Освен вота за 49-ото Народно събрание, тази година българските изселници ще участват и в друг ключов избор – на 14 май в Турция ще избират парламент и президент.
"Аз не съм за политиката, защото при политиците трябва да си много гъвкав, при спортистите такава гъвкавост няма", казва Ефраим Камбероглу, световен и европейски шампион по борба, напуснал България преди повече от 30 години. Според него разликата между правилата в политиката и спорта след поредната пета борба в свободен стил за парламент за последните две години се изчерпва с една дума: лъжа.
Изборни гласове в Турция не се печелят с една вечеря, а с добра организация, разяснява политическите правила и Зюрфеттин Хаджиоглу от Конфедерацията на балканските румелийски турци и посочва причините за трайния изборен успех на ДПС в Турция:
"Другите партии не изявяват интерес да привличат хора от турската общност, да правят политика с тях. В последните избори две партии идват тук, срещат се с някой, някоя вечеря и се връщат. Не става така. Тази партия, дето взема голямата торта, има представители, отговарящи за Република Турция – за Тракийския район, за Истанбул, за Бурса, за Мармара, за Измир и тия представители работят всеки ден. Политика се прави така. Другите партии – само от избори на избори, идват, посещават и се връщат."
Защо ДПС винаги печели в Турция?
"Двойните граждани се доверяват на ДПС. Тя е единствената партия, която винаги идва."
"ДПС има повече почитатели – повече посещават нашите изселници и повече се грижат за тях."
"Турската общност си държи да се гласува за тяхната партия, която си знаят от 90-а година насам."
Има и разочаровани от вечния победител на български избори в югоизточната ни съседка:
"И аз преди давах гласове, обаче този път не ми дават доверие. ДПС само крадат от хората. Не ги искам."
В Турция са започнати и с друго политическо правило – за тенджерата, която може да качва и да сваля правителства.
"Тенджерата е голям критерий поначало. Храната прави борбата. Тенджерата може да прави и преврат."
Неизвестните около формирането на правителство в България остават. Остават и въпросите какво ще се случи след ключовите парламентарни и президентски избори в Турция на 14 май. И след тях турците с български паспорти очакват голяма промяна.
"Представете си едно поколение само с Ердоган! Каквото каже, туй става."
"Колко мандата вече!"
Снимки: Мира Стефанова
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...