Автори на призива са Румен Аврамов – икономист и историк, Александър Везенков – историк, доц. Стефан Дечев – историк, проф. Лиляна Деянова – социолог, проф. Стилиян Йотов – философ. Техният призив е подкрепен от още много други учени, журналисти, правозащитници, общественици. Над 270 души са подписали призива, към момента има и петиция по въпроса.
"Наслагват се клишета, митологизиращи мотиви в отбелязването на тази годишнина. Държавата не успява да намери точния език и баланс на отношение към тези събития, с който за разкаже и да почете това, което трябва да се почете, и да осъди това, което трябва да се осъди."
Това мнение изрази в предаването "Хоризонт до обед" Румен Аврамов.
България е третирала тези земи като анексирани територии, категоричен е той относно изпращането на евреите от т.нар. нови земи, които са били непосредствено заплашени. България е разполагала с достатъчно автономия в тези земи, с достатъчно самостоятелност да взема решения, посочи той. Едно от решенията е да не позволи на евреите от тези земи да станат български граждани, което ги обрича на депортация към лагерите на смъртта.
Антисемитското законодателство е прието "в угода на евентуално бъдещо сътрудничество и присъединяване към Тристранния пакт", уточни Аврамов. След като България става съюзник на Германия, следват и други законодателни актове, които още повече затягат режима, допълни той.
Тезите, които отричат българското съучастие в Холокоста, омаловажават ролята на българската държава. Оставаме с впечатлението, че има "грандиозен спасителен план" на българската държава "от онези мрачни години", коментира Румен Аврамов в предаването "Хоризонт до обед".
"Приписва се спасителна умисъл на мерки, които очевидно нямат такава."
Според него се получава "абсурдна, буквално гротескна картина, в която българската държава е представена за спасител" и "това е новата линия на възпоменанието, която беше прокарана и силно натяквана от настоящия инициативен комитет, който отбелязва тази годишнина".
Относно ролята на цар Борис III по време на събитията през 40-те Аврамов изтъкна:
"Царят не действа с подписи. Той подписва законите, но в този случай, както и при много други политически решения той действа задкулисно и над институционалните механизми. Ако кажем, че има заслуга за спасяването, можем със същата тежест да кажем, че има заслуга и за изпращането на евреите от новите земи на изток. Това е решение, което той е одобрил от самото начало, от което в нито един момент не се е отметнал и което е изпълнено от българската държавна машина по един абсолютно последователен и хладен начин."
Аврамов открива "нишка на гузност и бягство от отговорност" в позицията на българската държава за Холокоста и българските евреи.
Само чрез критично отношение обществото може да покаже своята зрелост и цивилизованост, обобщи той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
С панихида, отслужена от Велбъждския епископ Исаак, пред мемориала в траурния парк в Кюстендил отдадоха почит на жертвите на бомбардировките над града преди 84 години. Пред издигнатата "Братска могила на загиналите“ бяха положени венци и цветя. Сутринта на 6 април 1941 г. Кюстендил е бомбардиран от самолети на Кралство Югославия. Градът е..
Община Троян започва от началото на следващата седмица кампания за събиране и рециклиране на отпадъци от стъкло в селата от общината. Кампанията, която ще продължи до края на април, се организира за втори път, поясни кметът на Троян Донка Михайлова. "Целта на тази кампания е намаляването на количеството отпадък, което ще достигне до депото за твърди..
До 400 евро може да достигне санкцията за замърсен автомобил в Гърция. Гръцката полиция предупреждава, че все по-често се налага да глобява водачи за замърсени автомобили. Кодексът за движение по пътищата в Гърция гласи, че на водач на автомобил, на който поради замърсяване или умишлено са прикрити регистрационните номера, се налага глоба от..
Дъждовното време в Мианмар може да затрудни хуманитарните операции в подкрепа на пострадалите от земетресението на 28 март, а в съчетание с високите температури да допринесе за разпространение на болести, включително холера, предупреждават хуманитарни организации. Жертвите след земетресението вече са над 3470, а 4670 пострадали са подложени на лечение...
В Сливен тази година един от храмовете – "Св. Богородица" очаква големия празник с нов ремонтиран притвор и нов църковен медальон на сградата. Но, не защото е правен ремонт за празника, а защото преди месец късо съединение подпали тази част от храма. Днес вече няма помен от изгорелите дървени части и опушени стени. Текат последни..
Милиардерът и президентски съветник Илон Мъск изрази надежда, че Европа и САЩ ще успеят да договорят зона за свободна търговия помежду си, предаде Франс прес. Мъск направи изявлението си като обръщение към конгрес на италианската крайнодясна партия Ла Лига и след хаоса на световните пазари, предизвикан от митата на американския президент Доналд..
Папа Франциск се появи публично за първи път след изписването си от болница преди две седмици, предадоха световните агенции. Светият отец в инвалидна количка поздрави хората, събрали се на площад "Свети Петър" във Ватикана за традиционната неделна литургия. 88-годишният папа не беше се появявал публично от 23 март, когато го изписаха от болница..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...