Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборният ден в чужбина (обновена)

| обновено на 02.04.23 в 11:38
Избирателната секция в Лас Вегас
Снимка: Мария Самичкова

Българите в чужбина гласуват в 61 държави в 737 секции. Машинното гласуване е предвидено в 245 секции, като машини за гласуване са доставени в българските дипломатически и консулски представителства.

Адресите на избирателните секции зад граница са публикувани на сайта на МВнР.

Първите две секции, които отвориха врати зад граница, бяха тези в Оукланд и Крайстчърч в Нова Зеландия. Те започнаха работа в 22 ч българско време в събота, съобщиха от МВнР.  Два часа след това започна и гласуването в Австралия

Заради часовата разлика изборният ден зад граница ще приключи най-късно в секциите в щата Калифорния в Съединените щати. Там той ще продължи до 6 ч, българско време в понеделник, 3 април.

И на този парламентарен вот най-много са изборните секции в Турция. 350 000 души в южната ни съседка имат право да гласуват. Част от изселническите организации очакват само 10% от турците с български паспорти в южната ни съседка да отидат до урните.

Без проблеми започна изборния ден в Гърция. Българските граждани имат възможност да упражнят правото си на глас в 21 секции. При отварянето на няколко секции в южната ни съседка се бяха образували опашки от чакащи да гласуват хора. В Атина, където живеят най-много наши сънародници, отвориха 5 секции. На о. Крит също има 5 секции в пет града. Секции има и в Александруполис, Комотини, Кавала, Ставрос и в Солун.

15 избирателни секции в Белгия и 2 в Люксембург отварят врати в 7 часа местно време. Най-много секции има в Брюксел - 6. 2 са в постоянното ни представителство и 2 - в посолството. Останалите са в Антверпен, Гент, Варегем, Льовен, Масмехелен и Хаселт. 45 000 души с българско гражданство живеят в Белгия и още 10 000 имат двойно. Имат право на глас между 40 и 45 000 души. Обикновено обаче гласуват между 10 и 15 на сто. Най-ниска е била активността на изборите през юли. В Люксембург има около 2 000 българи, от тях гласуват около 700. В една от двете избирателни секции в Люксембург има повредена машина и се гласува само с хартиени бюлетини. 

В една от двете избирателни секции в Люксембург машината е повредена и няма да се оправи до края на вота, съобщиха за БНР информирани източници. Там гласуването преминава само на хартиена бюлетина. Няма други проблеми в херцогството и в Белгия, секционните комисии са изцяло попълнени, гласуването е започнало навреме. Засега избирателната активност е ниска. Първите данни за нея се очакват в 15.00 ч. местно време.

Слаба избирателна активност се очертава за вота на българите във Франция. Отворени са 16 избирателни секции. Три от тях са в посолството ни в Париж. Две секции, в Монпелие и Тулуза, се намират на нови адреси. Секциите във френската столица, в Ница и Лион са оборудвани за машинно гласуване, в останалите вотът ще бъде с хартиени бюлетини.

Българите във Великобритания ще упражнят днес правото си на вот в изборите за Народно събрание в 118 секции. В 35 има машини. 22 от тях са в Лондон. Броят на секциите във Великобритания отстъпва само на този в Турция в чужбина. Местоположението на секции е на географски и демографски принцип. В 9 часа българско време започна гласуването. На този етап няма съобщения за проблеми. Най-много секции са отворени в Лондон – 39. На последните паламентарни избори във Великобритания гласуваха над 30 000 българи.

Сънародниците ни в Германия гласуват в 74 секции, което е значително по-малко в сравнение с предишни избори. Изборният ден е започнал навреме. В половината от секциите ще се гласува с хартия. Засега няма сигнали за проблеми. В Берлин сутринта активността е доста ниска, по-ниска от обичайното. Подадените предварително заявления – 2000, също са били в пъти по-малко спрямо преди. Великденската ваканция в страната също може да се отрази сериозно на избирателната активност. От активността на българите в Германия сега зависи колко секции ще се отворят на евентуални следващи избори и дали ще се гласува машинно на тях.

Както и на предишния парламентарен вот и сега избирателните секции в Италия са 26. Предварително са се записали 1000 българи. Най-много -три са отново секциите в Милано, където предварително са се записали 140 души. Вотът ще се проведе в българското училище. В посолството в Рим, секциите са две. В другите големи градове и областни центрове като Торино, Генуа, Болоня, Триест, Флоренция и Неапол - са по една, така както и във Верона, Тренто, Сиена и др. В Болоня и Неапол, както винаги гласуването ще се състои в почетните консулства на нашата страна.

Българите в САЩ гласуват в 56 секции. В района на столицата Вашингтон ще има нова секция. Новата секция ще отвори врати и в Такома Парк, щата Мериленд, където се намира българското училище "Христо Ботев". Така възможностите за гласуване в метро района на американската столица стават две, като се има предвид и секцията в посолството. Девет ще са машините за гласуване в САЩ. На миналия предсрочен вот за народни представители през октомври бе отбелязан нисък спад в броя на гласувалите на територията на САЩ. Тогава действителните бюлетини според ЦИК са били малко над 10 хиляди в сравнение с около 11 хиляди и 500 през ноември 2021-ва година.

Около 160 са военните ни зад граница в различни мисии. Военните, които подпомагат охраната на границата са с графици, които им позволяват да гласуват в рамките на изборния ден, казаха от Министерството на отбраната. Българските военни от двете големи мисии на армията в Босна и Херцеговина и Косово ще гласуват в разкритите секции по места.   

В Испания българите гласуват в 64 секции в 55 населени места. Изборният ден започна час по-рано на континента в сравнение с Канарските острови. Намалява и броят на подалите заявление за гласуване - 1 602, което е с 525 по-малко от последните избори през октомври. За трета поредна година в Мадрид има 4 избирателни секции, по две в Генералните консулства в Барселона и Валенсия, както и в Палма де Майорка, Гандия, Памплона и Хатива. Отпаднаха секциите в Арчидона и Кослада, които бяха разкрити през 2021 година, както и секцията във Виярес де ла Рейна. 
По публикацията работи: Венцислав Василев и Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп: Лондон и Париж "не направиха нищо", за да сложат край на войната в Украйна

Пред американската телевизия "Фокс нюз" Тръмп заяви, че Великобритания и Франция "не са направили нищо", за да сложат край на войната в Украйна. Идната седмица британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон ще посетят поотделно Вашингтон, на фона на задълбочаващия се разрив между Тръмп и украинския му колега Володимир..

публикувано на 22.02.25 в 12:22
Носителят на Нобелова награда за икономика Джеймс А. Робинсън

Проф. Джеймс Робинсън: Това е проблемът - просперитетът вече не е споделен!

"Докато държавата и институциите ѝ не служат на всички, а само на експлоататорски елит, е много трудно да се постигне икономическо развитие на цялата нация," гласи един от изводите на Дарън Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън, които получиха Нобеловата награда за икономика миналата година. Те доказват, че в дългосрочен план най-успешните..

публикувано на 22.02.25 в 12:00

Протест срещу провеждането на "Луковмарш" в София

Около стотина предимно млади хора се включиха в протеста срещу провеждането на "Луковмарш". Представителите на различни неформални организации се обявиха срещу неонацизма и ксенофобията. Шествието на премина през центъра на столицата по маршрут бул. "Васил Левски", ул. "Граф Игнатиев" и се очаква да завърши около 13 часа пред Пилоните на..

публикувано на 22.02.25 в 11:54

Жералдин Дани-Кнедлик: Европа да се вземе в ръце, няма време да протакаме решението за инвестиции в отбрана

Украйна неотлъчно присъства в предизборната кампания в Германия под различна форма - веднъж разделя избиратели и партии по въпроса за военната помощ и изпращането на мироопазващи сили, втори път косвено - чрез икономическите трудности, които изпитва Федералната република. За какво по-напред да харчи пари новото правителство? И има ли сили..

публикувано на 22.02.25 в 11:35
Марк Галеоти

Марк Галеоти: С Тръмп късметът на Путин ще продължи

Не бива да подценяваме Русия, не бива и да я надценяваме .  Това според професор Марк Галеоти, историк от Лондонския университетски колеж, е един от най-важните уроци на войната, от чието начало се навършват три години в понеделник. През седмицата, едновременно с началото на първите публични преговори със САЩ от 2021-а досега,..

публикувано на 22.02.25 в 11:35
Летището в Манчестър

Класираха авиокомпаниите във Великобритания

Британската Служба за гражданска авиация публикува данни на най-добрите и най-лошите авиокомпании по отношение на отмяната и закъсненията на полети, от която става видно, че често критикуваната нискобюджетна "Райънеър", всъщност, е с доста добри показатели. Данните на Службата за гражданска авиация показват, че от големите авиокомпании с..

публикувано на 22.02.25 в 11:33

Как ще се нареди политическият пъзел в Германия след изборите за нов Бундестаг?

Германия избира утре нов Бундестаг. Сигурно е само, че отново консервативният блок ХДС/ХСС ще спечели вота. С кого обаче ще управлява Фридрих Мерц и кога ще се случи на практика смяната на властта в Берлин не е ясно. Различията между основните играчи са големи - в икономическата и социалната политика, за публичните инвестиции, образованието,..

публикувано на 22.02.25 в 11:30