Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пентагонът проучва изтичане на секретни документи за военните планове в Украйна

Бронетранспортьори се движат по път от Бахмут, където боевете продължават, 6 април 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Секретни документи, които предоставят подробности за плановете на САЩ и НАТО да помогнат за подготовката на Украйна за пролетна офанзива срещу Русия, се появиха в социални медии, съобщи в. "Ню Йорк таймс", предаде АФП.

Пентагонът заяви, че проучва твърденията за пробив в сигурността.

"Наясно сме с съобщенията за публикации в социалните медии, а министерството проучва въпроса", заяви зам.-прессекретарят Сабрина Сингх.

Документите са разпространени в Туитър и Телеграм и според съобщенията съдържат графики и подробности за доставките на оръжие, боеспособността на батальоните и друга чувствителна информация.

Информацията в документите е на поне пет седмици, като последната е с дата 1 март, посочва "Ню Йорк таймс". В един от документите са обобщени графиците за обучение на 12 бойни бригади на Украйна и се казва, че девет от тях се обучават от силите на САЩ и НАТО и се нуждаят от 250 танка и повече от 350 механизирани превозни средства, посочва вестникът.

Документите - поне един от които с гриф "строго секретно", са били разпространени по проруски правителствени канали.

Информацията в документите също така подробно описва темповете за разход на боеприпаси в териториите под украински военен контрол, включително за системите HIMARS, реактивните системи за залпов огън американско производство, доказали високата си ефективност срещу руските сили.

"Ню Йорк таймс" цитира военни анализатори, които предупреждават, че някои документи изглежда са били променени в дезинформационна кампания от страна на Русия, като в един документ се раздува броят на загиналите украински военни и се минимизират руските загуби на бойното поле.


По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в новата българска църква в Лондон

Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни.  Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”.  Официалното му откриване ще бъде в неделя.  На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..

публикувано на 22.02.25 в 21:58

Българи, румънци и молдовци се събраха на "Празник на мартеницата“ в Брюксел

Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел.  Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога".  Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..

публикувано на 22.02.25 в 21:35

Полиция в градския транспорт в Гърция заради крадците и хулиганите

Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...

публикувано на 22.02.25 в 21:25
Толедо, Централна Испания, 17 юли 2023 г.

Над 500 замъка се продават в Испания

Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро.  Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..

публикувано на 22.02.25 в 21:22
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Състоянието на папа Франциск остава критично

Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност".  Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..

публикувано на 22.02.25 в 20:59

Лучо Корси ще представя Италия на "Евровизия"

Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..

публикувано на 22.02.25 в 20:39

Пограничните общини Свищов и Зимнич очакват близо 1,5 млн. евро за предотвратяване на наводнения

Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения.   Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..

публикувано на 22.02.25 в 20:27