увеличи със 190 млн. лева бюджета на програмата за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия, която действа от 1 юли миналата година до 31 март на тази. Така - вместо предвидените до момента 989 млн. лева, за компенсации ще бъдат изплатени 1,179 млрд. лева. Измененията се налагат заради..
Жителите на столичния квартал "Захарна фабрика" от ромски произход настояха за намесата на премиера Росен Желязков по случая със съборените от администрацията на район "Илинден" незаконни постройки, в които те живеят. "Искаме съдействие от господин Желязков, да излезе и да каже, защото ние сме български граждани. Не може в европейска..
Не виждам причини БСП да остане в това управление ! Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на социалистическата партия от властта. Това каза пред БНР Михаил Миков, бивш председател на Народното събрание и бивш лидер на БСП. Няма полза от това участие в управлението, освен за тези, които..
Столичният кмет назначи Богдана Панайотова за нов главен архитект на София. Главният архитект вече ще е само администратор, няма да отговаря за развитието на София Тя беше избрана, след като спечели конкурс за заемане на поста. В съобщението от Общината се посочва, че кметът възлага на главния архитект да приоритизира няколко ключови за развитието..
"Крайно време е за смяна на поколенията в ДПС. Всичко да се рестратира и да се изгради от основи - както някога. Нито един, който е имал финансово-икономически допирни точки, няма какво ново да предложи". Това заяви пред БНР политологът Мехмед Мехмед, след като фракцията на Ахмед Доган напусна управляващото мнозинство и оттегля подкрепата си..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..