Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Въпросът има огромно отношение към поминъка и престижа на нашата държава"

Кметът на Казанлък: Няма да позволим да се посегне на розовото масло!

Галина Стоянова потвърди, че има писмо от кмета на побратимен френски град, в което се предупреждава за опасността розовото масло да бъде третирано като химически продукт

Снимка: БГНЕС

"Няма да позволим да се посегне на розовото масло. То не е само индустрия, то е национален престиж."

Това заяви пред БНР кметът на Казанлък Галина Стоянова. 

Като кмет тя поиска право на отговор след интервюто с депутата от БСП Веска Ненчева, излъчено по програма "Хоризонт" на 9 февруари 2023 г. Според Стоянова,  Ненчева "не си е направила труда да потърси факти по темата" и "хвърля едва ли не боб" изобщо има ли го писмото от Франция, "съчинявайки си внушения на гърба на хиляди хора". В интервюто Ненчева каза, че не е ясно има ли изобщо писмо от френски кмет, който алармира за бъдещо неблагоприятно класифициране на розовото масло не като етерично мясло, а като химически продукт.
Клеймото на кмета на побратимения на Казанлък френски град - Жером Вийо, е 17 ноември 2022 г. В него той говори за ревизиране на политиката на ЕС за химическите продукти в рамките на Стратегията за устойчива химия, поясни Галина Стоянова в предаването "Преди всички".

"Стратегията застрашава производство, което е съществено за моя град", цитира френския кмет Галина Стоянова.

В писмото се посочва още, че етеричните масла няма да се разглеждат като земеделски продукти, а ще се възприемат като химически стоки под правилата за контролиране на химическата индустрия, допълни тя.

Френският кмет декларира готовността си да създаде асоциация на кметовете от европейските градове, където има производство на етерични масла и отправя покана за присъединяване към инициативата.

Снимка: БГНЕС

Писмото е изпратено до кметовете в Долината на розите, които са потвърдили присъединяването си, уточни Стоянова.

Преди седмица, на 6 февруари, тя самата е получила писмо от изпълнителния директор на Агенцията за регионално икономическо развитие в Стара Загора, в което се потвърждава преразглеждане на еврозаконодателството във връзка със стратегията, която попада в обхвата на Зелената сделка. Акцентира се върху потенциално негативните въздействия върху засегнатите региони и евентуални стъпки за тяхната защита.

Промяната на този регламент, който касае етеричните масла, е започнала много отдавна - през октомври 2020 г., подчерта кметът на Казанлък.

Андрей Новаков  Снимка: andreynovakov.eu

Галина Стоянова съобщи, че е сезирала българските евродепутати.

"Единственият, който се отзова и провери истината, е Андрей Новаков. Неговата проверка показа, че в ЕК се анализира и работи по точно тази стратегия за химикали и устойчивост, която попада в обхвата на европейската Зелена сделка."

На 24 и 25 май предстои международна среща в Казанлък с фокус върху промяната в регламента, каза кметът на Казанлък.

"Въпросът е много сложен и има огромно отношение към поминъка и престижа на нашата държава по отношение на етеричните масла", обобщи Галина Стоянова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30