От махала Стойновското в Троянско например ще пътуват 3 километра, за да упражнят правото си на глас в секцията в село Черни Осъм.
Хората в тези махали се чувстват забравени от политиците.
"Ще бъде поредното гласуване, в което няма да се постигне никакъв консенсус. Хората трябва да си кажат мнението, обаче от казване на мнение до някаква промяна има голяма разлика", коментира пред БНР Ралица Стойчева, която живее в Лондон, има къща в махала недалеч от Орешак и се връща често в България.
"Да има по-голяма мисъл за простичкия народ, от който държавата все пак се състои. Да има мисъл за една нация, която е оцеляла толкова дълго време, но не е достатъчно сплотена. Аз се чувствам много българка, въпреки че живея в чужбина", казва още Ралица.
До някаква степен българските политици са изгонили сънародниците ни в чужбина, смята тя, "защото тук няма такива големи перспективи или такъв голям избор", но "да живееш в чужбина не е никак лесно".
Ралица Стойчева се надява "нещата да се движат в по-светла посока".
В Ловешка област има 116 408 избиратели, които трябва да излъчат в бъдещия парламент 4 мандата, с един по-малко от предишни избори. 4 са подвижните избирателни секции. До снощи 11 сигнала за купуване на гласове, но няма образувани досъдебни производства.
Повече чуйте в звуковия файл.
Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..
В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията. Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..