Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Шарков: В много държавни институции няма интегрирана система за киберзащита

"Те са изграждани парче"

киберсигурност
Снимка: neurope.eu

В много държавни институции системите са изграждани на парче и при тях няма интегрирана система за защита. Това обясни пред БНР д-р Георги Шарков, ръководител на Лабораторията по киберсигурност към „София тех парк“, бивш национален координатор по „Киберсигурност“.

„Някои от тях са изграждани със собствени средства-непрофесионално или полупрофесионално“

А три години и седем месеца след хакерската атака срещу НАП в СГС ще се проведе разпоредително заседание срещу двамата подсъдими, които Прокуратурата идентифицира.

Кристиян Бойков е задържан за хакерската атака срещу НАП

Според Шарков определението на тази атака като „дигитален Чернобил“ съвсем не е случайно.

Този теч на персонални данни има ефект, подобен на радиоактивно заразяване. Последствията се виждат по-късно. Мерките, които се взимат, се бавят доста, а имаше доклади с предупреждение за изтичане на лични данни, изготвени от ДАНС“.

Трябва да се прилагат систематично мерките, разписани в Националната стратегия по кибер сигурност и в Закона за кибер сигурност, убеден е Георги Шарков.

Всяка година има голяма знакова атака и срив в системите, посочи още той.

„ В Търговския регистър, в „Български пощи“. Щетите са сходни и симптомите са много ясни. На 2 февруари излезе решение на Административния съд, който разгледа делото срещу НАП и посочи защитни мерки, които трябва да се въведат“.

Случва се стартиращи фирми за киберсигурност да набират клиенти, хаквайки една система, за да покажат къде са слабостите й, обясни Георги Шарков.

„Не бива да се действа така. Има Етичен кодекс и правила какво се прави, когато се открие слабост в една система. Съществуват редица начини да се въздейства, за да се отстрани“

Беше подсказано, че обвиненият за атаката в НАП Кристиян Бойков преди това е хаквал сайта на МОН, но никой не е обърнал внимание, напомни още Шарков.

Вътрешните процедури и организацията, кибер хигиената и изискванията към служителите са важни“.

Заложените в Закона за киберсигурност мерки за национална координация трябва да се прилагат системно, посочи още той.

„В Министерството на електронното управление бяха направени системни стъпки. Но дигитализацията се развива по-бързо и заплахите нараснаха много“.

Гражданите също предоставят данните ни на напреднали методи за фишинг, отбеляза експертът.

В момента се обсъждат много европейски регламенти, свързани с киберсигурността, обясни Шарков.

„На продукти и услуги, както и мрежовата информационна сигурност, свързана с  Директива 2, в която са включени над 16 различни сектора. Един от недостатъците на предишните наредби и на закона е, че обхвата на дигитализирани услуги беше много малък. В момента почти всички услуги, които се предоставят в държавата, попадат в тази специална категория и повишените изисквания към критичните инфраструктури са и в сферата на данните. Има елементи на киберотбрана за обектите от национална важност“.

Контролиращият орган е ясно записан в закона, посочи още той.

„Тогава беше държавна агенция „Електронно управление“. В момента е Министерството на електронното управление. Контролиращият орган първо издава препоръки за различните нива на информационна сигурност. Всички препоръки, които бяха предвидени по закона и тогавашните наредби, са на базата на една остаряла Директива за мрежова информационна сигурност".

Цялото интервю на Силвия Великова с д-р Георги Шарков може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ремонт на предавател на БНР

На 12 февруари от 10 до 17 часа ще бъде извършен ремонт на предавателя на ултракъси вълни РУСЕ 4 на честота 103.0 MHz, излъчващ програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата през интернет сайта binar.bg.

публикувано на 12.02.25 в 05:58

Русия е освободила осъдения на 14 години затвор американски гражданин Марк Фогел

Русия е освободила осъдения на 14 години затвор американски гражданин Марк Фогел. Той е напуснал страната със самолет, придружаван от специалния пратеник на американския президент за Близкия изток Стив Уиткоф.  Това съобщи в социалната мрежа Х съветникът по националната сигурност Майк Уолц.  Уолц уточни, че Фогел е освободен в рамките на..

публикувано на 11.02.25 в 22:14
Володимир Зеленски

Зеленски за купуването на реакторите от АЕЦ "Белене": Съществена стъпка към енергийната сигурност на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението на парламента на страната - Върховната Рада, да одобри закупуването на двата реактора от АЕЦ "Белене", като го определи като "съществена стъпка" към енергийната сигурност на Украйна. Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене" НС..

публикувано на 11.02.25 в 22:01
Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун.

АФП: Северна Корея е предоставила на Русия 200 единици далекобойна артилерия

Северна Корея (КНДР) е предоставила на Русия 200 единици далекобойна артилерия, твърди източник от южнокорейското военно разузнаване, цитиран от АФП.  Според източника, пожелал анонимност, през последните месеци Северна Корея е предоставила и значително количество боеприпаси наред с 11 000 войници, които се включиха в боевете край Курск миналата есен...

публикувано на 11.02.25 в 21:53
Снимката е илюстративна, архив.

МО: При кацане на Летище София самолет на ВВС е спукал гума, няма пострадали или щети

При изпълнение на тренировъчен полет днес самолет РС-12  с регистрационен знак 020 от състава на 16-а авиационна база на Военновъздушните сили спука гума на основната стойка на колесника при кацане на Летище София в 19:15 часа, съобщиха от Министерството на отбраната (МО). Екипажът не е пострадал и не са нанесени други щети на самолета,..

публикувано на 11.02.25 в 21:25

Замръзна езерото в парк "Монтанензиум" в центъра на Монтана

За първи път тази зима водата в езерото в парк "Монтанензиум" в центъра на Монтана замръзва.  От петък температурите паднаха под нулата. В последните дни в града бяха отчетени до минус 10 градуса, което доведе до покриването с лед на водата в езерото. В него има и много риба, като през последните години от местната управа пуснаха шаран и бял..

публикувано на 11.02.25 в 20:50

Тежка катастрофа край Сливен, има загинал

Подбалканският път София-Бургас в района на сливенския квартал "Речица" е затворен заради катастрофа. Инцидентът е станал след 18:00 ч., сблъскали са се пикап и камион, превозващ дърва. На място е загинал водачът на пикапа. В момента се прави оглед на мястото на инцидента. Комисар Димитър Кикьов - началник на "Охранителна полиция" Сливен, обясни..

публикувано на 11.02.25 в 20:09