Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Ганев: За втори път бюджетът е залог на политическия хаос

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС

"За втори път виждаме бюджетът да е залог на политическия хаос. На практика това е историята на последните 2 години". Това заяви пред БНР Петър Ганев от Института за пазарна икономика. 

Същото видяхме в края на миналата година, припомни той и подчерта, че втора година сме с удължителен закон. Според него има опасност този път удължителният закон да продължи по-дълго

"По-добре бюджет да има - това дава спокойствие за всички. По-добре е и правителство да има. Когато имаме поредни служебни правителства и то за дълъг период, това носи проблеми и те са видими. За да имаме финансова стабилност, ни трябва първо бюджет и второ - редовен кабинет", изказа мнението си Петър Ганев в интервю за предаването "Преди всички". 

По думите му на теория е възможно да завършим календарната година без бюджет за нея. Хубаво е обаче за капиталовите програми някаква нова бюджетна рамка да бъде приета, смята той и обясни, че много от разплащанията и договорите се сключват в края на годината. При липса на рамка - това не е отигравано, не знаем как би повлияло на различни капиталови разходи

"Сигналът е такъв, че ако до края на април няма правителство, служебният кабинет ще внесе бюджет. Ще има 1 бюджет. Базовият сценарий ще е с 3% дефицит. Затова виждаме пакет от данъчни закони, който свива дефицита, т.е. премахва някои неща по отношение на ДДС, вдига някои акцизи, данък свръх пречалба, който може би е най-спорният и аз не виждам как той би минал. Ако искаме да имаме в рамките на този удължителен закон приет бюджет, до края на април трябва да се внесе самият бюджет и средносрочната рамка и май месец да се гласува", коментира икономистът. 

Според него бюджетът е възможно да се приеме и половинчато. Не мисля, че целият пакет от данъчни закони може да мине, изказа мнението си Петър Ганев. 

Той отбеляза, че в момента ако обложим всички, ще понесат удари и малки компании, които нямат нищо общо с енергийните компенсации. Според него фокусът трябва да е върху тези, които са спечелили много, директно обвързано с тези компенсации. 

Този бюджет ще е различен и откъм приходи, подчерта икономистът и обясни:

"Икономиката не е вече на тези обороти, инфлацията е много по-ниска. Свръх печалбите в енергетиката също поизчезнаха. Няма да имаме този ръст на приходите, който видяхме миналата година. Вече правим бюджет в една рамка, която не е на изненадващи нови приходи". 

Петър Ганев коментира и темата за влизането на България в еврозоната. Това, което ще гледат европейските партньори, е средносрочната рамка, подчерта той и добави, че ако тя не мине през гласуване в парламента, остава само един ориентир - какво си е мислила една власт, която може да бъде сменена във всеки един момент, ако се формира редовно правителство. 

Ние нямаме средносрочна рамка, за която да знаем, че е политически подкрепена и ще бъде следвана, с изключение само на минималната работна заплата, подчерта Ганев. 

Според него ако има дори правителство с много краткосрочен хоризонт, то ще приеме бюджет и средносрочна рамка. Но ако отново висим на много скоро приближаващи избори, пак ще имаме същата ситуация, добави той. 

Според него тази година може би няма да видим ревизия на бюджета - "то няма да остане и време, ако влезе в сила в средата на годината". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Починалият след трагедията в Елин Пелин е бил преподавател в Минно-геоложкия университет

Починалият при трагедията в Елин Пелин е доц. д-р Петър Шишков, съобщиха от Минно-геоложки университет "Св. Иван Рилски". Академичната общност отдава почит и уважение към значимото дело и паметта на доц. д-р Петър Шишков. Доц. Шишков е световно признат учен и консултант, участвал в редица научно-изследователски екипи в областта на..

публикувано на 26.07.24 в 13:20

Радев: Очаквам бързо разследване и изясняване на причините за станалото в Елин Пелин

Президентът Румен Радев очаква бързо разследване и изясняване на причините за случилото в Елин Пелин: "Позволете ми да изкажа съболезнования на семейството на доцент Шишков и на всички пострадали в трагичния инцидент със складовете за фойерверки в Елин Пелин. Очаквам бързо разследване и изясняване на причините за случая, но винаги, при боравене..

публикувано на 26.07.24 в 13:12

Одеяла, храна и вода предоставиха от БЧК на засегнатите от взрива в Елин Пелин

Одеяла, храна и вода предоставиха от Българския червен кръст (БЧК) на засегнатото население и на евакуираните жители на Елин Пелин, съобщава БТА. От бедствения резерв на организацията бяха..

публикувано на 26.07.24 в 13:09

Найден Илиев: Причината за взривовете не е човешка грешка

"Убеден съм, че инцидентът е следствие на някаква случайност, непреодолима сила, форсмажор - нещо се е случило, което не е нормално. Не вярвам това да е човешка грешка ". Това каза пред БНР Найден Илиев, специалист по боеприпаси.  "Имам предположение какво се е случило. Най-вероятно при получаването на тези фойерверки от загиналия, който е..

публикувано на 26.07.24 в 13:05
Тошко Йорданов

Тошко Йорданов за трагедията: Оказа се, че нямаме нито едно звено, което може да реагира веднага

Тошко Йорданов от "Има такъв народ" коментира в кулоарите на парламента, че при трагедии като тази в Елин Пелин по-големият проблем е, че държавата не може да реагира: Взривовете затихват, все още летят осколки "По принцип, при такива трагедии по-големият проблем е, че държавата не може да реагира. Такива неща се случват по цял свят...

публикувано на 26.07.24 в 12:49

Жители на два столични района на протест срещу изграждането на 16-етажна сграда

Жители на столичните райони "Средец" и "Оборище" излязоха на протест заради проект за изграждането на 16-етажна сграда на мястото на старата баня срещу Румънското посолство. Рано сутринта хората се събраха на ъгъла на ул. "Хан Омуртаг" и бул. "Ситняково". В средата на юни главният архитект Здравко Здравков е издал заповед за промяната на подробния..

публикувано на 26.07.24 в 12:40

Байдън и Нетаняху са обсъдили ситуацията в Ивицата Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху се срещна с президента Джо Байдън и вицепрезидента Камала Харис, ден след речта му пред американския конгрес, която беше бойкотирана от част от Демократите и предизвика мащабни протести във Вашингтон.  Още за речта на Бенямин Нетаняху пред американския Конгрес Основна тема на разговора между Джо..

публикувано на 26.07.24 в 12:21