Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските позиции за предоговаряне на ПВУ за въглищата отслабват, смята председателят на Института за енергиен мениджмънт

Славчо Нейков: Предложението на ЕК за повече регулиран пазар при кризи е облечено с мантията на повече ВЕИ

Стъпката противоречи на това, което до момента се прокламираше от Брюксел, но все пак е демонстрация на някакъв реализъм, смята експертът

Славчо Нейков
Снимка: БГНЕС

Преди дни Европейската комисия направи реформи в областта на използването на възобновяеми енергийни източници в бита и даде възможност държавите членки да могат да защитят уязвимите потребители с просрочени задължения от изключване на тока. При кризи ще бъде възможно малки и средни предприятия и домакинства да ползват ток по регулирани цени, а не по цените на свободния пазар.

Предложението може да се възприеме до известна степен и като учудващо. Фактически то е свързано с връщане на страните членки на регулирания пазар все повече и повечепо отношение на бита и на малките и средни предприятия, коментира пред БНР Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт.

Според Нейков стъпката противоречи "на това, което до момента се прокламираше от Брюксел, но от друга страна все пак е демонстрация на някакъв реализъм".

"Практически това предложение на ЕК формално е облечено с мантията на повече ВЕИ, на по-голяма гъвкавост."

На практика нещата ще опрат в много голяма степен до национално ниво, където ще е практическото приложение. Общата рамка задава само общи правила. Ще чакаме парламент, поясни Нейков.

Тази тема ще е една от първите за новия парламент, посочи той.

Относно актуализирането на Плана за възстановяване и устойчивост Славчо Нейков заяви, че нещата са се усложнили в областта на предоговарянето на въглищата.

На фона на последното решение на Съда на ЕС за "Марица Изток 2" българските позиции за предоговаряне на ПВУ в това направление отслабват, подчерта Нейков.

"Цялата концепция за това последно предложение на ЕК за  преразглеждане на пазара на електроенергия върви към поощряване все повече и повече на енергията от ВЕИ. В този контекст темата за въглищата в рамките на процеса на декарбонизиране на икономиката стои вече по коренно различен начин и за България. Всичките тези прогнози, които бяха правени, всичките обещания за работа на централите до 2038-а и т.н. вече изглеждат по коренно различен начин и трябва да бъдат преоценени."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10