Това са Румен Стоянов Овчаров (бивш енергиен министър), Владислав Иванов Горанов (бивш финансов министър), Николай Симеонов Малинов (лидер на движение "Русофили"), Александър Христов Николов и Иван Киров Генов (и двамата са бивши директори на АЕЦ "Козлодуй").
Днес Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на пет настоящи или бивши длъжностни лица от България – Румен Овчаров, Александър Христов Николов, Иван Генов, Николай Малинов и Владислав Горанов – за тяхното широко участие в корупционна дейност в България, се посочва в прессъобщение на Отдел "Връзки с обществеността" на Министерството на финансите на САЩ.
OFAC също така наложи мярка на четири юридически лица, притежавани или контролирани от Малинов, както и дружество, притежавано или контролирано от Горанов. Мерките спрямо тези физически и юридически лица се налагат въз основа на Указ 13818, който надгражда и прилага Глобалния закон „Магнитски“ за отговорност при нарушаване на правата на човека и под чието действие попадат участниците в сериозни нарушения на правата на човека и корупция по целия свят.
"Съединените щати подкрепят своя съюзник в НАТО, България, в борбата както с дълбоко вкоренената корупция, така и с руското влияние, подкопаващи демократичните институции“, заяви Браян Е. Нелсън, подсекретар на Министерството на финансите по въпросите на тероризма и финансовата разузнаване.
"Действията, осветлени днес, обхващат различни политически партии и правителства, което показва спешната необходимост от разграждане на мрежите, които в продължение на години са възпроизвеждали незаконни дейности, особено в енергийния сектор. Корупцията ограбва българския народ със стотици милиони долари и възпрепятства инвестициите и икономическия растеж на страната".
Днешната мярка се явява продължение на предишните санкции на OFAC срещу Делян Пеевски, Васил Божков, Илко Желязков и свързаните с тях дружества. Затвърждавайки тези мерки, днес Обединеното кралство също наложи санкции на Пеевски, Божков и Желязков въз основа на британския Режим за глобални санкции за противодействие на корупцията. Тези действия демонстрират непрестанния ангажимент на правителството на
САЩ за многостранно партньорство и за търсене на отговорност от онези, които участват в корупционни дейности и са отговорни за разпростирането на корупцията в България.
В допълнение, Държавният департамент налага на Румен Овчаров, Александър Николов, Владислав Горанов и членовете на техните семейства визови ограничения по чл. 7031, б. „в“ от ежегодния Закон за бюджетните кредити на Държавния департамент, чуждестранните операции и свързаните с тях програми. Съгласно чл. 7031, б. „в“ в случаите, когато държавният секретар разполага с достоверна информация за участието на чуждестранни официални лица в значителна форма на корупция или мащабно нарушаване на правата на човека, тези лица и членовете на техните семейства нямат право да бъдат допускани на територията на САЩ. Повече информация относно мерките по чл. 7031, б. „в“ е налична тук.
Санкционираните днес лица са заемали държавни постове в продължение на много години, в рамките на няколко правителства и с различна политическа принадлежност. Разнообразието на техните биографии и дългогодишната им известност в българската политика илюстрират степента, до която корупцията е дълбоко вкоренена в министерствата, партиите и държавните отрасли, и показват изключителната нужда от политическа воля за осъществяване на реформа, свързана с върховенството на правото, и борба с корупцията, посочващ още от американското финансово министерство.
Румен Овчаров е бивш български народен представител, а в момента е член на Националния съвет на Българската социалистическа партия (БСП). Овчаров е бил и министър, отговарящ за енергетиката в края на 90-те и отново в средата на 2000-те години.
Александър Николов е бивш главен изпълнителен директор и заместник-директор на АЕЦ „Козлодуй“ – единствената атомна електроцентрала в България, собственост на държавата чрез Българския енергиен холдинг, където той е работил на различни длъжности в продължение на 30 години.
Иван Генов също е бивш главен изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“, който е бил български народен представител от БСП от 2017 до 2019 г.
Николай Симеонов Малинов e бивш народен представител от БСП, а сега ръководи проруската неправителствена организация Национално движение „Русофили“. Той е създател и председател на политическа партия “Русофили за възраждане на Отечеството“, която работи за по-засилени връзки с Русия и се явява политическо продължение на Национално движение „Русофили“.
Владислав Иванов Горанов е бивш народен представител и министър на финансите във второто и третото правителство, водени от политическа партия „Граждани за европейско развитие на България“ (ГЕРБ), в периода м. ноември 2014 г. до м. януари 2017 г. и отново от м. май 2017 г. до м. юли 2020 г. Горанов също така има връзки със санкционирания от OFAC български олигарх и бивш народен представител Делян Пеевски. Горанов е използвал поста си на министър на финансите, за да подпомогне подкупването на български държавни лица и лиши българската държава от данъчни постъпления в полза на български олигарси.
Освен това Държавният департамент наложи визови ограничения на Овчаров, Николов и Горанов за участие в значителна корупция съгласно чл. 7031, б. "в" от ежегодния Закон за бюджетните кредити на Държавния департамент, чуждестранните операции и свързаните с тях програми. В резултат на тази мярка посочените лица и членовете на семействата им нямат право да влизат на територията на САЩ.
От Държавния департамент на САЩ също така посочва, че Обединеното кралство, въз основа на британския Режим за глобални санкции за противодействие на корупцията, също наложи санкции във връзка с тежки форми на корупция и злоупотреба с държавни средства на три корумпирани фигури в България:
- Васил Крумов Божков, известен български бизнесмен и олигарх;
- Делян Славчев Пеевски, олигарх и бивш депутат;
- Илко Димитров Желязков, бивш заместник-председател на българската Държавна агенция „Технически операции“.
Тази мярка затвърждава предходните санкции на САЩ срещу тези лица по програмата за санкции на Глобалния закон "Магнитски" и официалната мярка на Държавния департамент срещу Пеевски и Желязков по чл. 7031, б. "в", наложени през юни 2021 г.
Тези координирани действия са в подкрепа на американската Стратегия за противодействие на корупцията и са показателни за ангажимента на САЩ и Обединеното кралство за насърчаване на търсенето на отговорност за корупция и оказване на помощ на нашия съюзник в НАТО, България, за осъществяване на неотложни реформи в областта на върховенството на правото.
Корупцията, извършвана от санкционираните днес лица, е отражение на системен модел за лично обогатяване за сметка на българския народ, държава и демократични институции. Съединените щати и Обединеното кралство са непоколебимо солидарни с онези в България, които се стремят да се борят с корупцията и да укрепват върховенството на правовата държава, се посочва още в официалното становище на Държавния департамент на САЩ.
Новият премиер на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен заяви, че САЩ няма да придобият арктическия остров, предаде Ройтерс. Това изявление Нилсен направи в пост във Фейсбук в отговор на неколкократните изявления на президента на САЩ Доналд Тръмп, че иска да поеме контрол върху обширната арктическа територия. "Президентът Тръмп заяви, че САЩ взимат..
Стотици се включиха в протест в Берлин в защита на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, който бе отстранен от длъжност и хвърлен в затвора по-рано този месец по недоказани обвинения за корупция и връзки с терористична организация. Участници в демонстрацията се обявиха за защитници на демокрацията в Турция и определиха властта на турския президент..
Палестинският Червен полумесец съобщи, че е намерил убити 14 парамедици и членове на други служби, чиято съдба беше в неизвестност след израелска стрелба по линейки в Ивицата Газа, предаде АФП. Служител на ООН е сред 14-те жертви, чиито тела бяха открити седмица след израелския обстрел по конвой от линейки в Газа. Сред останалите жертви са..
Иран ще бъде подложен на бомбардировки, ако продължи програмата за създаване на ядрено оръжие. Заплахата е била отправена от американския президент Доналд Тръмп чрез NBC News, предаде АФП. В интервю за новинарския канал Тръмп е заплашил и с вторични мита върху иранския износ. Не е ясно дали е визирал удари от американската или от израелската..
Опасни тополи по брега на река Струма при историческия Кадин мост при с. Невестино са отрязани, защото са огромни и опасни и застрашават сгради наблизо, казаха от Общината. На отсрещния бряг също са премахнати дървета - там е паднал клон, счупил изградения специално кей за въдичарите. В сградата наблизо се помещават читалище и заведение,..
Министърът на туризма Мирослав Боршош даде заявка в Бургас, че започва работа по създаването на туристическа полиция. В морския град той се срещна с представители на институциите и кметове, за да провери подготовката на Южното Черноморие за Лято 2025. Официалното откриване на туристическия сезон за Черноморието ще бъде с плажно парти на 31 май в..
Кипър започва да приема заявления по програмата за визи за "дигитални номади" (Cyprus Digital Nomad Visa), обявиха миграционните власти. Според правителството схемата ще допринесе за развитието на местната бизнес система и ще утвърди страната като център за предоставяне на електронни услуги. Разрешения за пребиваване в Кипър на "дигитални номади" се..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
Управляващите нямат репутацията да са почтени хора, които са привърженици на правилата. Правят фокуси, за да отклонят вниманието на публиката от..