Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са следващите стъпки, които ГЕРБ ще предприеме по пътя към съставянето на редовно правителство?

Снимка: БГНЕС


ПП и ДБ  очевидно не приемат реалността, че са втори и не могат да определят правилата на играта, с които цялото НС да се съобразява. Това обясни пред БНР Деница Сачева, ГЕРБ.

"Дадохме им достатъчно време. Бяхме коректни в разговорите с тях. Поискахме да има споделена отговорност. Получихме като отговор едно изключително самодоволно поведение на хора, които са си самодостатъчни и искат да правят нещата сами, независимо че имат само 64 депутати".

Ние продължаваме да мислим, че България има нужда от редовно правителство и от управление, което е със споделена отговорност, обясни Сачева.  

"С вота си българските граждани казват, че скоро няма да има партия, която да разполага със 121 депутата. Ако тези послания не се разбират от тях, ние трябва да продължим напред. Не трябва да губим времето на гражданите" 

ПП реши да публикува една управленска екселска таблица и да твърди, че това е нашата съвместна програма. Това ни накара да бъдем толкова критични, посочи още Деница Сачева.

"Това не е начинът. Опитаха се да предприемат някаква инициатива – да представят кабинет и управленска програма. Това е игра, която не знам защо играят. Опитите да заблудят своите избиратели за намеренията и плановете си за политиката, показва, че подценяват интелигентността им" 

Тя обясни защо ГЕРБ ще се обърне и към останалите политически сили.

"Следваме логиката – има първа и втора политическа сила. Двете имат сходни виждания по отношение на развитието на страната, когато говорим за големите процеси - еврозона, Шенген, електронно управление, социална политика. Най-нормално  е да има съвместно управление, но то трябва да се основава на споделена отговорност и уважение. Щом не приемат така нещата, ние се обръщаме и към останалите политически партии, за да видим къде би могло да има сечение на приоритети".

Утре ще чуем вижданията на останалите партии по отношение на това как да се излезе от кризата, какви са вижданията им за бюджета и публичните финанси и кои са първите стъпки за излизане от кризата, уточни Сачева.

"Ще представим нашите виждания. Конкретни разговори по отношение на кабинет и участие в него няма да бъдат водени утре"

Деница Сачева посочи, че в ПВУ е залегнало да има Кодекс за социална подкрепа и да се стигне до по-целенасочено даване на социални помощи, както и до насърчаване на повече хората към пазара на труда. 

Цялото интервю на Диана Янкулова с Деница Сачева може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Бойко Борисов: Тотална чистка в ОДМВР-Пловдив

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се обяви за "тотална чистка" на всички замесени в случая от ноември м.г., когато е бил направен опит за осуетяване на акция по разбиване на контрабанден канал за цигари.  Той беше категоричен, че министърът на вътрешните работи Даниел Митов ще бъде изслушан в НС, за да разкрие назначения, направени под натиск от..

публикувано на 10.04.25 в 15:03

Митов: Опозицията се опитва да блокира влизането ни в еврозоната

Част от опозицията се опитва да блокира влизането ни в еврозоната и работата на парламента и на правителството. Така министърът на вътрешните работи Даниел Митов коментира в Сливен внесения от партия МЕЧ и подкрепен от "Възраждане" и "Величие" втори вот на недоверие. Непрекъснатите им искания за изслушване по различни теми в парламента..

публикувано на 10.04.25 в 14:48

12 ученици са отпаднали от образователния процес в област Перник

12 ученици в задължителна училищна възраст са отпаднали от образователния процес на територията на област Перник през първия учебен срок, съобщиха от РУО. Двама от тях са реинтегрирани. Двама са извън територията на област Перник, а други двама- от украински произход са в чужбина. Останалите шестима подлежат на обхват. Данните бяха изнесени..

публикувано на 10.04.25 в 14:44
Карлес Пучдемон

Върховният съд на Испания отказа да амнистира Пучдемон

Апелативен състав на Върховния съд на Испания отказа да амнистира лидера на движението за независимост в Каталуния Карлес Пучдемон. Така магистратите потвърждават решението от януари миналата година.  Бившият премиер на Каталуния живее в изгнание в Белгия след неуспешния опит за отделяне на автономната област от испанската държава. Едно..

публикувано на 10.04.25 в 14:44

Леда Аврамова: Децата не знаят повече, когато имат повече часове по даден предмет

Опитът показва, че децата не знаят повече, когато имат повече часове по даден предмет .  Това коментира пред БНР Леда Аврамова, преподавател по английски език в училище в София.  "Трябва да се вземат други мерки. Трябва да се заложи на така очакваното от всички качество в образованието. Да се помисли с конкретен брой часове точно какво..

публикувано на 10.04.25 в 14:41

Нели Петрова: Трябва да съществува термин "пътно убийство"!

"Беше ни обещано, че ще има нов Закон за движение по пътищата, но не се случи. Правят се поправки на парче".  Пореден протест на близки на загинали в катастрофи "Трябва да съществува термин "пътно убийство", з аяви пред БНР Нели Петров а, бивш депутат от ГЕРБ, майка на Лора, която загина на пешеходна пътека преди 14 години. Петрова..

публикувано на 10.04.25 в 14:40
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Асен Василев трябва да бъде питан за връзките му с Паскал и Таки

Председателят на "ДПС - Ново начало“ Делян Пеевски  отговори на обвиненията на бившия регионален министър Андрей Цеков, че е оказвал натиск, за да не влезе в действие ТОЛ системата: "Първо попитайте Андрей Цеков като министър колко стотин милиона е платил на бившите си работодатели. Питайте господин Цеков колко често седеше в моя кабинет, пиеше..

публикувано на 10.04.25 в 14:03