Продължава дискусията между Централната избирателна комисия (ЦИК) и трите държавни институции, които по закон извършват "удостоверяване" на машините за гласуване.
Шест са устройствата, които ще преминат през съвместната проверка на Министерството на електронното управление и българските институти по стандартизация и по метрология, но членове на Комисията твърдят, че този брой е недостатъчен за представителна извадка, която да гарантира сигурността на машинният вот.
Коментари в ЦИК породи писмо от председателя на Управителния съвет на Института за стандартизация, в което той обяснява термина "представителна извадка" и как тя се определя, а именно по действащия Български държавен стандарт.
За секретаря на Комисията Севинч Солакова обаче проблемите с машинното гласуване са въпроси на доверието, за което прегледът на няколко машини от институциите не допринася.
"Така че трите институции нека да се вземат насериозно, да не разчитат на декларациите, предоставени от изпълнителя, ами да направят така, че обществото да има доверие в процеса на удостоверяване. Иначе всички знаем, че удостоверяване в действителност няма" - каза Солакова.
А че удостоверяването на шест устройства е недостатъчно за представителна извадка коментира и заместник-председателят на ЦИК Цветозар Томов, който смята, че през проверка трябва да преминат минимум 50 машини от общия обем от около 10 000, които ще се ползват на 2 април.
"Ще употребя меки думи, но доста повърхностен е този опит - Комисията да бъде обявено, че разсъждават в погрешна посока и не е нужно да откриваме колелото, за да се ориентираме за какво става дума."
Според друг член на ЦИК - Димитър Димитров, за представителна извадка от проверка на машините за гласуване трябва да се удостоверят поне 300 броя, за да има висока степен на достоверност, но той все пак напомни:
"Тук се пести образец и това е нещо различно и за този образец се предполага, че е представителен. Няколко от изделията могат да бъдат представителни."
Институциите вече публикуваха по каква методика ще удостоверяват машините за гласуване.
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
От боички и фотоапарат Polaroid, през коте до... съпруг за кръстницата, са сред подаръците, за които кипърските деца молят Дядо Коледа да им донесе тази година. За 11-та година кипърските пощи с технологичната подкрепа на държавния телеком организираха празничната кампания "Поща до Дядо Коледа“ (Post2Santa). Кипърчетата са написали тази година над 2000..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..