450 са земеделските кооперации, които членуват в Националния съюз на земеделските кооперации в България, и обработват пет милиона декара земя. Не сме против украинското зърно, но не и при тези правила на безмитен внос, коментира Боян Димов, председател на Областния съюз в Силистра и член на контролния съвет на Съюза на кооперациите:
„Украинско зърно винаги е имало и винаги ще има. Търговия с Русия, с Украйна винаги ще има, просто преди е била регламентирана, имало е налози, които достигат цената до нашата. Имало е контрол. Сега поради военния конфликт в Украйна се създадоха тези коридори на солидарността и по тези коридори влиза този безмитен внос. Голяма част от продукцията все още залежава по складовете на земеделските кооперации, някои от тях се наложи да продадат под себестойност продукция, за да може да се разплащат с контрагентите си. Общият размер на загубите в държавата го знаем – 800 милиона. Не сме изчислявали за нашите кооперации каква е загубата, но не е малка“.
Проверка на „Хоризонт“ по Закона за достъп до обществената информация до Агенция „Митници“ показа, че от началото на Черноморската инициатива за зърното до края на март у нас са влезли близо 642 хиляди тона украинско зърно. Заради срива на цените, загуби претърпяха и кооперациите, които успяха да си изтъргуват реколтата, коментира Иво Христо, председател на земеделската кооперация в шуменското село Дивдядово, която обработва около 9800 декара и е продала почти цялото произведено зърно:
„Влиза зърно, което въобще не се окачествява, няма никакъв фитосанитарен контрол, произведено с евтини препарати, с евтини горива. Това е абсолютно нелоялна конкуренция към селскостопанските производители в България. Имам към 200 тона пшеница, която съм продал, но не е транспортирана, но колеги има с хиляди тонове. Имам преки щети, защото съм продал постепенно. При мен преките щети са около 300-400 хиляди лева“.
Пшеницата сега се търгува по 420-430 лева за тон. За да сме на себестойност, цената трябва да е поне 500 лева на тон, казва Роза Коджабашева, председател на Областния съюз на земеделските кооперации в Плевенско, и уточнява, че в района няма фалирали кооперации, но положението е тежко:
„В затруднение са колегите. Заеми за новата кампания не зная дали банките изобщо им позволяват да вземат, защото това е факт и се вижда – поискали са разсрочване, дори разбрахме, че някои банки отказват разсрочване на кредитите в момента за земеделските производители, защото се страхуват дали ще има кой да купи продукцията и каква цена ще бъде новата реколта“.
Докато в Арбанаси се провеждаше националната среща на земеделските кооперации, в късния следобед дойде новината, че Министерството на земеделието ще предложи на Министерски съвет да гласува временна забрана на украинския внос на зърно и храни. Председателят на Съюза на земеделските кооперации Николай Момчилов коментира:
„Като земеделски кооперации подкрепяме тази инициатива. Това беше едно от нашите искания и всичките тези протести, в които участваме съвместно с Асоциацията на зърнопроизводителите. Загубите са десетки милиони, точно като цифра не мога да ви кажа. В нашите складове залежава продукция, която е там. Не мога да кожа колко е залежалата продукция. Има кооперации, които са пред фалит, в затруднено положение. Тази мярка ще ни спаси, определено ще ни облекчи.“
Земеделските кооперации подкрепят мярката, но я определят като крайно закъсняла:
„Вече беше време да се направи нещо, защото и румънци, и поляци успяха да си го извоюват. При нас при положение, че още са пълни складовете със зърно, след месец и половина идва новата реколта“. „Това не е достатъчно. То е малко като награден посмъртно. Предложението- „за“ сме. Въпреки, че аз съм си продал зърното, но съм за тези колеги, които не са си продали, а те са страшно много“. „Твърде закъсняло е, но надяваме се поне за новата реколта да имаме някакъв смисъл от това“. „Нека да видим какво ще се случи за 6 месеца забрана, не можем да кажем дали ни спасява или не“. „Трябва да се спре. Европейската комисия какво ще помогне на България като не разреши и ние трябва да слушаме – защо?“ „Едва ли. Не вярвам Европейският съюз дали ще бъде съгласен с това наше решение. Съмнявам се“.
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..
Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година. Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...