Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Различните коалиции стават по-малко непрестижни"

Политологът Теодора Йовчева: Задачата е - как да плуваме в басейн, без да се намокрим

"В настоящия парламент ще виждаме плаващи мнозинства"

Снимка: БТА

"Задачата изглежда по следния начин – как да плуваме в басейн, без да се намокрим. Как да съставим правителство в силно фрагментиран парламент, без да си сътрудничим с никого."

Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Теодора Йовчева.

Противопоставянето между първите две формации е напълно разбираемо. Отварянето на диалога към другите партии е своеобразна нормализация, посочи тя.

Според нея има противопоставяне, което отива отвъд политиките, но вече е електорално непрестижно да кажеш, че няма да си сътрудничиш с някого, защото имаш различни разбирания за политиката.

Ако доскоро имаше абсолютни червени линии, които отблъскваха гласоподаватели, то избирателите вече се свиха до твърди ядра, до по-дисциплинираните. Различните коалиции стават по-малко непрестижни, отбеляза тя.

Относно проекта за състав на правителство, оповестен от ПП-ДБ политологът допуска "целенасочено да е предложен кабинет с по-ярки лица, за да пренасочат вниманието на ГЕРБ към останалите формации в парламента".

"Кабинетът, който беше предложен от ПП, има характер по-скоро на партиен кабинет. Този кабинет не беше надпартиен. По-скоро говорим за кабинет, който цели да наложи водещи лица от ПП в общественото пространство."

Едната критика към тях е, че са се поддали на натиск и са поели отговорност, която не се очаква от тях. Другата теза е, че с представянето на свой вариант за правителство те са се доказали като градивна сила, която прави възможното да се случи правителство, добави политологът.

"По-скоро ПП гледаше напред във времето, налагаше лица, в чието политическо бъдеще смята да инвестира. Използва го като възможност за реклама."

Ако се търси искрена подкрепа от страна на БСП и останалите формации в парламента, е по-логично да видим технократски състав от правителство, за да се привлече подкрепа на идеологически далечни формации, коментира Теодора Йовчева в предаването "Преди всички" относно първия мандат и ходовете на ГЕРБ.

Каквото и да се случи, в настоящия парламент ще виждаме плаващи мнозинства, смята тя.

ИТН са най-ентусиазираните потенциални получатели на третия мандат, изтъкна още Йовчева. По думите ѝ заради несигурната си политическа съдба те биха положили усилия.

"Българският избирател е един от най-склонните да си сменя предпочитанията. Българите много лесно си сменят предпочитанията между партии, между тотално различни партии. Това означава, че гласуваме на емоционален принцип. Много е спекулативно да се говори какви биха били резултатите (при нов вот скоро – бел. ред). Има спад във вота за всички, исторически, той е видим при ПП и БСП, по-сериозно. Единствените печеливши ще бъдат "Възраждане". "Възраждане" обира вот на бивши избиратели на ПП, на млади хора, които живеят в чужбина. Не съм сигурна този таван колко е висок и колко е нисък и дали привлича само националистически избиратели. Ние смятаме, че привлича само проруски избиратели, но не е точно така. Като цяло системно недоволните отиват при "Възраждане", каза още в анализа си политологът.

Новите избори са най-сигурното нещо, което ни се случва през последните 2 години, обобщи картината Теодора Йовчева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейна Коледа с фамилия Узунови от силистренското село Калипетрово

Коледа е време за семейството .  Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля.  Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството.  Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..

публикувано на 26.12.24 в 17:34

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26