Тази година Великотърновският университет „Св. Св. Кирил и Методий“ навършва 60-години, а годишнината преминава в контекста на предстоящите избори за ректор и университетско ръководство на 29 май. Сегашният ректор професор Христо Бонджолов е с два последователни мандата и няма право на трети.
Четирима са кандидатите за нов ректор на Великотърновския университет. Издигнати са номинациите на досегашните трима заместник-ректори и на преподавател по психология. Управленските им програми и концепции за развитие на висшето училище и за решаване на неговите проблеми не са публични, защото не са публикувани в сайта на университета. Всеки от кандидатите ги представя в личния си профил в социалните мрежи. Престоят срещите на кандидатите с академичната общност.
Новият ректор на Великотърновския университет ще трябва да проведе дългата процедура по новата акредитация на различните факултети на висшето училище и да реши проблема с намирането на преподаватели, защото в идните две години се пенсионира всеки четвърти от хабилитираните учени, работещи в университета. Проблем има и с текучеството на студенти.
В изборите за ректор на ВТУ ще участват сегашният заместник по учебната дейност проф. Димитър Симеонов, по международната дейност проф. Димитър Димитров, доскорошният заместник-ректор но научната дейност проф. Милко Палангурски и преподавателят по психология доц. Марияна Няголова.
Какво искат от новия ректор преподавателите във Великотърновския университет:
„В центъра е вниманието към нашите студенти, грижата към хората, които преподават в този университет“.
„Да модернизира университета и новите факултети да намерят своето място в управлението на ВТУ“.
„По-голяма автономност на факултетите и свобода по отношение на някои финансови политики, които биха могли да са в полза на целия университет“.
„Да се опре на досегашните традиции, които да развива в съответствие с новите изисквания на времето, да надгражда, да усъвършенства и да има стабилност на институцията“.
„Да се обърнем към студентите с повече средства и възможности за развитие и по-добра база, най-вече“, заявиха водещи преподаватели.
Студентите поискаха:
„Прозрачност и да има контакт със студентите“.
„Да поддържа добрия имидж, много харесвам работата на сегашния ректор, така че ако може да я продължи“.
„Комуникация със студентите, повече време да се отделя онлайн на лекции, някои от изпитите да станат онлайн“.
„Сега е добре, но, ако може да се надгради, ще е добре“.
ВТУ вече е финансово стабилен, но последните два мандата на ректора проф. Христо Бонджолов бяха съпроводен с шумни скандали за неправомерно изразходване на средства в големи размери, за нереализирани инфраструктурни проекти, за неистински дипломи на италиански учители, уволнени и възстановени чрез съда на работа знакови преподаватели, но университетът стана първият в България, който разкри свой филиал в Република Северна Македония. Проф. Бонджолов не е правил публичен отчет на мандата, а университетът е в активна предизборна кампания, която протича единствено в социалните мрежи.
Първи кандидатурата си представи и единствен даде пресконференция историкът проф. Милко Палангурски. За БНР той посочи, че основната му задача е запазване на мястото на ВТУ като един от основните образователни центрове в страната чрез привличане на допълнително европейско финансиране за развитие на материалната база и повишаване качеството на обучение, както и да се промени начинът на подбор на кандидат-студентите и обърна сериозно внимание на предстоящата кадрова криза с пенсионирането на 25% от професорите и доцентите, което поставя под риск много от катедрите и факултетите:
„Превръщането на университета в изследователски, което не успяхме да извършим в първата вълна, което създава опасност от отваряне на ножица между нас и другите университети, които успяха при първоначалната процедура. Тук става въпрос за европейски средства. Кадровият проблем – необходимо е катедрена стратегия на всяко звено, за да може в следващите 4 години да се подкрепи кадровият състав с подмяна, с подмладяване. Предстоящата акредитация, която по новия закон ще отнеме, предполагам, не по-малко от 36 месеца. При студентите - засега задържаме онова, което наричаме държавна поръчка. Вече трябва да преминем към обратната посока – постепенно да въвеждаме отново някакви критерии за подбор, за да не се стига до парадоксални ситуации, при които някои от направленията и специалности губят половината, че и повече от студентите си още първите два семестъра“.
Още един историк и два мандата заместник-ректор се кандидатира да управлява ВТУ. Проф. Димитър Димитров се обяви за съхранение на постигнатото и експанзия за развитие напред. В академичните среди го определят за най-близък до сегашния ректор:
„Разбира се, продължаването ще бъде в нови условия, защото те се променят в страната, в чужбина, във висшето образование. Във всички случаи трябва да мислим за иновации, аз съм ги заложил в програмата. Във всички случаи трябва да мислим за модернизация, разбира се, за подмладяване на кадровия състав - това е абсолютно задължително и наложително. Аз съм умерен консерватор по отношение на някакви радикални политики. Мисля, че университетът има нужда не от оптимизиране в смисъл рязане, закриване, прекратяване на съществуването на звена, а по-скоро обратното. Смятам, че многопрофилността на нашия университет, която понякога създава и проблеми, е всъщност неговото богатство и защо не да придобием и нови профили и по този начин да се да се развиваме екстензивно, експанзия“.
В ректорските избори се включва и географът и заместник-ректор на ВТУ проф. Димитър Симеонов, който е озаглавил концепцията си „Университет на бъдещето“ и предвижда университетът да отиде при самите кандидат-студенти не само в Северна България, а кадровият проблем ще решава с повишаване на заплатите и предлага част от пенсионираните професори, които участват в обучителния процес, да бъдат поканени като гост преподаватели:
„Основните цели или основните точки, по които ние смятам, че трябва да се развиваме, на първо място е законовата основа, академичната автономия, разширяване възможността на повече брой хора от различни факултети в управлението на университета. Задължително трябва да бъдат сменени ресорите на заместник-ректорите, заради новите предизвикателства, които стоят пред университета. Задължително е привличането на студенти от нашите общности и чуждестранни студенти, това е проблем в университета. Превръщането му в научно-изследователски, което няма да бъде лесна задача. Задължително е в нашия университет да се наложи практиката на повече дигитални умения, които с нашите преподаватели и студентите да придвижим университета към такъв, какъвто го наричам - „Университет на бъдещето“.
Неочаквано кандидатурата си издигна и преподавателят по психология доц. Марияна Няголова, която в последните дни е в чуждестранна командировка и заяви за БНР, че промяна е водещата дума в управленската ѝ концепция:
„Моята работа, ако бъде избрана за ректор, ще бъде насочена към това, че университетът трябва да го има, да се утвърждава и да продължи да съществува и от тази гледна точка ще продължи да се работи и в научната работа, в учебната работа, и по линия на библиографията, осигуряване на учебна и научна литература. Моите приоритети естествено ще бъдат науката и обучението на студентите. Трябва да има промяна към по-добро и към по-ефективна работа“.
Издигнати са и две колективни кандидатури за председател и заместник-председател на Общото събрание на университета. Изборите за ръководство на ВТУ са насрочени за 29 май.
Целия репорртаж чуйте в звуковия файл.
БФС стартира пилотен проект за финансова грамотност и предприемачески умения за млади футболни национали, обявиха от Футболната централа. Това се случва да първи път у нас, а в страните от ЕС още от 2021 г. се говори и работи за дуалност на спорт и образование. "В големите клубове в чужбина има примери и клубовете са инвестирали в големи..
За първи път областната администрация в Благоевград ще може да разчита на финансов ресурс за реализация на проекти, свързани с управление на кризи и предотвратяване на природни бедствия. В края на миналата седмица беше приет и конкретен план за действие при наводнения и пожари. Много отговорности и почти никакъв ресурс за превенция..
Народните представители отхвърлиха и втория вот на недоверие на правителството на премиера Росен Желязков, внесен от парламентарните групи на МЕЧ, "Величие" и "Възраждане" за провал в борбата с корупцията. Предложението беше подкрепено от 71 депутати, а 131 гласуваха против. Политологът Светлин Тачев: Правителството изглежда още по-стабилно..
53-годишна жена е нанесла порезни рани с нож на мъжа, с когото живеели на семейни начала, съобщиха от ОДМВР-Перник. Сигналът в полицията е подаден от Спешното отделение в пернишката болница, където потърпевшият потърсил медицинска помощ. Разследващите полицаи установили, че инцидентът е станал в град Батановци след употреба на алкохол. Между двамата..
40-годишен перничанин е задържан за притежаване на голямо количество вейп устройства и наркотични вещества. 13 от вейповете са били със съдържание на марихуана, съобщиха от ОДМВР. След получена предварителна информация и в условията на специализирана полицейска операция, на паркинг в областния град органите на реда задържали 40-годишен перничанин,..
БСП не очаква изненади при гласуването на вота на недоверие, заяви депутатът Атанас Атанасов. Според него решението на ДПС-ДПС за оттегляне на подкрепата не поставя под риск управлението, макар да внася "известен смут". Засега управляващите на предвиждат да водят разговори с "ДПС - Ново начало" за привличане към коалицията им, но са..
Руските власти систематично отнемат хиляди домове на украински жители, избягали от Мариупол, установи разследване на Би Би Си, докато градът отбелязва три години окупация. В рубриката "Би Би Си проверка“ медията съобщава, че най-малко 5700 жилища са били идентифицирани за изземване, позовавайки се на анализ на документи, публикувани от управляваните..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Не виждам причини БСП да остане в това управление ! Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на..