Това мнение изрази в предаването "Преди всички" на БНР проф. Лидия Денкова, преподавател в Нов български университет.
Когато преди повече от 20 години за пръв път се лансира идеята за "белия вот", имаше много скептици, с внушението, че това е протестен вот, припомни проф. Денкова. По думите ѝ това не е протестен вот, протестен е вотът на онези, които не отиват да гласуват.
"Не подкрепям никого" първо е уличаващ вот, който казва, че нито една от представените формации не е достигнала нивото, когато се дава доверие. Второ, това е перспективен вот, насочен към бъдещето – те казват: ние гласуваме така засега."
Това не е вот, който се повтаря всеки път. Той може да бъде гъвкав според ситуацията, добави проф. Денкова.
Тя описа ситуацията сега като задънена улица, в която сегментът "Не подкрепям никого" е мост.
"Това действително е един коректив, критична мисъл. Би трябвало да означава, че партиите са стигнали дъното, а "Не подкрепям никого" иска да ги отлепи от дъното. "Не подкрепям никого" очертава, прокарва на самите политици този нов път, но как, накъде ще го извървят, е тяхна работа", коментира проф. Лидия Денкова.
"Ако политиката е пазар, ако си излезете от магазина без да купите нищо – това е "белият вот", търговецът, ако е достатъчно умен, ще се погрижи да разнообрази асортимента", посочи преподавателят.
Във Франция процентът на белия вот вече е към 8, направи сравнение тя.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...