450 са земеделските кооперации, които членуват в Националния съюз на земеделските кооперации в България, и обработват пет милиона декара земя. Не сме против украинското зърно, но не и при тези правила на безмитен внос, коментира Боян Димов, председател на Областния съюз в Силистра и член на контролния съвет на Съюза на кооперациите:
„Украинско зърно винаги е имало и винаги ще има. Търговия с Русия, с Украйна винаги ще има, просто преди е била регламентирана, имало е налози, които достигат цената до нашата. Имало е контрол. Сега поради военния конфликт в Украйна се създадоха тези коридори на солидарността и по тези коридори влиза този безмитен внос. Голяма част от продукцията все още залежава по складовете на земеделските кооперации, някои от тях се наложи да продадат под себестойност продукция, за да може да се разплащат с контрагентите си. Общият размер на загубите в държавата го знаем – 800 милиона. Не сме изчислявали за нашите кооперации каква е загубата, но не е малка“.
Проверка на „Хоризонт“ по Закона за достъп до обществената информация до Агенция „Митници“ показа, че от началото на Черноморската инициатива за зърното до края на март у нас са влезли близо 642 хиляди тона украинско зърно. Заради срива на цените, загуби претърпяха и кооперациите, които успяха да си изтъргуват реколтата, коментира Иво Христо, председател на земеделската кооперация в шуменското село Дивдядово, която обработва около 9800 декара и е продала почти цялото произведено зърно:
„Влиза зърно, което въобще не се окачествява, няма никакъв фитосанитарен контрол, произведено с евтини препарати, с евтини горива. Това е абсолютно нелоялна конкуренция към селскостопанските производители в България. Имам към 200 тона пшеница, която съм продал, но не е транспортирана, но колеги има с хиляди тонове. Имам преки щети, защото съм продал постепенно. При мен преките щети са около 300-400 хиляди лева“.
Пшеницата сега се търгува по 420-430 лева за тон. За да сме на себестойност, цената трябва да е поне 500 лева на тон, казва Роза Коджабашева, председател на Областния съюз на земеделските кооперации в Плевенско, и уточнява, че в района няма фалирали кооперации, но положението е тежко:
„В затруднение са колегите. Заеми за новата кампания не зная дали банките изобщо им позволяват да вземат, защото това е факт и се вижда – поискали са разсрочване, дори разбрахме, че някои банки отказват разсрочване на кредитите в момента за земеделските производители, защото се страхуват дали ще има кой да купи продукцията и каква цена ще бъде новата реколта“.
Докато в Арбанаси се провеждаше националната среща на земеделските кооперации, в късния следобед дойде новината, че Министерството на земеделието ще предложи на Министерски съвет да гласува временна забрана на украинския внос на зърно и храни. Председателят на Съюза на земеделските кооперации Николай Момчилов коментира:
„Като земеделски кооперации подкрепяме тази инициатива. Това беше едно от нашите искания и всичките тези протести, в които участваме съвместно с Асоциацията на зърнопроизводителите. Загубите са десетки милиони, точно като цифра не мога да ви кажа. В нашите складове залежава продукция, която е там. Не мога да кожа колко е залежалата продукция. Има кооперации, които са пред фалит, в затруднено положение. Тази мярка ще ни спаси, определено ще ни облекчи.“
Земеделските кооперации подкрепят мярката, но я определят като крайно закъсняла:
„Вече беше време да се направи нещо, защото и румънци, и поляци успяха да си го извоюват. При нас при положение, че още са пълни складовете със зърно, след месец и половина идва новата реколта“. „Това не е достатъчно. То е малко като награден посмъртно. Предложението- „за“ сме. Въпреки, че аз съм си продал зърното, но съм за тези колеги, които не са си продали, а те са страшно много“. „Твърде закъсняло е, но надяваме се поне за новата реколта да имаме някакъв смисъл от това“. „Нека да видим какво ще се случи за 6 месеца забрана, не можем да кажем дали ни спасява или не“. „Трябва да се спре. Европейската комисия какво ще помогне на България като не разреши и ние трябва да слушаме – защо?“ „Едва ли. Не вярвам Европейският съюз дали ще бъде съгласен с това наше решение. Съмнявам се“.
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..