Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Красимир Антонов: Хепатит Б и С са доста коварни инфекции. Двата вируса се държат различно

проф. Красимир Антонов
Снимка: Лилия Герчева

СЗО е издала директива до 2030 г. 90% от инфектираните с хепатит Б и С  да бъдат доказани, а от тях – 80 на сто да бъдат лекувани.

Нашата програма за превенция и лечение с хоризонт 2025 г. си е поставила за задача 50 на сто от случаите да бъдат диагностицирани и 60-70% от тях да бъдат лекувани.

Прекалено дълъг е периодът между диагностиката и лечението на тези пациенти и трябва да се скъси, смята проф. д-р Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология. По думите му сега се лекува много нисък процент от засегнатите от тези две инфекции.

Как и кога най-често хората разбират, че са заразени?

"Това са обикновено хора, които имат рисково поведение. Хора, които са използвали венозни наркотици. Тези хора извършват профилактични изследвания и се установява, че имат съответно Б и С хепатит."

Снимка: Алами/Ройтерс

По-голямата част от пациентите, които стигат до болничен център, са с клинични оплаквания и вече напреднали чернодробни заболявания. Това са хора над 45 годишна възраст, от т.нар. поколение на бейби бумърите, заразени в миналото поради използването на недостатъчно стерилизиран медицински инструментариум, поясни гастроентерологът пред БНР преди национален форум за преодоляване на хепатит Б и С в България.

"Тези инфекции са доста коварни. Само 15% от пациентите, инфектирани с хепатит С, развиват остър хепатит, пожълтяват и разбират, че са инфектирани. Останалите 58% развиват инфекция, без да имат никакви симптоми и това продължава десетилетия. Те просто нямат никакви оплаквания. В рамките на 30 години чернодробната болест вече е много напреднала."

При хепатит Б голяма част от възрастното население се разболява и само 15% става хроничен носител на тази инфекция, като една трета от тях могат да развият тежка чернодробна болест, посочи проф. Антонов в предаването "Хоризонт до обед".

Двата вируса се дължат различно. С хепатитът е известен като "тихият убиец" и е труден за откриване, подчерта той.

Най-съвременната апаратура за неинвазивно (без биопсия) диагностициране на вируса на хепатит C (HCV) е на разположение на специалистите от Военномедицинска академия (ВМА). Снимка: БГНЕС

Според промени в наредбата за профилактичните прегледи вече може да се прави изследване за хепатит Б и С при хора над определена възраст - 40, 45, 50, 55 и 60 години, потвърди проф. Красимир Антонов.

Допълнително веднъж на 5 години здравноосигурените могат да се изследват за завишени чернодробни показатели. Това прави България една от малкото държави, които въвеждат национален скрининг за откриване на хронични хепатит Б и С.

"По този начин ще намерим тези пациенти, които не се чувстват болни и носят в себе си вируса. Това е единственият начин тези пациенти да бъдат открити – чрез такива скринингови програми."

Според него личните лекари са започнали да използват тези възможности, защото потокът на пациенти се е увеличил.

"Нашата задача е да уточним степента на чернодробното увреждане. Когато чернодробната болест е много напреднала, трябва да имаме предвид лекарствата, които използваме", коментира проф. Красимир Антонов.

При хепатит Б терапията на този етап не позволява изчистването на вируса от организма, а само потискането му. При хепатит С колкото по-рано се открие инфекцията, толкова и ефектът от терапията е по-висок.

Хепатит Б е много устойчив в околната среда, каза още проф. Антонов.

"Ако в миналото е бил кръвен начин на заразяване, сега е характерен половият начин на заразяване и т.нар. контактно-битов начин. Затова при тези пациенти трябва да се изследват както най-близките хора – семейството, така и хора, които често ги посещават, цялата рода на практика."

При хепатит С предаването на инфекцията се предава само по кръвен път "трябва да има контакт на рана с рана, кръв с кръв."

"Смъртността е доста висока в световен мащаб. Между 3 и 4 милиона годишно починали вследствие на хепатит Б и С и усложненията, които предизвикват. Освен чернодробна увреда, могат да предизвикат и появата на първичен рак на черния дроб. Затова битката срещу вирусите е битка и профилактика за рака на черния дроб."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17