Механизмът за разследване на главния прокурор ще бъде приет от следващото Народно събрание, заяви служебният министър на правосъдието Крум Зарков по време на брифинг в сградата на ведомството.
По думите на Зарков липса на желание, а не време е обяснението, че 48-то Народно събрание не е гласувало механизъм за разследване на главния прокурор.
Министърът каза, че днес е станало ясно, че в сегашния парламента няма достатъчен брой народни представители, които да желаят да приемат закон, с който да се въведе механизъм за разследване на главния прокурор. "Казвам "желание", защото никога не е било въпрос на време", заяви Зарков.
Във връзка с обвиненията, че е упражнил натиск върху това Народно събрание да приеме законопроекта за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, уреждащ разследването на главния прокурор, Зарков отговори, че това е вярно.
Той коментира обвиненията в натиск на председателя на правната парламентарна комисия Радомир Чолаков така:
"Бях обвинен, че съм упражнил натиск. Това е напълно вярно. Натисках като народен представител, натисках като протестиращ. В последния месец натисках като министър и ще продължа да натискам, докато страната ни се превърне в истински правова държава, тоест държава, в която никой не е над закона. И днес се обръщам към всички, които все пак няма да се откажат, че този натиск трябва да продължи. Ако нещо разбрахме през изминалия месец, то е, че без натиск няма да стане", каза служебният министър.
Законопроектът по думите му ще бъде приет, защото е важен за българските граждани и защото "следващото Народно събрание ще бъде принудено да го гледа и да го приеме". На въпрос от кого ще е принуден следващият парламент, министър Зарков отговори – "от избирателите, от абсолютната необходимост да бъде решен един въпрос, който от прекалено дълго време тегне на шията на всички ни“. На уточняващ въпрос, каква ще бъде разликата със сегашната ситуация, министърът посочи, че "следващото Народно събрание ще бъде различно и там силите, които искат реформа, ще надделеят".
Предисторията по казуса:
"Аз съм учуден, че колегата Зарков, който уж беше добър юрист, създава някакви очаквания, които са манипулативни, спекулативни и представляват груб натиск върху Народното събрание. А съм го чувал няколко хиляди пъти да казва как Народното събрание не може да бъде гумен печат на правителството и не разбирам защо очаква това НС да бъде негов гумен печат, на служебното правителство" - с тези думи тази сутрин Радомир Чолаков откри може би последното заседание на Правната парламентарна комисия, която формално обедини в два отделни доклада двата законопроекта за промяна на Закона за съдебната власт и четирите за промяна в Наказателно-процесуалния кодекс – всеки един от тях предлагащ различен механизъм за разследване на главния прокурор.
По процедура следва предлагане на промени преди второто четене, след това самото второ четене в Правната комисия и после в пленарната зала, за което време няма.
Защо обаче няма – в спор за това влязоха ГЕРБ и "Възраждане" от една страна и "Продължаваме промяната и "Демократична България" от друга. Според първите механизмът на служебното правителство е закъснял, а според вторите Чолаков умишлено разтягал процедурата:
"Това НС показа двоен стандарт, някои законопроекти ги движеше особено бързо, други ги движеше с удобна скорост - къде бързо, къде бавно", коментира Надежда Йорданова от ДБ.
"Това НС показа, че законопроектите, за които има политическа воля, могат да бъдат прегазени всякакви срокове", каза Милен Матев от ПП по повод промените в Изборния кодекс.
На обвиненията в "груб ажиотаж и дори изнасилване на Конституцията" по негов адрес от шефа на Правната комисия отговори на специална пресконференция и правосъдният министър:
"Натисках като народен представител, натисках като протестиращ. В последния месец натисках като министър и ще продължа да натискам, докато страната ни се превърне в истински правова държава, тоест държава, в която никой не е над закона....Ако нещо разбрахме през изминалия месец, то е, че без натиск няма да стане. Стигнахме по-далеч, отколкото който и да било друг преди нас", заяви Крум Зарков.
Макар и с различни аргументи Чолаков и Зарков бяха на едно мнение, че 49-ият парламент ще приеме механизъм за разследване на главния прокурор.
Какъв ще е този механизъм, както и ще има ли напредък и в антикорупционното законодателство, ще зависи от мнозинството в 49-то Народно събрание. Днес стана ясно, че България отново е в дъното класацията на Индекса за възприятие на корупцията на "Прозрачност без граници". Страната ни има 43 от общо 100 точки, което я поставя на 72-ро място. Сред страните членки на ЕС по-зле от нас е само Унгария.
Борбата с корупцията да престане да бъде политическа дъвка, а с граждански натиск политиците да бъдат принудите да направят съдебна реформа призова политологът Огнян Минчев след представянето на класацията.
Монтирани са 22 нови стоманобетонни панели в затворения близо 400-метров участък в посока Румъния на Дунав мост при Русе. Основният ремонт на съоръжението се изпълнява по график и без спиране на трафика, който преминава по обновената през миналата година отсечка. Това съобщиха от АПИ. В периода между 29 януари и 4 февруари са демонтирани 26 от..
Правителството одобри покриването на неразплатени разходи в размер на 15 милиона лева на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства. Кабинетът предлага да бъдат осигурени 5 600 000 лв. за държавните културни институти в областта на сценичното изкуство. За централната администрация на Министерството на културата са предвидени..
Противоепидемичните мерки за Кюстендилския регион, въведени от 27 януари до 5 февруари, отпадат от четвъртък, обявиха от РЗИ. За последните пет дни заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в региона пада и това е трайна тенденция. Ситуацията с грипа и респираторните заболявания в региона е благоприятна - макар че последната..
Правителството ревизира свое решение от миналата седмица. Тогава за председател на Националния съвет за развитие на гражданското общество към Министерския съвет бе определен вицепремиерът Гроздан Караджов. Днес обаче е решено тази позиция да се поеме друг вицепремиер – Атанас Зафиров. Като вицепремиер Зафиров е определен и за председател на друг..
" Въпрос на време е случилото се в София да се случи и в моя квартал във Велико Търново ". Така започва разказът на Калин Василев за проявите на тормоз от негова съседка , която през няколко часа крещи, псува и блъска по пода и стените на апартамента, в който живее сама от няколко години. Мъжът е подавал сигнали в полицията и в прокуратурата...
През социалните мрежи се създават нови модели и нови лидери на мнение – "нови самци, които владеят различен брой хора чрез своето присъствие". Това обясни пред БНР Радослав Бимбалов, рекламист и писател. "Лошото момче вече има нови измерения. То няма да скочи в бара, за да счупи главата на грубиянина и да защити невинната девойка. Лошото момче е..
Правителството определи нови членове на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, съобщава пресцентърът на Министерския съвет. Във връзка с Решение на Народното събрание за избиране на Министерски съвет на Република България от 16 януари 2025 г. и с решенията на Министерския съвет от 29 януари 2025 г. за признаване за представителни..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..