Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може би ще успеем един ден отново да върнем славата на България като космическа сила, надява се талантливият гимназист

Приет да учи космонавтика в американски университет младеж търси спонсори за обучението

Гъдулар и многократен национален шампион по плуване за юноши, Самуил Николов е посветен на програмирането и космоса

Абитуриентът от великотърновската Природоматематическа гимназия Самуил Николов е вторият българин, приет да учи космонавтика в американския авиационен университет „Ембри-Ридъл“ в Дейтона Бийч в щата Флорида. 
Може би ще успеем един ден отново да върнем славата на България като космическа сила“, казва младежът, а родителите му са притеснени и търсят помощ от бизнеса и фондации, за да осигурят непосилната за тях сума за обучението на сина им. 

18-годишният великотърновец Самуил Николов е от онези български младежи, с които не само семейството му, но и държавата ни трябва да се гордее и да подкрепя. С пълен отличен Самуил завършва след няколко дена Природоматематическата гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново като приложен програмист. Младежът е гъдулар и многократен национален шампион по плуване за юноши. Но сърцето и мечтите му от години са отправени към космоса: 

„Интересът към космоса е още, откакто започнах училище. От 8-9 годишна възраст много ме е интересувала астрономията и по-конкретно астрофизика и изследване на различните космически обекти. На 11-годишна възраст бях най-малкият стипендиант от България, изпратен в базата на НАСА в Измир, Турция. През последните две години разработвам уеб платформа със съдействието на най-големите компании, които правят космически изследвания – НАСА, „Спейс Екс“, Международната космическа станция, и благодарение на тяхната частна информация, която ми предоставят лично на мен, съм комбинирал най-актуалната информация за космически изследвания, които човечеството извършва“.  

Световните космически гиганти окрилили Самуил Николов да обедини двете си страсти – програмиране и космос, и да продължи да учи и да се развива в обработката на данни за изстрелване и контролиране на космически операции. Това е специалността, в която великотърновецът е приет да учи в американския авиационен университет „Ембри-Ридъл“ в Дейтона Бийч в щата Флорида. 

„Интересното е, че когато си бях правил профил в една от главните платформи за кандидатстване в САЩ, бях избрал астрономия и астрофизика като интерес и си бях качил там портфолиото, в което присъства и тази уеб платформа, която разработвах, и тези хора явно са изпитали някакъв интерес към мен, свързаха се с мен и реших да кандидатствам. Кандидатстването не е особено трудно, трябва да се вземат два задължителни изпита по математика и английски комбинирано и другият е за доказване на ниво на английски език. Но приемът е доста труден, защото като международен ученик е много трудно да вляза в публичен университет, който е субсидиран пряко от американското правителство“.  

Самуил Николов разказва, че в специалността му  - Космически операции, американският университет приема годишно до 30 студенти. Курсът на обучение е 4 години. Великотърновският младеж е с частична стипендия от 15 хиляди долара годишно, води разговори с университета за нейното увеличение, заради различните му академични и спортни постижения, но въпреки всичко е много далеч от нужната сума от 65 хиляди долара на година за обучение и издръжка. Родителите му го подкрепят, но и са сериозно притеснени, заради непосилната сума, която трябва да осигурят. Търсим всякаква финансова подкрепа, сподели майката на Самуил Галина Николова: 

„Естествено зарадвахме се много, че проявява такъв интерес към точно този университет, зарадвахме се, че е приет, но идва въпросът с финансите. Реално радостта ни не може да е пълна, защото като всяко средностатистическо семейство в България изпитваме затруднения за тази голяма сума. Може би някаква минимална част бихме могли да покрием с продажба на имоти, които имаме, но няма да е достатъчно за покриване на пълната такса. Все пак тази такса ще е на всеки четири години. Стипендията, която му е отпусната за момента, е 15 хиляди долара на година, но остатъкът остава да бъде осигурен от нас. Свързали сме се с няколко фондации, очакваме от тях информация и да бъде задвижен процесът по събиране на средствата“.  

Самуил Николов от Велико Търново е вторият българин след добричлийката Татяна Иванова, приет да учи в авиационния университет „Ембри-Ридъл“ в щата Флорида, но дали ще я последва, зависи от това колко пари ще успее да събере за годишните такси. За очакванията си младежът разказа: 

„Дали по принцип е възможно, ако достатъчен брой специалисти завършат някакви сходни бакалавърски или магистратури, ще имаме някаква възможност да възстановим Българска космическа агенция, дори да сме сателит на някоя европейска или американска космическа агенция, но засега не съм сигурен, че това може да бъде изпълнено. Иначе, освен за космически операции, такъв бакалавър е много полезен и за реализация в авиационната индустрия. Така че се отварят врати не само в космическия бранш, а и малко по-широко. Очакванията ми са да уча това, което наистина ме вълнува, да съм пряко замесен в човешкия прогрес към звездите“. 

Казват, че човек е толкова голям, колкото големи са мечтите му. Мечтите на великотърновеца Самуил Николов са свързани с космоса, а дали ще се реализират, зависи дали ще се намерят благодетели, които финансово да го подкрепят, за да учи космически операции. 

Снимки: Личен архив

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30