Федералният резерв повиши водещата си лихва с нови 25 базисни пункта. Така тя достигна диапазона от 5-5,25% за първи път от 2007 година.
Според първите коментари след публикуваното изявление това може да е последното покачване засега. Именно заради това фондовите индекси на Уолстрийт се покачиха веднага след анонса.
Затягането на паричната политика е следствие на опита на централната банка да осуети инфлацията.
Председателят на Федералния резерв на Съединените щати Джеръм Пауъл отбеляза, че централната банка е "готова да направи повече", когато става въпрос за паричната политика, "ако това е оправдано".
Говорейки пред репортери след последното решение на Фед да повиши лихвения процент с още 25 базисни пункта, Пауъл повтори, че институцията ще възприеме "подход, зависим от данните", когато става въпрос за потенциални бъдещи повишения.
Той подчерта, че на последното заседание не е взето решение за спиране на повишаването на лихвените проценти и че занапред Фед ще вземе предвид всички входящи данни. Пауъл все пак отбеляза, че има "значима промяна", че Фед вече не казва, че предвижда по-нататъшно укрепване на паричната политика, но не изключи повишаване на лихвените проценти в бъдеще.
Шефът на Фед отбеляза, че централната банка може би е постигнала достатъчно рестриктивно ниво с водената досега парична политика или поне да не е "далеч" от едно такова ниво. Пауъл подчерта, че Фед се стреми да достигне и да остане на такова ниво за по-дълъг период.
Той защити решението на банката да повиши основния лихвен процент с още 25 базисни пункта, като отбеляза, че "винаги трябва да балансираме риска между това да не направим достатъчно или прекалено да забавим икономическата активност".
Пауъл посочи, че въпреки забавянето "донякъде" на инфлацията напоследък, все още има "дълъг път" за достигане на целевото ниво на Фед от 2%. Пауъл описа растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) през първото тримесечие на 2022 г. като "скромен", активността в жилищния сектор като "много слаба", а пазарът на труда като "много затегнат".
Според него "възможността за избягване на рецесия е по-вероятна от изпадането в рецесия", тъй като увеличенията на заплатите "намаляват до по-устойчиво ниво". Той обаче каза, че не изключва рецесия, но се надява тя да бъде лека, ако все пак се случи.
Джером Пауъл подчерта, че започването на цикъла на намаляване на лихвените проценти няма да бъде "подходящо", докато нивото на инфлация остава високо.
Пауъл заяви, че Фед е преценил, че темпът, с който се очаква да спадне инфлацията, няма да бъде бърз, подчертавайки факта, че ще отнеме повече време, за да се видят ефектите от предприетата досега парична политика.
Пауъл отбеляза, че "особен фокус" за Фед през последните седмици и занапред е затягането на кредитирането, дали малките и средни банки затягат кредитните стандарти и какъв ефект има това върху кредитирането. "Имаме затягане на кредитните условия не само по нормален начин, но може би малко повече поради случилото се", каза той, добавяйки, че Фед трябва да вземе предвид всички налични фактори.
Коментирайки кризата в банковия сектор, Пауъл подчерта, че условията "като цяло са се подобрили" от март насам, доказвайки, че системата е "здрава и устойчива". Той подчерта, че Фед е решен да "извлече правилните поуки от този епизод".
Пауъл също така коментира тавана на държавния дълг, като каза, че е "от съществено значение" той да бъде повишен навреме, тъй като "ако не го направим, това би било "безпрецедентно" и САЩ ще се окажат в "неизследвани води" по отношение на въздействието на подобно решение за икономиката".
"Никой не трябва да приема, че Фед може да защити икономиката от потенциалните краткосрочни и дългосрочни ефекти от неплащането на сметките ни навреме", предупреди той.
Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..
Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..
Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...
Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите? Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..
МВР ще представи план за действие срещу разпространението на вейп устройства (за пушене на течност) с опасни вещества, съобщи вътрешният министър Даниел Митов по повод свикването за 18 февруари на Консултативния съвет по национална сигурност при президента заради разпространението на наркотични и упойващи субстанции сред подрастващите...
Европа трябва да се готви за мита от САЩ, щом президентът Доналд Тръмп обеща, че и за Европа ще има мита, то неминуемо това съвсем скоро ще се случи . Това каза пред БНР икономистът и университетски преподавател Стоян Панчев от ЕКИП. " Третирането на Европа ще бъде като към Мексико и Канада, не като към Китай . От Европа ще се искат разни неща, ще..