Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алексей Пампоров: Страхливците нямат място в българската политика

Във връзка с домашното насилие най-важният закон е Наказателният кодекс, каза социологът

Снимка: Ирина Недева

"Всички партии се спасиха. Това е много страшен фемонен. Това означава, че хората се страхуват да заемат позиция, че изборите са му целта - да се докопаме до кокала е по-важно от решаването на изключително важни проблеми. Страхливците нямат място в българската политика".

Това заяви пред БНР социологът Алексей Пампоров относно неприетите поправки в Закона за домашното насилие. 

ГЕРБ се разцепи по този въпрос, там имаше различни позиции, посочи той, но добави, че големият проблем е, че "над 80 депутати се изплашиха и не влязоха в зала". 

Най-важният закон е Наказателният кодекс, категоричен бе Алексей Пампоров в интервю за предаването "Хоризонт до обед" и обясни: 

"Целият проблем с домашното насилие в България е, че това се третира като нещо, свързано с частното право и ако ви набият, вие сами трябва да се оплачете, и ако не се оплачете - нищо не може да се случи. Имаме случаи, при които смазвани от бой жени или възрастни хора отказват да подават жалби, стига се до смъртни случаи. В деня, в който стана този инцидент, син уби баща си и партньор намушка жена си. В един и същи ден имаме два случая с убийство, свързано с домашно насилие, и казваме "В България няма проблем" - напротив - имаме сериозен проблем".

Според него този отпор от страна на политическите партии по въпроса е заради некомпетентност, непознаване на проблема и предразсъдъци:

"Това е некомпетентност и опит да се показват мускули. Законопроектът на БСП не беше никак лош, но другите, опонентите им, гласуваха срещу него, защото е на БСП".

По думите му обаче законопроектът на БСП не е бил доизкусурен. Той посочи, че има нужда от кризисни центрове във всеки областен град, но:

"Това беше страхотно, което БСП предлага, но то изобщо не беше съобразено със Закона за социалните услуги. Начинът, по който беше предложено и формулирано, демонизирането на НПО-тата - отдавна е доказано, че е много по-ефикасно за държавата и общините да се извършват делегирани услуги. Вместо да поддържате огромен щат от държавни и общински служители, да делегирате това на НПО-та и частни фирми да изпълняват с по-добра, засилена супервизия. Сега Законът за социалните услуги въвежда такава супервизия и намалява възможността за злоупотреби". 

Според социолога другият законопроект по темата - този на "Демократична България", е бил идеално направен и е съответствал на всички разпоредби и норми, които се изискват. 

"За да може да се предприемат адекватни действия, трябва да се покаже системност. Не може да се покаже системност, ако няма регистър. Регистърът беше ключово важно", коментира Пампоров. 

Друго важно нещо в закона беше да се разшири обхватът на жертвите, подчерта още той и обясни:

"Ако твой сегашен интимен партньор започне да те тормози, да те малтретира, да те обижда, да се отнася зле с теб, не може срещу него да бъдат предприети никакви действия по Закона за домашно насилие, ако не живеете заедно в едно домакинство - това е безумие. Ако не споделяте веднъж дневно хранене и общ бюджет - край, вие нямате домашно насилие. Това е правен абсурд". 

Относно случая с лидера на партия "Възраждане" Костадин Костадинов и сина му, Пампоров изказа мнение:

"Той инкриминира сина си. Прокуратурата на база на това, което той обяви в медиите, може да се самосезира. Това са недопустими изказвания срещу правата на гражданите. По-странното е, че към момента прокуратурата във Варна очевидно не действа по въпрса. Нямаме задържане на някой, който призовава към насилие".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44