Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български превозвачи със "зелен коридор" да превозват помощи за Турция

Снимка: БНР, архив

От Съюза на международните превозвачи ще превозват събраните дарения у нас, до районите, засегнати от земетресението в Турция и Сирия. От Съюза са в непрекъснат контакт с различни организации, които събират дарения, включително и с Българския червен кръст, за да може материалната помощ да се транспортира с камиони до хората, които имат нужда от нея.

От тежкотоварния бранш са в контакт със сродната организация от турска страна, каза Йордан Арабаджиев и призова всички членове на организацията и всички български превозвачи, които могат и желаят да се включат в кампанията да го направят.

"За нас е важно всяка помощ, която е събрана в България за пострадалите региони, да можем да я превозим, тоест да можем да осигурим достатъчно тирове, които да превозят всички събрани помощи.

На доста места в Турция има такива координационни центрове и складови бази – в Одрин, в Истанбул. Една от идеите ни е да стигаме колкото се може по-близо до пострадалите региони, но така или иначе това ще зависи от турските власти. Имаме вече съответните документи, които се издават от турското посолство на българските превозвачи, за да могат да получат зелен коридор, като превозват хуманитарната помощ. Така че разчитаме на българските превозвачи да помогнат с каквото могат на нашите приятели от Турция и от Сирия."

Повече за инициативата и за контактите със Съюза на международните превозвачи може да бъде отрита в страницата им във Фейсбук.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски, Киър Стармър и Еманюел Макрон на среща в Лондон, 2 март 2025 г.

"Коалиция на желаещите" ще обсъди изпращането на войски в подкрепа на украинците

Десетки военни началници от страните съюзнички на Украйна ще се срещнат в Обединеното кралство днес, за да планират как „коалиция на желаещите“ може да изпрати войски в подкрепа на украинците, ако бъде обявено прекратяване на огъня. Очаква се повече от 30 държави, без САЩ, да участват в такава коалиция, съобщи кабинетът на британския премиер Киър..

публикувано на 20.03.25 в 04:07

Над 400 представители на туристическия бизнес от Югозападна България на протест

Над 400 представители на  туристическия бизнес от Югозападна България излязоха на протест, като за кратко затрудниха  движението  при пътен възел Симитли. Десетки полицаи охраняваха  района, но напрежение не се стигна. От бранша предупредиха, че ако остане 20 процентовата ставка на ДДС  , хиляди ще останат без работа а много бизнеси ще фалират...

публикувано на 19.03.25 в 22:04

Военни на Обединеното кралство са проследили конвой от руски кораби, преминал през британски води

Военни кораби и хеликоптери на Обединеното кралство са проследили конвой от руски кораби, докато е преминавал през британски води, съобщиха Би Би Си и вестник "Таймс", позовавайки се на информация от Кралският флот.  Два руски бойни кораба – разрушителят "Североморск" и десантният "Александър Шабалин", ескортират два товарни кораба – "Спарта ІV" и..

публикувано на 19.03.25 в 21:53

Президентът на ЕБВР: България отчита добър напредък към еврозоната

България отчита добър напредък за присъединяване към еврозоната, заяви президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие Одил Рено-Басо в интервю за БТА. Според нея инфлацията намалява към границите, определени от критериите в договора от Маастрихт. "Има и силно разбиране за необходимостта бюджетният дефицит да се поддържа до..

публикувано на 19.03.25 в 21:36

НС прие бюджета на НЗОК, започва държавния бюджет, но залата е почти празна

От 1 юли Здравната каса (НЗОК) ще заплаща лекарствата за домашно лечение на инфекциозни заболявания на деца до 7-годишна възраст, реши Народното събрание. Здравната вноска се запазва на осем процента.  Депутатите гледат на второ четене бюджета на НЗОК В бюджета на НЗОК: Предвижда се здравната вноска да остане 8% 9,4 милиарда лева е бюджетът..

публикувано на 19.03.25 в 21:01
Володимир Зеленски

Тръмп предложил на Зеленски САЩ да придобият украинските електроцентрали като гаранция за сигурността им

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е предложил на украинския си колега Володимир Зеленски Съединените щати да придобият украинските електроцентрали като гаранция за тяхната сигурност, предаде Асошиейтед прес. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и съветникът в Белия дом по въпросите на националната сигурност Майк Уолц съобщиха това след телефонния..

публикувано на 19.03.25 в 20:35

Външният министър е разговарял с израелския си колега във връзка със смъртта на българин в Газа

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с израелския си колега Гидеон Саар, след като по-рано днес от МВнР съобщиха за българин, служител на ООН, загинал в Газа. В позиция, разпространена тази вечер, външното ни министерство поднесе съболезнования на семейството и близките на нашия сънародник. Българин, служител в..

публикувано на 19.03.25 в 20:29