Срещата между номинираната от ГЕРБ-СДС за премиер на кабинет с първия мандат Мария Габриел и лидерите на ПП-ДБ не доведоха до обрат.
Втората политическа сила няма да подкрепи опита за съставяне на правителство на първата и от утре започват преговори с останалите парламентарно представени формации.
Срещата между двете водещи формации в парламента и кандидата за премиер на ГЕРБ-СДС Мария Габриел продължи малко повече от час и половина.От страна на ПП-ДБ на срещата присъстваха Кирил Петков, Асен Василев, Атанас Атанасов, Христо Иванов и кандидата за премиер - акдемик Николай Денков.
С час закъснение в нея се включи и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
В началото на срещата и Мария Габриел и Кирил Петков взаимно се увериха, че програмите на двете формации има повече общи приоритети, отколкото разлики. Те обаче не могат да бъдат изпълнени без работещо правителство, подчерта Габриел.
По време на срещата Мария Габриел отбеляза, че предложението към ВСС да освободи Главния прокурор не се ограничава до персонална смяна, а е стъпка към цялостна правосъдна реформа. Тя заяви, че прави разяснение заради различните интерпретации на думите й:
"И това искане не се заключава в искане за персонална промяна, а завръщане на доверието на българските граждани към фигурата на Главния прокурор като институция, за успокояване на напрежението и нормализация на работата на институциите. Това би било важна крачка, заявка за цялостна правосъдна реформа, която е голямата цел. Тази крачка не изчерпва всички бъдещи мерки, свързани с необходимостта от такава реформа. Нужно е да засилим усещането за справедливост у българските граждани".
От ПП-ДБ отказаха да подкрепят кабинет на ГЕРБ-СД, въпреки че срещата започна с констатация, че приликите в управленските приоритети са повече от разликите, и завърши с призива на появилия се малко преди края й лидер на ГЕРБ Бойко Борисов::
"Преспете още веднъж. Помислите. След това ние ще намерим решение. Добро, лошо, по-лошо от тези две години служебни правителства - няма. Ще проиграем голям шанс", .
От своя страна Кирил Петков посочи:
"Ние имаме решение на нашите органи то е много ясно, че не можем да подкрепим първия мандат. Но това, което днес се случи, ние искаме да го обсъдим отново с нашите национални органи. Трябва да продължи разговора по важните теми, независимо от мандатите. Можете да разчитате, че каквото и да се вземе като крайно решение - програмата и ангажименти, които ние сме поели, ще ги спазим".
За пример бяха дадени законите за влизането в Еврозоната и помощта за Украйна.
Подкрепата на политики е важно за управлението на един кабинет, посочи Борисов, но търсенето на мнозинство за излъчване на кабинет навлизат в нов етап:
"Ами ако ги питат и ни кажат, защото ние от утре започваме срещите с останалите партии и амбициите са ни, ако се договорим с тях за споделена отговорност, за съвместно управление, за кратък хоризонт от време, да приемем бюджет, план за възстановяване, да тръгнат на еврофондовете и всичко това, което говорихме, с подкрепата, която заяви втората по големина политическа партия, аз мисля, че много бързо можем да наваксаме изоставането".
Разговори за министерски позиции ще се водят, едва след като формациите потвърдят, че ще подкрепят проектокабинета с първия мандат.
Все пак разбирателство бе постигнато – Борисов обеща на Кирил Петков да спазят "джентълменското споразумение" и след избора на Росен Желязков за председател на НС, на свой ред да подкрепят и предложения от ПП-ДБ за председател на парламентарната правна комисия - 30-годишният юрист Стою Стоев.
Борисов отрече да има политическо вмешателство в направеното днес предложение на членове на ВСС за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев.
Руският президент Владимир Путин предупреди, че ще последват нови разрушения в Украйна в отговор на украинската атака с дрон срещу руския град Казан. Украйна атакува с дронове Казан, на 1000 км от границата "Който и както и да се опитва да разруши нещо в нашата страна, ще се сблъска с много повече разрушения на негова територия“, каза Путин по..
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..