Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметникът на раздора

Снимка: БГНЕС

Столичният общински съвет ще обсъжда на днешното си заседание бъдещето на Паметника на Съветската армия. 

От ГЕРБ – СДС заявиха, че ще подкрепят искането на колегите си от Демократична България за преместването на монумента от центъра на София в музей. От ВМРО са на мнение, че в Княжевската градина трябва да бъде изграден монументален комплекс на основателите на българката държава. 

От БСП организират жива верига в защита на паметника, обявиха от градската организация. 

"Надписът не отговаря на истината", казва Петър Станков. Той е бил първият председател на Столичния общински съвет след демократичните промени. Той разказва за взетото през 1993 г. решение паметникът да бъде демонтиран от центъра на София.

Петър Станков   Снимка: Евелина Стоянова

"Тогава Янчулев ( един от кметовете на София след 1989 г. – бел. ред.) малко се огъна. С министъра на вътрешните работи измислиха, че било държавна собственост, че не може. Макар че бяха дошли тук кранове за демонтиране. Всеки път се разбунват духовете и след това – без резултат."

По онова време СДС е имал голямо мнозинство в Общинския съвет, спомня си Станков. Сега той възприема постъпката на мъжа, счупил паметната плоча, като активизиращо действие, "защото даже и на комунистите, които си гледат тяхното любимо творение, сигурно не им е приятно".

Снимка: Евелина Стоянова

Руди, който е роден през 1996 г. в Берлин, харесва паметника, защото има спомени от това място, но същевременно разбира българите, които не го харесват.

"Аз нямам връзка с Русия. Знам вашата история с Русия. Русия сега има много конфликти с Източна Европа, но този паметник няма връзка с днес", споделя той.

Граждани на Перник и Кюстендил, дошли да защитят паметника   Снимка: Евелина Стоянова

"Докладът няма абсолютно никаква правна тежест. Приемането означава просто Фандъкова да попита областния управител какво може да се направи с паметника. Това се прави само заради изборите", коментира пред БНР общинският съветник от БСП Николай Николов.

"Историята трябва да се пази и да не се подменя. Откакто беше счупена тази плоча, десните сили започнаха да се надигат", заяви той.

Този паметник не може да бъде премахнат. Няма такава технология, с която да бъде преместен, а това значи, че трябва да бъде унищожен, подчерта общинският съветник.

"Историята е такава, каквато е. Ние сме държава с традиции, с многовековна история и тази история трябва да се казва, каквато е. Историята не трябва да се зачерква, както го правим в последните 2-3 десетилетия, подменяме историята в учебниците", казва Йордан от Кюстендил.

Паметникът е на всички, не само на софиянци, изтъква друг гражданин на Кюстендил. По думите му, "група хора, исторически невежи, искат да премахнат един паметник, който е на цялата страна".

"Възмущение изпитваме. Паметта се променя. Смешно е, глупаво е да се воюва с паметници. Срамно, недостойно", изтъква жена от Перник и пита – така ли правят във Виена и Берлин с паметниците на Съветската армия.

"В една Германия има съветски паметници, на които не се посяга."

Всички изразени мнения чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Вутов: Всеки Божи храм е притегателен център за вярващите

Днес, когато православният свят празнува Вход Господен в Йерусалим - празникът на възторженото посрещане на Христос в светия град, ще ви направим съпричастни на една история за вярата и чудодейната й сила. Ще ни я разкаже Петър Вутов от мездренското село Игнатица. Пенсиониран инженер, дипломиран богослов, страстен писател и задълбочен..

публикувано на 28.04.24 в 07:18
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22