Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Ирена Василева: Крайно време е да се направи нещо по въпроса с плагиатството

НБУ започва изследване на плагиатството в академичните среди

Снимка: Pexels

Преподаватели от Нов български университет ще говорят днес за плагиатството. Департаментът "Чужди езици и култури" към НБУ дава нарочна пресконференция на тема "Сериозността на академичното плагиатство в нагласите на учени, студенти и създатели на научна политика в България", опитвайки се да намери публична, обществена и медийна подкрепа за справяне с проблема. 

Крайно време е да се направи нещо по въпроса, заяви пред БНР проф. д-р Ирена Василева - преподавател в Департамент "Чужди езици и култури". Тя подчерта, че поводи за това има от години. По думите й не излизат всички случаи наяве, а напротив - една малка част. 

"Комисията по академична етика се занимава не само със случаи на плагиатство, но и с други случаи на нарушения на академичната етика. До нея не стигат всички случаи, т.е. някой трябва да подаде сигнал", обясни проф. Василева в предаването "Преди всички". По думите й трудно се хваща плагиатството

Тя подчерта, че в последните години навлиза интернет плагиатството:

"Плагиатство от различни източници от интернет, които могат да бъдат и на чужди езици. Там възниква много сериозен проблем, който не е решен в световен план, т.нар. преводно плагиатство. Няма такива софтуерни продукти все още, които да откриват преводно плагиатство". 

Според нея има и случаи, в които се решава да се замълчи по темата, за да не бъдат нанесени репутационни щети.

Проф. Василева обясни какъв е редът при сигнал за плагиатство: 

"В рамките на Комисията по академична етика, когато има подаден сигнал с доказателства, те назначават независими рецензенти, които проверяват цялата документация по случая и дават своето мнение. Ако те установят наличие на плагиатство, се действа по съответния закон. Комисията изпраща писмо до ректора на сътветния университет с препоръка да спази закона. Законът гласи, че при откриване на плагиатство, се отнема научната степен, звание, за каквото става дума, за каквото се е кандидатствало и в документацията са открити и елементи на плагиатство, и следва уволнение. Има такива случаи у нас, но не са много. В други случаи някой се пенсионира или просто напуска по взаимно съгласие, за да не се създават скандали". 

В българския закон това понятие е доста мъгливо определено, подчерта още проф. Ирена Василева. Проучването по темата е за да се състави някаква характеристика на плагиатството и да се види какви са разбиранията на студенти и учени на това понятие - до колко има разминавания. По думите й там, където се открият разминавания, между това, което реално се счита за плагиатство, и това, което разбират нашите студенти и учени - да се изготвят по-подходящи правилници за академична почтеност, курсове за обучение и да се предложи промяна в законовата уредба. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Административният съд в Пазарджик атакува пред КС текст от Изборния кодекс

Административният съд в Пазарджик внесе в Конституционния съд искане за установяване на противоконституционност на текст от Изборния кодекс. Това съобщиха от Върховния административен съд. Искането е свързано с административно дело, в рамките на който съдът установил несъответствие на текст от допълнителните разпоредби на Изборния кодекс и..

публикувано на 03.07.24 в 20:08
Стойко Петков и Роберто Петков в съдебната палата в Ловеч

Съдът в Ловеч задържа под стража баща и син заради побой край Карлуково

Окръжният съд в Ловеч отмени мерките, наложени от луковитския районен съд на двамата мъже, баща и син, обвинени като извършители на побоя над шофьор на автобус с туристи край село Карлуково и им наложи най-тежката мярка за неотклонение "Задържане под стража“. Задържаните за побоя над шофьор на автобус до Карлуково са освободени..

публикувано на 03.07.24 в 20:01
Кристина Джурджова, магистър фармацевт, управител на аптека в Монтана.

Фармацевти ще внесат в РЗОК предизвестия за прекратяване на договорите с НЗОК

Аптеки в Монтана се включиха в националния протест на фармацевтите. За 2 часа днес не се изпълняваха рецепти по Здравна каса (НЗОК). Протест на собственици на аптеки и фармацевти в цялата страна Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват? "Не сме доволни, тъй като готвените промени в наредби на Касата и здравното..

публикувано на 03.07.24 в 19:55

Кабинетът предлага промени в бюджета, свързани с инвестиционната програма за общините

Кабинетът предлага промени в бюджета, свързани с инвестиционната програма за общините. С него броят на проектите се увеличава с 271 проекта, т.е. стават 2 529 броя. С направените предложения за промени прогнозният бюджет на проектите за 2024 г. се увеличава с 50,8 млн. лв., а общата прогнозна стойност на проектите за периода 1 януари 2024 - 31 декември..

публикувано на 03.07.24 в 19:52
Заседание на служебното правителство, ръководено от Димитър Главчев.

Служебното правителство назначи седем нови областни управители

Седем нови областни управители са назначени от служебния кабинет, става ясно от съобщение на правителствената пресслужба. Те ще ръководят областите Враца, Монтана, Разград, Смолян, Стара Загора, Шумен и Ямбол, като със същото решение са освободени досега заемащите длъжността. От съобщението излиза, че Севджан Съдкъев, чиято оставка от Надзорния..

публикувано на 03.07.24 в 19:19

"Хизбула" е изстреляла над 100 снаряда срещу Израел

Ливанската групировка "Хизбула" е изстреляла над 100 реактивни снаряда по цели в Северен Израел в късния следобед, съобщава "Ройтерс". Няма данни за жертви. Атаката дойде след гибелта на командир от "Хизбула" при израелски удар край южния ливански град Тир.

публикувано на 03.07.24 в 19:07
Президентите на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин

Владимир Путин разговаря около час с китайския лидер Си Цзинпин в Астана

В рамките на форума на Шанхайската организация за сътрудничество в Астана Владимир Путин разговаря около час с китайския лидер Си Цзинпин. Путин заяви, че "руско-китайските отношения на всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие преживяват най-добрия период в своята история и изтъкна, че те са изградени на принципите на равенство, взаимна..

публикувано на 03.07.24 в 18:43