Българските четвъртокласници се представят много над средното ниво в уменията си за четене, показват резултатите от Международното изследване на уменията за четене PIRLS 2021, което отчита тенденциите в постиженията на учениците и изучава различията между националните образователни системи в участващите страни. Това съобщават от образователното министерство. Национален координатор на изследването за България е Центърът за оценяване в предучилищното и училищното образование към МОН.
От просветното министерство поясняват, че изследването се провежда на всеки 5 години от 2001 година. През 2021 г. в PIRLS се включват 57 страни като България участва за пети пореден път. Проучването в България обхваща 4043 четвъртокласници от 151 училища в страната, както и техните 212 учители и родителите на 4037 от тях. PIRLS измерва техните способности да разбират съдържанието на различни текстове като използват набор от познавателни процеси. Изследването се фокусира върху двете основни цели при четенето на учениците в и извън училище: четене с разбиране (художествени текстове) и извличане и използване на информация (научно-популярни текстове).
Средният резултат по четене на българските четвъртокласници е 540 точки, който е доста над средния за страните. Най-добре се представят учениците от Сингапур (587 т.), Хонконг (САР) (573 т.), Русия (567 т.), Англия (558 т.), Финландия (549 т.) и Полша (549 т.). Резултатът на България показва, че въпреки различното числово изражение (в брой точки), няма статистически значима разлика в постиженията по четене на българските четвъртокласници и тези от Швеция (544 т.), Австралия (540 т.), Чехия (540 т.), Дания (539 т.), Норвегия (539 т.), Италия (537 т.) и др.
Според данните през 2021 г. българските четвъртокласници се справят по-добре с текстовете с литературна цел (за четене с разбиране) отколкото на тези с информативна цел (за извличане и използване на информация).
Към изследването са разработени няколко въпросника, които се стремят да изучат контекста, в който учениците развиват уменията си за четене – семеен, социален, училищен и този в класната стая: въпросник за ученика, въпросник за родителите, въпросник за учителя и въпросникът за директора. Данните сочат, че 80% от българските ученици учат в училища без никакви проблеми с дисциплината и сигурността и имат постижения от 549 точки. В училища с проблеми в дисциплината и сигурността, според директорите им, учат 4% от българските четвъртокласници. Те имат постижения от 458 точки или с 91 точки по-ниски.
Образователните възможности в семейството са факторът, който има най-голям ефект върху резултатите на българските четвъртокласници, отбелязват от МОН.
Компонентите, които изграждат скалата на образователните възможности в семейството, са броят на книгите и детските книги у дома, образованието и професионалната заетост на родителите. Тази скала е формирана от отговорите на родителите. Учениците са с "много възможности", ако средно имат у дома повече от 100 книги, повече от 25 детски книги, поне един от родителите им има висше образование и поне един работи от тях като специалист или професионалист, се допълва в съобщението от Министерството на образованието.
Към настоящия момент не са постъпвали сигнали за пострадали български граждани при инцидента в Мюнхен, съобщиха за БНР от Министерството на външните работи. Автомобил се вряза в група пешеходци в Мюнхен Над 20 са пострадалите при нападението с кола в центъра на Мюнхен Шолц: Извършителят на атаката в Мюнхен да бъде наказан и депортиран..
Търсене и спасяване на хора при усложнена метеорологична обстановка поради обилен снеговалеж в туристическата зона на планина Осогово беше отиграно на учение на силите на Единната спасителна система (ЕСС) - екипи на Регионалналната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението” – Кюстендил. Включиха се и от сектор СОД при РДПБЗН..
Разходите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) нарастват през миналата година с 3 милиарда лева спрямо 2023-та. Това отчитат от Националния осигурителен институт (НОИ). Платени са над 24,5 милиарда лева, от които над 21 милиарда са били за пенсии. Само за миналата година разходите за пенсии нарастват с над 13%, или с 2,5 милиарда лева,..
Яна Джонева е назначена за главен оперативен директор и член на Управителния съвет на Европейския стабилизационен механизъм, става ясно от съобщение на сайта на институцията, която отговаря за предоставянето на финансова помощ на държавите от еврозоната с финансови проблеми. Джонева има опит в институцията, а преди да се включи в екипа ѝ, е..
На 14 и 15 февруари президентът Румен Радев ще бъде на работно посещение във Федерална република Германия за участие в 61-ата Мюнхенска конференция по сигурността, съобщават от прессекретариата на държавния глава. През изминалите десетилетия Мюнхенската конференция се е утвърдила като ключов международен форум по актуални въпроси, свързани със..
Да протестираш срещу цените е все едно да протестираш срещу лошото време . Това каза пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката, и обясни: "С бойкоти не става! Цените в България се вдигат не защото има някакви лоши и крадливи картели в големите вериги, както се разпространява, а КЗК току-що каза, че са анализирали..
В Габрово психично болен е нападнал безпричинно друг мъж, а по-късно е бил задържан и отведен в психиатрична болница за лечение. Случаят е от миналата седмица. 41-годишен психично болен мъж от Габрово е нападнал безпричинно друг мъж, на 34 години, с удари по лицето. Полицията потвърди за инцидента от миналата седмица и уточни, че мъжът, проявил..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..