Отношенията между България и Република Северна Македония са застрашени от хора, групи и политически партии и в двете държави, които са финансирани от трети страни и които също така не искат да видят региона интегриран в ЕС "и това вече е ясно на всеки", заяви в интервю за МИА по време на Мюнхенската конференция по сигурността премиерът на РСМ Димитър Ковачевски, предаде БТА.
"Република Северна Македония и България трябва да разчитат на комуникация на институционално ниво и запазване на достойнството на институциите и гражданите. Ако работим в тази насока, по теми и проекти, които обединяват гражданите, тогава вярвам, че отношенията между двете страни ще бъдат на ниво, достойно за две съседни страни, членки на НАТО и бъдещи партньори в ЕС", смята Ковачевски.
По думите му вече не става въпрос дали, а кога Западните Балкани ще станат част от ЕС.
"Албания, Северна Македония, Словения, Хърватия, както и Черна гора, вече са страни членки на НАТО. Черна гора, Албания, Северна Македония, Сърбия започнаха преговори с ЕС. Става въпрос за една различна среда от тази през 90-те години. Регионът се възприема като стабилен, а Северна Македония, като държава, която е фактор за стабилност в региона. Защо? Още веднъж ще подчертая, ние сме страна-членка на НАТО, страна, която започна преговори с ЕС и страна, която председателства ОССЕ, но и страна, която вече е участник в Берлинския процес и Отворени Балкани. На практика това са организации и процеси, които укрепват и развиват регионалното сътрудничество- свободното движение на хора, капитали, стоки и услуги", подчерта Ковачевски.
По думите му по време на дискусията Северна Македония на практика е била пример за страна, "която чрез добросъседски отношения и чрез дипломатически усилия" е успяла да реши големите проблеми, които е имала и сега "напредва в европейската интеграция".
Поредното френско правителство е изправено пред вот на недоверие, след като премиерът Франсоа Байру реши да прокара без парламентарен вот проектобюджета за настоящата година, отложен заради свалянето на предишния кабинет. Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета "Бюджетът не е перфектен, но и нито един..
Запазването на ДДС от 9% не е единственото, но е важно условие за оцеляването на работещите по-малки фирми и обекти в сферата на туризма. Това казаха участниците в кръгла маса на тема "Туризмът в България, проблеми и перспективи”, организирана от "Сдружението по туризъм" в Кюстендил. Отзоваха се от Министерството на туризма, депутати, работещи..
КСНС може би е политически тест - да се проверят отношенията между президента и новото правителство . Това мнение изказа пред БНР Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията "Струва ми се, че този формат е по-скоро политически и свързан с разговор между различни политически формации ", каза още той, като посочи, че не си спомня друг..
Полицията e открила жената, поставила в София ботокс на няколко клиентки, които впоследствие получиха усложнения, а някои бяха хоспитализирани. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Арина Гудз, която е руска гражданка, е била открита днес следобед от Главна дирекция "Национална полиция" и е била извикана на..
Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов е разпоредил да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, свързана с естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени, съобщават от здравното министерство. Наред с това Регионалните здравни инспекции започват извънредни проверки в цялата страна за извършване на..
Има нарушен баланс във военно-политическите и военно-стратегическите отговорности на европейците към НАТО . Това каза пред БНР проф. Румен Кънчев, експерт по международна сигурност и геополитика. "Всички европейски лидери знаят, че Европа има смешен принос във финансово отношение за НАТО, а в технологично отношение - приносът е нулев . Всички..
Властите в Швеция освободиха днес по обед кораба "Вежен" и екипажа му, които бяха задържани на 26 януари във връзка със скъсването на фиброоптичен кабел на дъното на Балтийско море. Заключението на местната прокуратура е, че това е било инцидент, а не саботаж или хибридна атака. Швеция освободи "Вежен", изключва умишлена повреда на подводния кабел..