С решението да отложи членството си в еврозоната България рискува доверието към кредитния си рейтинг и изпраща негативни сигнали към европейските партньори. Това заяви пред БНР Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика.
Според него решението е очаквано, тъй като страната ни е изпуснала възможността да коригира процента на инфлацията и не е изпълнила задължителни ангажименти.
Това, че България отлага членството си в еврозоната не трябва да буди притеснение, защото процесът е стартиран и пътят е отворен. Важна е политическата ориентация, а не конкретната дата, коментира Петър Ганев.
"Въпросът е дали ние политически все пак ще запазим тази ориентация, тъй като виждам, че има много противоречиво говорене, референдуми, събират се подписи. Едно официално отказване от членство вече би имало тежки последици."
Решението България да отложи присъединяването си към еврото обаче отправя негативни послания към нейните партньори, казва още Петър Ганев.
"Има риск да има някакъв различен поглед към кредитния ни рейтинг. Друго, ние постоянно генерираме негативни новини – не влизаме в Шенген, проваляме се със съдебната реформа, отлагаме еврозоната. Няма как новина, че се отлага членството в еврозоната, тъй като не изпълняваме инфлацията, да е положителен сигнал за инвеститори, партньори. Това навсякъде ще бъде прочетено като нещо негативно и повишен риск за България."
Междувременно от Европейската комисия заявиха пред БНР, че приветстват постоянната амбиция на България да се присъедини към еврозоната.
От Комисията съобщиха и че еврокомисарят Валдис Домбровскис, който отговаря за икономиката в интерес на хората, ще бъде на посещение в София на 23 и 24 февруари.
Председателите на ЕК Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Антонио Коща изразиха подкрепата си за Украйна и нейния лидер Володимир Зеленски след неговия разгорещен разговор с американския президент Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом. "Вашето достойнство е чест за храбростта на украинския народ. Бъдете силен, бъдете смел, бъдете..
Пресслужбата на Ватикана оповести поредния медицински бюлетин, в който се казва, че Папа Франциск получил пристъп на бронхоспазъм. В прессъобщението се казва: "Следобеда, след една сутрин, прекарана в редуваща се респираторна физиотерапия с молитва в параклиса, Светият отец получи изолиран пристъп на бронхоспазъм, който обаче доведе до..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски след неговия разгорещен вербален сблъсък с президента на САЩ Доналд Тръмп в Овалния кабинет. "Вашето достойнство почита храбростта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога не сте..
Украинският президент Володимир Зеленски напусна Белия дом по-рано от предвиденото след разгорещен спор в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, заяви служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс. Американските медии цитираха представители на Белия дом, че Тръмп е помолил Зеленски да напусне...
След разгорещен разговор с украинския президент в Овалния кабинет, американският президент Доналд Тръмп използва своята социална медия Truth Social, за да каже, че Зеленски не е "готов за мир" в руско-украинския конфликт. Между Тръмп и Зеленски "прехвърчаха искри" по време на разговора им в Овалния кабинет "Днес имахме много значима..
За размяна на реплики на висок глас в Овалния кабинет между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщава Франс прес. Срещата между двамата започна преди два часа. Очаква се по време на визитата Вашингтон и Киев да подпишат за американски достъп до украински редкоземни минерали и да обсъдят мирно..
Печалбата на банковата система намалява през януари, става ясно от данните на БНБ. В края на първия месец на 2025 г. тя е 149 млн. лв., което е с 34 млн. лв. или с 18,8% по-малко от реализираната за януари 2024 г. Начислените разходи за обезценка на финансови активи са 66 млн. лв., което е с 37,7% повече от отчетените към края на първия..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..