Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Войната в Украйна и санкциите тласнаха Русия в китайските обятия"

Любомир Кючуков: Очертават се контурите на един нов свят на ерозия

"И Русия, и Украйна не са готови да седнат на масата на преговори"

Любомир Кючуков
Снимка: БГНЕС

"Залогът за сътрудничеството между Китай и Русия е - Украйна за Русия и светът за Китай. Всички разговори между Пекин и Москва са с поглед към Вашингтон, към Запада. Войната в Украйна и санкциите срещу двете страни рязко ускориха процеса на сътрудничество помежду им, буквално тласнаха Русия в китайските обятия... Китай се опитва да намери крехкия баланс между подкрепата към Русия и избягването на нови американски санкции".

Това коментира пред БНР Любомир Кючуков, дипломат и директор на Института за икономика и международни отношения.

И допълни, че ако внимателно се слуша какво говори китайският лидер Си Цзинпин, ще се чуе, че той никога не споменава и не критикува директно САЩ.

"Войната не просто катализира процеса на развитие на това сътрудничество, но снабди и САЩ, и Китай със силни, но и силнозависими от тях съюзници - Русия за Китай и Европа за САЩ. Това, което се случва в момента, е поредната стъпка от все по-видимия процес на оформяне на нова световна конфигурация и нови съюзи - тенденция към възпроизвеждане на един двуполюсен, при това конфронтационен свят в борбата за глобално лидерство, на чиито върхове стоят САЩ и Китай".

В предаването "Нещо повече" Кючуков посочи, че при все по-задълбочаващата се конфронтация в световен план сътрудничеството Русия - Китай ще се крепи на взаимния интерес от противопоставяне на Запада.

По думите му китайското предложение за мир в Украйна е интересно, доколкото съдържа принципи, но то не дава решения и не предпоставя резултат: 

"То има три съществени елемента, които отсъстват и в руските, и в украинските планове. Най-важният е, че то предвижда преговори. Настоява за спиране на бойните действия, тоест, за примирие. Не поставя предварителни условия. Но Китай не може да играе ролята на посредник. И Русия, и Украйна не са готови да седнат на масата на преговори. Китай би се разглеждал като участник, а не като посредник в едни евентуални преговори. Същото важи и за САЩ".

Любомир Кючуков подчерта, че за момента Китай се стреми да оказва съдействие, без да попада под санкции, но и няма да позволи поражение на Русия.

"Европа се опитва да бъде редом до САЩ в отношенията с Китай. От друга страна - да запази Китай като партньор... Китай има самочувствието на самостоятелен и независим глобален играч, който еднозначно и демонстративно заявява, че няма да се поддава на натиск. Има очевидното желание да се конституира не просто като полюс, но и като алтернатива - геополитическа на Запада, а не системна... В продължение на десетилетия Китай работи активно за сериозно влияние в т.нар. трети свят - страните от Азия, Африка и Латинска Америка, и за оформянето на нещо като не-Запад. Това е своеобразна пасивна съпротива на тези страни срещу натиска от страна на Запада. Това са контурите на един нов свят и той не е много привлекателен в момента. Когато се говори за нов световен ред, като че ли думата "ред" не е на мястото си, защото става дума за разрушаване на основните принципи на съществуващия следвоенен световен ред, но не и за изграждането на нов. Става дума за състояние, характеризиращо се по-скоро с ерозия на международните институции, на първо място системата на ООН, заобикаляне на международното право, дълбока конфронтация и милитаризация на международните отношения, изграждане на нови съюзи и борба за сфери на влияние. Всичко това тласка Русия и Китай една към друга. От ключово значение е съхраняване на системата на ООН като единствен многостранен инструмент за решаване на конфликтите в политическото русло, а не на бойното поле".

Посещението в Украйна на японския премиер Фумио Кишида той определи като показателно за преконфигурирането и за оформянето на подкрепата, която Украйна търси.

"Не трябва да се пропуска, че предстои диалог на Си и със Зеленски, където и двете страни ще се опитат да намерят възможна формула за по-нататъчно сътрудничество за постигане за своите цели, които за момента са доста различни". 

Интервюто на Людмила Железова с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур - 22 ноември 2024 г.

Президентът се надява НС да успее да избере председател

Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон.  "Пожелавам успех на парламента в избора на председател ", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..

публикувано на 22.11.24 в 14:29
Средновековната църква

Община Рила за евроразследването: Нямаме отношение към процедурите

Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити..

публикувано на 22.11.24 в 14:09

И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС

Депутатите отново не успяха да изберат председател.  За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието.  Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". Обявен бе следващ ден за продължаване на заседанието да е понеделник 25 ноември, но след недоволство в..

публикувано на 22.11.24 в 13:57
Унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер.

Има шанс от януари 2025-а Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенген

Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия.  Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..

публикувано на 22.11.24 в 13:49

"Черни Осъм" е под критичните нива, безводието е още по-тежко в Ловешко

Проблемът с водоснабдяването в Ловеч и няколко села от общината се задълбочава.  От дружеството ВиК предупредиха, че ако няма валежи и не се повиши дебитът на основния водоизточник "Черни Осъм", който е под критичните стойности, режимът на вода в областния център от 13 часа ще стане още по-тежък.  ВиК: Нивата на обемите на язовирите в..

публикувано на 22.11.24 в 13:42
Владимир Кисьов

Владимир Кисьов: Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген

Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген . Тази прогноза направи пред БНР Владимир Кисьов, бивш заместник-външен министър и главен преговарящ с ЕС. Той подчерта, че очаква до края на годината да отпадне "тази несправедливост" страната ни да не е част от Шенгенското пространство и определи днешната среща на вътрешните министри в..

публикувано на 22.11.24 в 13:42
Милена Стефанова

Проф. Милена Стефанова: Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния в НС

Председател на 51-вото НС рано или късно ще изберат. Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния. Въпросът е към какво води тази стъпка? Това прогнозира проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в интервю пред БНР.  "И сега е моментът, в който изкарват парата, емоциите се нагнетяват,..

публикувано на 22.11.24 в 13:19