"Правителството оцеля, но начинът, по който беше гласуван този вот на недоверие, е симптоматичен. Показва, че президентът и неговото правителство не разполагат с твърдо мнозинство в парламента. Те имаха относително мнозинство, когато прибавяха 60-те депутати от класическата десница. Една голяма част от тях обаче решиха да подкрепят вота на недоверие. Правителството се крепи на 9 гласа. Отсега нататък е почти неуправляемо. Почти невъзможно е Макрон да прокара реформите, които искаше".
Пенсионната реформа се отхвърля от 75% от французите, посочи тя.
"Нито парламентът беше за, нито френските граждани я приемат в този вид. Използването на член 49 от Конституцията, който е наричан „атомната бомба в политиката“, се смята за недемократичен начин да се прокара закон. (Той позволява на правителството, дори да има малцинство в парламента, да може да прокара много важен закон).
Някои от парламентарните групи ще предложат да бъде организиран референдум по споделена инициатива, обясни Угърчинска.
"Това е тежка процедура. За 4 месеца трябва да бъдат събрани 4 милиона и 700 хиляди подписа. След това да бъде организиран референдум".
Французите са убедени, че причината парите да не стигат не е само социалната система на Франция, която е много щедра, разясни журналистът.
"Те мислят, че това се дължи и на политиката в икономическата сфера и международните отношения. Има наслагване на недоволство и бедност. Една голяма част от французите са работещи бедни. Те се обръщат към управляващите и им казват, че трябва да намерят решение, чрез което всички да бъдат равноправни в социалната система. Проблемът не е само пенсионната реформа. В предградията, където има най-много имигранти и най-много млади хора, безработицата понякога надвишава 30%. Нищо не се предлага на тези млади хора. Те се чувстват изключени от обществото. Това се повтаря от години и сега ги виждаме по улицата. Те са гневни. Но не са само те. Крайната левица иска да продължи напрежението, за да бъде заставен Макрон да разпусне Националното събрание. Това се чува и от крайната десница. Този вариант съществува и той ще бъде пагубен за него".
Най-големите са в рафинериите, обясни Угърчинска и посочи, че в някои бензиностанции вече липсва бензин.
Цялото интервю на Даниела Големинова с Румяна Угърчинска може да чуете в звуковия файл.
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..
Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години. В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..
"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят. Де Керсмакер отново припомни..
Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..
Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..