В същото време се оказва, че икономическите връзки между Австрия и Русия никак не са пострадали от поредицата санкционни пакети на ЕС и въпреки включването на Австрия в руския списък неприятелски държави. Едва след силен обществен натиск бившият консервативен канцлер Волфганг Шюсел, бившата външна министърка Карин Кнайсел от крайната десница и известният австрийски предприемач Зигфрид Волф напуснаха надзорните съвети на "Лукойл", "Роснефт" и "Сбербанк". А от началото на годината 70 процента от газовите доставки за Австрия отново идват от "Газпром", след като бяха силно ограничени след руското нахлуване в Украйна.
В момента пък Австрия е във фокуса на вниманието заради предстоящата среща на парламентарната асамблея на ОССЕ във Виена. Домакините издадоха визи на участниците от Русия, въпреки че всички са в санкционния списък на ЕС, а заседанието трябва да се проведе точно на 24-ти февруари. Има не един и два примера от последната година, когато са отказвани визи на санкционирани руснаци. Защо Виена действа по друг начин? Темата коментира в предаването "Събота 150" д-р Франц Едер, декан на факултета по социология и политология в университета в Инсбрук.
"Аргументите на правителството са свързани с по-особения статут на Виена като седалище на международни организации – на ООН, на ОПЕК и на ОССЕ. От това произтичат някои задължения, които не могат да бъдат заобиколени. За разлика от други страни, Австрия е длъжна да не възпрепятства участието на всички държави членки на международните организации със седалище във Виена във форуми на тези организации. Такъв е и сегашният случай, въпреки че някои участници са в санкционния списък на ЕС."
Външният министър Александър Шаленберг обясни решението на правителството да издаде визи на санкционираните руски дипломати с това, че макар в момента диалогът с Русия да е труден, той не бива да се прекъсва. Австрия проруска външна политика ли води?
"Труден въпрос. По традиция Австрия се възприема като посредник между държавите. Макар да ми е трудно да говоря за концепция във външната ни политика, тя все пак се ръководи именно от това желание – да бъде посредник. Шаленберг има известно право с аргументацията си, защото рано или късно ще настъпи моментът, в който ще трябва да преговаряме с Русия. Този момент още не е дошъл, разбира се. В същото време Австрия подържа традиционно добри отношения с Русия и не иска напълно и безвъзвратно да ги зачеркне. Още повече, че двете страни са обвързани с тесни културни и икономически връзки. А от икономическите интереси произтичат и политическите. Нека също така подчертая, че Австрия подкрепя всички западни санкции срещу Русия, което не може да се твърди за всички страни от ЕС, като Унгария и дори България."
Австрия, както и България, неведнъж са описвани като "Троянският кон" на Русия в ЕС. В Австрия руските интереси са добре защитени от крайнодясната "Партия на свободата". Наскоро журналистическо разследване извади на показ разменени имейли между депутати на партията и водещи руски пропагандатори, от които става ясно, че през юли 2016 година "Партията на свободата" например е внесла в парламента във Виена предложение за отмяна на санкциите срещу Русия, наложени заради анексирането на Крим. За услугата са изплатени 20 хиляди евро, а още 15 хиляди са били предвидени при успех, но предложението не е прието. По време на правителството на консерватора Себастиян Курц и крайната десница Австрия многократно се позоваваше на своя неутралитет, когато западните съюзници я сочеха с пръст и искаха по-категорична позиция срещу Русия. Междувременно Курц подаде оставка, а "Партията на свободата" днес е в опозиция. Промени ли се обаче външнополитическият курс на Австрия, където сега управляват консерваторите и Зелените, д-р Едер?
"Не съвсем. Но промяна има най-малкото заради първия дипломат на Австрия Александър Шаленберг, който е изявен привърженик на трансатлантическото партньорство, макар Австрия да не е част от НАТО. Виена отдавна, да не кажа никога, не е имала такъв външен министър.
В същото време през последните години Русия успя да изплете стабилна мрежа от привърженици за влияние в цяла Европа. Кремъл много правилно се ориентира към популистки формации, каквато е и австрийската "Партия на свободата". Този случай е особено интересен, защото партията на Йорг Хайдер беше създадена като отявлена прозападна, трансатлантическа формация, която работеше за членството на Австрия в НАТО. Днес от това няма и следа. Напротив – за партията Русия е алтернативата на Америка и на неолибералния модел на управление както в икономиката, така и като обществен модел."
Извън партийните връзки – никой не е забравил договора, който сключи "Партията на свободата" с партията на Путин "Единна Русия", Австрия възстанови зависимостта си от газовите доставки от Русия – от началото на годината "Газпром" отново доставя над две трети от нужните на Австрия количества синьо гориво. Две трети от австрийските фирми, които преди началото на войната са имали представителства в Русия, са все още там, докато повечето големи западни компании напуснаха Русия. Колко силни са икономическите зависимости, д-р Едер?
"Икономическите интереси на Австрия наистина не се представляват само от "Партията на свободата". Големи австрийски банки като "Райфайзен" или концерни като "Щрабаг", не искат да се откажат от бизнеса в Русия. И те се радват на политическа подкрепа – както от крайната десница, така и от консервативната Народна партия на канцлера. И тъй като става дума за големи компании, правителството не иска да си създава главоболия, като ги принуди да се откажат от паричните потоци от Русия и ги настрои по този начин срещу себе си.
А що се отнася до енергийната зависимост, пак опираме до "Партията на свободата", защото подкрепата за крайната десница расте, а това кара управляващата "Народна партия" да се опитва да угоди на избирателите, като възприема теми и позиции на крайнодесните. Най-пресният пример е ветото срещу България и Румъния за влизане в Шенген – това беше искане на крайната десница в навечерието на регионалните избори в Долна Австрия.
Освен това "Австрия" се опитва да си запази достъпа до евтин газ, скрепен с договор с Газпром до 2040 година. Това има пряка връзка с икономиката и благоденствието на австрийците, които биха наказали управляващите, ако животът им поскъпне твърде много. От всичко това би спечелила единствено опозиционната "Партия на свободата". Така че тази относително по-приветливата политика на Австрия спрямо Русия се дължи на комплексни причини – както политически, така и икономически."
Как се отразява това на имиджа на Австрия в чужбина?
"Ограниченото доверие, което имат съюзниците към Австрия, е до известна степен оправдано. Спомнете си разкриването на руски шпиони в австрийските тайни служби и в армията. Но нека не остава грешно впечатление за отношението на Австрия към войната – ние подкрепяме санкциите срещу Русия и помагаме на Украйна с каквото можем. Не изпращаме оръжия и не обучаваме украински военни, което теоретично би било възможно, но правителството все още не е готово на тази стъпка. Но в никакъв случай не може да се твърди, че Австрия води проруска политика като съседна Унгария, или дори България."
Тази седмица Русия изгони четирима австрийски дипломати в отговор на изгонените в началото на месеца руски дипломати от Виена. По време на скандала с шпионажа в полза на Русия в службите за сигурност на Австрия стана ясно, че всеки четвърти действащ руски шпионин се намира във Виена. Ако се върнем назад в историята, Австрия се присъединява към ЕС едва през 1995 година, 4 години след разпада на Съветския съюз. Следвоенната история на Австрия част ли е от обяснението за тесните връзки с Русия?
"По време на Студената война беше ясно, че Австрия не може да се присъедини към какъвто и да е военен блок, но обсъждането на членството на Австрия в ЕС започна още през 60-те години. Първата стъпка беше присъединяването към общия пазар, тогава заедно с Швеция. Но въпреки ролята на мост между Изтока и Запада, Австрия винаги е принадлежала към Запада."
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец, храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..
Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..
Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..
"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът Валери Бобенков , който обича да пътува. Това лято през..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи..