Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Шарков: В много държавни институции няма интегрирана система за киберзащита

"Те са изграждани парче"

киберсигурност
Снимка: neurope.eu

В много държавни институции системите са изграждани на парче и при тях няма интегрирана система за защита. Това обясни пред БНР д-р Георги Шарков, ръководител на Лабораторията по киберсигурност към „София тех парк“, бивш национален координатор по „Киберсигурност“.

„Някои от тях са изграждани със собствени средства-непрофесионално или полупрофесионално“

А три години и седем месеца след хакерската атака срещу НАП в СГС ще се проведе разпоредително заседание срещу двамата подсъдими, които Прокуратурата идентифицира.

Кристиян Бойков е задържан за хакерската атака срещу НАП

Според Шарков определението на тази атака като „дигитален Чернобил“ съвсем не е случайно.

Този теч на персонални данни има ефект, подобен на радиоактивно заразяване. Последствията се виждат по-късно. Мерките, които се взимат, се бавят доста, а имаше доклади с предупреждение за изтичане на лични данни, изготвени от ДАНС“.

Трябва да се прилагат систематично мерките, разписани в Националната стратегия по кибер сигурност и в Закона за кибер сигурност, убеден е Георги Шарков.

Всяка година има голяма знакова атака и срив в системите, посочи още той.

„ В Търговския регистър, в „Български пощи“. Щетите са сходни и симптомите са много ясни. На 2 февруари излезе решение на Административния съд, който разгледа делото срещу НАП и посочи защитни мерки, които трябва да се въведат“.

Случва се стартиращи фирми за киберсигурност да набират клиенти, хаквайки една система, за да покажат къде са слабостите й, обясни Георги Шарков.

„Не бива да се действа така. Има Етичен кодекс и правила какво се прави, когато се открие слабост в една система. Съществуват редица начини да се въздейства, за да се отстрани“

Беше подсказано, че обвиненият за атаката в НАП Кристиян Бойков преди това е хаквал сайта на МОН, но никой не е обърнал внимание, напомни още Шарков.

Вътрешните процедури и организацията, кибер хигиената и изискванията към служителите са важни“.

Заложените в Закона за киберсигурност мерки за национална координация трябва да се прилагат системно, посочи още той.

„В Министерството на електронното управление бяха направени системни стъпки. Но дигитализацията се развива по-бързо и заплахите нараснаха много“.

Гражданите също предоставят данните ни на напреднали методи за фишинг, отбеляза експертът.

В момента се обсъждат много европейски регламенти, свързани с киберсигурността, обясни Шарков.

„На продукти и услуги, както и мрежовата информационна сигурност, свързана с  Директива 2, в която са включени над 16 различни сектора. Един от недостатъците на предишните наредби и на закона е, че обхвата на дигитализирани услуги беше много малък. В момента почти всички услуги, които се предоставят в държавата, попадат в тази специална категория и повишените изисквания към критичните инфраструктури са и в сферата на данните. Има елементи на киберотбрана за обектите от национална важност“.

Контролиращият орган е ясно записан в закона, посочи още той.

„Тогава беше държавна агенция „Електронно управление“. В момента е Министерството на електронното управление. Контролиращият орган първо издава препоръки за различните нива на информационна сигурност. Всички препоръки, които бяха предвидени по закона и тогавашните наредби, са на базата на една остаряла Директива за мрежова информационна сигурност".

Цялото интервю на Силвия Великова с д-р Георги Шарков може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архитект Богдана Панайотова

Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София

Архитект Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщава пресцентърът на Столичната община. Протоколът с окончателните резултати на кандидатите и оценките на членовете на комисията от всички етапи на конкурса са публикувани на сайта на общината.  Панайотова е получила над 4,3 точки..

публикувано на 03.04.25 в 22:09

Изслушаха кандидатите за зам.-председатели на Сметната палата в бюджетната комисия на НС

Кандидатите за заместник-председатели на Сметната палата биха поели поста на служебен министър-председател. Това потвърдиха в отговор на депутатски въпрос Силвия Къдрева и Маргарита Николова - и двете предложени от председателя на одитната институция, и служебен премиер в два мандата Димитър Главчев. След промените в Конституцията..

публикувано на 03.04.25 в 21:59

Земеделският бранш отменя протестната си готовност заради провала на поливния сезон

Земеделският бранш отменя обявената в началото на седмицата протестна готовност заради провала на поливния сезон, съобщават от Българската аграрна камара. Решението е взето след проведена днес среща в Министерски съвет между представители на Аграрната камара и министър-председателя Росен Желязков, министъра на земеделието и храните Георги Тахов,..

публикувано на 03.04.25 в 21:31

Ще ремонтират пътя Рилски манастир-Кирилова поляна

Община-Рила залага средства по бюджета, който се готви за внасяне на Общинския съвет, за ремонт на пътя Рилски манастир-Кирилова поляна, 7 км, казаха от администрацията. Ще се предвидят средства и за изготвяне на проект за цялостно преасфалтиране на трасето, което води до интересни и забележителни места по маршрута. Често състоянието на пътя..

публикувано на 03.04.25 в 20:46
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова Европа да преустанови инвестициите си в САЩ

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ докато ситуацията с "бруталните и неоснователни" мита, обявени от американския му колега Доналд Тръмп, не се изясни.  "Какво би било посланието, ако големи европейски играчи инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който те ни..

публикувано на 03.04.25 в 20:20
Премиерът на Канада Марк Карни

Канадският премиер определи митата на Тръмп като "трагедия за глобалната търговия"

Канадският премиер Марк Карни обяви ограничени контрамерки на новите американски мита за страната му, наричайки протекционистичните мерки, които обяви снощи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп "трагедия за глобалната търговия": "Правителството на Канада отвръща със същия подход като американския - техните 25 процента с наши 25..

публикувано на 03.04.25 в 20:20

Атанас Зафиров се срещна с посланика на Германия Ирене Планк

България заявява готовност да улесни достъпа на германски компании до високотехнологични индустриални зони у нас. Това е обявил вицепремиерът Атанас Зафиров пред извънредния и пълномощен посланик на Федерална република Германия у нас Ирене Мария Планк. На срещата е констатирано, че България и Германия задълбочават стратегическото си..

публикувано на 03.04.25 в 19:54