Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартенички с кауза ще подпомогнат кастрацията на бездомни котки в Русе

Снимка: Ася Пенчева

За трета поредна година Сдружението с нестопанска цел "Германо-българска помощ за животните" организира благотворителен базар за мартенички. Във фоайето на Екомузея с аквариум в Русе доброволците от сдружението предлагат на посетителите изработени от тях лично мартеници за хора и животни. Целта на кампанията е да се съберат средства, които ще помогнат за кастрацията на бездомните котки. Инициативата ще продължи до 1 март.

Снимка: БГНЕС

Преди 20 години, когато в Русе бездомните кучета бяха истински проблем и като че ли популацията им надвишаваше броя на хората, точно Сдружението с нестопанска цел "Германо-българска помощ за животните" посочи решението - край на убийствата на кучета, начало на кастрационна програма и насърчаване на осиновяването на бездомните четириноги. Методът се оказа успешен и сега е рядкост да се види скитащо куче. Неправителствената организация няма държавно или общинско финансиране, а полето за работа е голямо.

"Въпреки че законът казва: при увеличена популация на бездомните котки, се прилагат същите мерки като при кучетата, никой още не е доказал каква е популацията – увеличена ли е, намалена ли е. Ние си правихме преброяване преди няколко години. В съотношението кучета – котки кучетата бяха около три пъти по-малко от котките и всяка година се увеличават. Котенцата като оцелеят, това е лавинообразно повишаване на популацията", коментира д-р Катерина Маркова, управител на русенския клон на сдружението. За да не откриват умрели котета по улиците, ги кастрират, поясни тя.

Снимка: БГНЕС

Увеличената популация на улични котки вреди емоционално както на онези, които обичат животните, така и на останалите, които не харесват уличните кучета и котки, смята д-р Маркова.

"От друга страна тези животни, бидейки повече на едно място, много повече заразни заболявания се обменят между тях и това води до разпространението им. Не само заразни заболявания, които са опасни за хората, но и за самите животни. Ние ги виждаме болни по улиците, умиращи, което също е неприятно."

"Помагам за намаляване на популацията, като водя котки на кастрация. Опитвам се да им намирам домове после. Русе е пълен с котки, прибирам ги и по няколко месеца, година-две, ги държа, докато успея да им намеря дом. Те не са мои лични, но съм прибрал около 25 в момента. Имам различни имоти, където ги обгрижвам", разказва доброволецът Теодор Бригов.

Снимка: Ася Пенчева

Фоайето на Екомузея с аквариум вече е територия и на благотворителния щанд.

"Тази мартеничка – това е тип брошка, може да се закачи на нашийника на животинчето, може и на детето да го закачите на якето."

За да бъдат повече животните с дом и домовете с животни, можем да помогнем както със средства, така и с отговорно поведение. Като начало - да си купим мартенички с кауза.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40