Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

UBS е в напреднал етап на преговори за придобиване на Credit Suisse

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-голямата банка в Швейцария Ю Би Ес (UBS) е в напреднал етап на преговори за придобиване на конкурента ѝ Креди сюис (Credit Suisse), за да избегне той крах, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

Според "Файненшъл таймс" Ю Би Ес е под натиск на швейцарските власти да купи Креди сюис.

Правителството на Швейцария се е събрало вчера следобед, за да обсъжда ситуацията с Креди сюис, пък съобщава националната агенция Кистоун-А Те Ес. Според вестник "Ен Зет Зет" седемте членове на Федералния съвет на Швейцария са дискутирали въпроса с Креди сюис в продължение на два часа.

Борсите в Швейцария отварят врати в понеделник и дотогава трябва да бъде намерено решение на случая с Креди сюис възприемана като слабата брънка на банковия сектор в страната. В противен случая може да се повтори мрачната ситуация от 15 март, когато при затваряне на борсите Креди сюис струваше едва 7 милиарда швейцарски франка, което е много жалка стойност за банка, която заедно с Ю Би Ес е сред 30-те банки смятани за прекалено важни в света, за да бъдат оставени да фалират.

Според "Файненшъл таймс", който се позовава на два анонимни източника, клиентите на Креди сюис са изтеглили 10 милиарда швейцарски франка депозити само за един ден в края на миналата седмица заради опасенията, които сега поражда банката.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургазлията, задържан с 4,33 промила алкохол в кръвта, пиел непрекъснато от две години

Мъжът, задържан в района на бургаското основно училище "Георги Бенковски"  с 4,33 промила алкохол в кръвта, пиел непрекъснато от две години. Това той заявил пред полицаите, които го спрели. 41-годишният бургазлия няма шофьорска книжка, а безотговорното му поведение е застрашило преминаващите ученици.   Случаят е без аналог в практиката на..

публикувано на 18.03.25 в 11:36

Експерт: Отрова в розова хартийка за детето е бонбон. Наша е ролята да му посочим опасността

Децата ни са изложени на риск от насилие на много места – и вкъщи, и в училище, и онлайн. Трябва да се изгражда нетърпимост към насилието и правилни нагласи за границите на детето . Това каза пред БНР д-р Благородна Макева, гл. ас. в катедра "Публично-правни науки" в Академията на МВР, бивш заместник-директор на Главна дирекция "Национална..

публикувано на 18.03.25 в 11:06

Отец Любомир Казашки: В училище, където се преподава религия, децата са по-спокойни от тези, които не са виждали свещеник

Не съм правил изследване, но виждам разлика, че децата  са спокойни в училището, където преподавам, и я няма тази напрегнатост като в голямото училище. Това сподели в интервю пред БНР отец Любомир Казашки, който над 20 години преподава в частно училище в Ловеч. В предаването "Хоризонт до обед" той сподели своето мнение за..

публикувано на 18.03.25 в 10:52
Румен Радев

Радев: България е готова да приеме за лечение още 10 пострадали от Кочани

България и Република Северна Македония споделят обща болка за загубата за невинни човешки животи и обща надежда за бързото възстановяване на пострадалите в пожара в Кочани. Това посочи президентът Румен Радев. Той съобщи, че България е готова да транспортира по въздух още 10 от пострадалите от югозападната ни съседка за лечение в болници в..

публикувано на 18.03.25 в 10:42

Топлият вятър стопи снега... Закриха ски сезона на Рилските езера

Въпреки навалелия около 10 см нов сняг на Седемте рилски езера ски сезонът е закрит - планинските спасители слязоха и ще дават дежурства само през почивните дни. Постоянни дежурства ще дават през лятото.  Топлото време миналата седмица стопи снежната покривка по циркуса, условията за ски не са добри, привържениците на екстремните карания..

публикувано на 18.03.25 в 10:31

Полша и балтийските републики напускат Конвенцията за забрана на противопехотните мини

Полша и балтийските републики Литва, Латвия и Естония се оттеглят от Отавската конвенция, забраняваща противопехотните мини. Четирите държави, които имат обща граница с Русия обявиха това в съвместно становище днес, предаде Ройтерс. Напускайки договора от 1997 г., ратифициран или приет от над 160 държави, страните ще могат отново да започнат..

публикувано на 18.03.25 в 10:26
Нощният клуб в Кочани, където загинаха десетки при пожар на по време на концерт.

В Гърция проверяват противопожарните мерки в нощните заведения

Лекарите в Гърция се борят за живота на пациентите от Кочани, РСМ, където при пожар в дискотека през уикенда загинаха поне 59 души, а над 140 други пострадаха. Много от ранените бяха изпратени в болници в други балкански страни, сред които Гърция и България. Гръцките власти също започнаха проверки за противопожарните мерки в нощните заведения...

публикувано на 18.03.25 в 10:12