Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Ганев: За втори път бюджетът е залог на политическия хаос

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС

"За втори път виждаме бюджетът да е залог на политическия хаос. На практика това е историята на последните 2 години". Това заяви пред БНР Петър Ганев от Института за пазарна икономика. 

Същото видяхме в края на миналата година, припомни той и подчерта, че втора година сме с удължителен закон. Според него има опасност този път удължителният закон да продължи по-дълго

"По-добре бюджет да има - това дава спокойствие за всички. По-добре е и правителство да има. Когато имаме поредни служебни правителства и то за дълъг период, това носи проблеми и те са видими. За да имаме финансова стабилност, ни трябва първо бюджет и второ - редовен кабинет", изказа мнението си Петър Ганев в интервю за предаването "Преди всички". 

По думите му на теория е възможно да завършим календарната година без бюджет за нея. Хубаво е обаче за капиталовите програми някаква нова бюджетна рамка да бъде приета, смята той и обясни, че много от разплащанията и договорите се сключват в края на годината. При липса на рамка - това не е отигравано, не знаем как би повлияло на различни капиталови разходи

"Сигналът е такъв, че ако до края на април няма правителство, служебният кабинет ще внесе бюджет. Ще има 1 бюджет. Базовият сценарий ще е с 3% дефицит. Затова виждаме пакет от данъчни закони, който свива дефицита, т.е. премахва някои неща по отношение на ДДС, вдига някои акцизи, данък свръх пречалба, който може би е най-спорният и аз не виждам как той би минал. Ако искаме да имаме в рамките на този удължителен закон приет бюджет, до края на април трябва да се внесе самият бюджет и средносрочната рамка и май месец да се гласува", коментира икономистът. 

Според него бюджетът е възможно да се приеме и половинчато. Не мисля, че целият пакет от данъчни закони може да мине, изказа мнението си Петър Ганев. 

Той отбеляза, че в момента ако обложим всички, ще понесат удари и малки компании, които нямат нищо общо с енергийните компенсации. Според него фокусът трябва да е върху тези, които са спечелили много, директно обвързано с тези компенсации. 

Този бюджет ще е различен и откъм приходи, подчерта икономистът и обясни:

"Икономиката не е вече на тези обороти, инфлацията е много по-ниска. Свръх печалбите в енергетиката също поизчезнаха. Няма да имаме този ръст на приходите, който видяхме миналата година. Вече правим бюджет в една рамка, която не е на изненадващи нови приходи". 

Петър Ганев коментира и темата за влизането на България в еврозоната. Това, което ще гледат европейските партньори, е средносрочната рамка, подчерта той и добави, че ако тя не мине през гласуване в парламента, остава само един ориентир - какво си е мислила една власт, която може да бъде сменена във всеки един момент, ако се формира редовно правителство. 

Ние нямаме средносрочна рамка, за която да знаем, че е политически подкрепена и ще бъде следвана, с изключение само на минималната работна заплата, подчерта Ганев. 

Според него ако има дори правителство с много краткосрочен хоризонт, то ще приеме бюджет и средносрочна рамка. Но ако отново висим на много скоро приближаващи избори, пак ще имаме същата ситуация, добави той. 

Според него тази година може би няма да видим ревизия на бюджета - "то няма да остане и време, ако влезе в сила в средата на годината". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Магистърска програма в СУ получи сертификат за акредитация от МААЕ

Магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" на Софийския университет с преподаване изцяло на английски език получи официално потвърждение и сертификат за акредитация от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Това съобщиха  от Физическия факултет на университета. Двегодишната магистърска програма се предлага..

публикувано на 13.01.25 в 11:13

30 машини почистват републиканските пътища в Кюстендилско

Около 30 машини са изкарани още през нощта да почистват и опесъчават по републиканската пътна мрежа - около 600 километра, в Кюстендилско, където вали - макар и по-слаб сняг, каза дежурният в областното Пътно управление. Пътищата са проходими, няма въведени огр аничения и забрани за МПС.  Шест машини почистват по направлението за..

публикувано на 13.01.25 в 11:02

Представят резултатите от конкурса за български павилион на Венецианското архитектурно биенале

Министерството на културата, Камарата на архитектите и Съюзът на архитектите в България ще представят днес в столичната галерия "Средец" резултатите от конкурса за български павилион на Венецианското архитектурно биенале за 2025 г. Конкурсът за националното ни участие започна на 11 октомври миналата година, като кандидатите подадоха предложенията си..

публикувано на 13.01.25 в 10:59
Марк Рюте, Генерален секретар на НАТО

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще говори днес пред външната комисия на Европейския парламент

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще говори днес пред Комисията на Европейския парламент (ЕП) по външни работи, подкомисията по сигурност и отбрана и Делегацията на Европарламента за връзки с Парламентарната асамблея на НАТО в Брюксел, съобщават от пресслужбата на ЕП. В контекста на войната на Русия срещу Украйна и предстоящата..

публикувано на 13.01.25 в 10:55

Изстрелването на ракетата на Blue Origin се отлага

Изстрелването на ракетата Blue Origin на Джеф Безос се отлага поради "проблем с подсистемата на превозното средство". Изстрелването се отлага поне с 24 часа. Ракетата за многократна употреба трябваше да излети от Флорида, но стартът беше отлаган многократно, съобщи Би Би Си. При успешно изстрелване компанията на Безос, Blue Origin, може да..

публикувано на 13.01.25 в 10:41

Млади доброволци обучават възрастни хора на IT-умения

Млади доброволци помагат на възрастни хора от София да овладеят новите технологии . За тази мисия разказа пред БНР Василена Върбанова от Дружество "Знание": "Оригиналното име на инициативата е "Дари час", защото доброволците даряват по 1 час от времето си през деня, за да помогнат на възрастните. Инициативата се роди преди повече от 10 години,..

публикувано на 13.01.25 в 10:39

Царската гара и паважът в Баня вече са недвижима културна ценност

Царската гара и паважната настилка в град Баня, Карловско, вече имат статут на недвижима културна ценност . Процедурата е продължила около 2 години. Специализираният експертен съвет към Министерството на културата е гласувал единодушно. Това е предпоследната стъпка по реалното получаване на статут на обектите. Следва заповедта на..

публикувано на 13.01.25 в 10:30