Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За България е важно да има стабилност в Турция"

Димитър Гърдев: За опозицията беше по-лесно на първия тур от президентските избори в Турция

Димитър Гърдев
Снимка: Ани Петрова
За опозицията беше по-лесно на първия тур от президентските избори в Турция. Това обясни пред БНР Димитър Гърдев, международен анализатор, председател на Комисията по външна политика в 46-тото НС.

Окончателните резултати от първия тур на президентските избори в Турция ще бъдат публикувани в Държавен вестник на 19 май, след което ще започне гласуването на втория тур на изборите в секциите в чужбина, съобщиха от Висшата избирателна комисия. Балотажът е между действащия президент Реджеп Ердоган и кандидата на опозицията Кемал Кълъчдароглу.

За първи път Турция ще избере президента си на балотаж.

Турция се запъти към президентски балотаж

Димитър Гърдев отбеляза, че тези избори се провеждат в нова обстановка и борбата е изключително напрегната. Той определи изказванията на  опозицията и на Кълъчдароглу като радикални. 

"В основата им е промяната в държавното устройство".

Той напомни и че тези избори се провеждат точно, когато се отбелязва един век откакто Мустафа Кемал Ататюрк, създателят на  Народната републиканска партия, от която е излъчен опозиционния кандидат, постави началото на светска и прозападно ориентирана република. 

"Това беше поставено под ревизия по време на 20-годишното управление на Ердоган. Заявките на Кълъчдароглу бяха за радикална промяна и връщане към този прозападен курс".

Това, според Гърдев, няма да се случи.

"В парламента на Турция опозицията не може да събере 400 гласа, необходими за провеждане на  референдум и промяна на държавното устройство. Мнозинството ще бъде държано отново от Партията на справедливостта и нейният коалиционен партньор Партията на националистическото действие. Това блокира тази възможност"

Димитър Гърдев отбеляза също, че има изключително висок процент на националистически вот на проведените избори – над 30%.

Анализаторът обясни, че Калъчдароглу е изправен пред възможността да загуби гласовете на кюрдите, които се представиха добре в парламента, ако заяви, че няма да изпълни обещанието за пускане не политически репресираните сред тях, за да спечели гласовете на Синан Оган, който остана трети в президентската надпревара.

"Това е сложна дилема. Тя обаче е добре преценена от Ердоган и той има прояви, насочени към повдигане на националистическия дух в страната" 

Гърдев напомни, че основната критика на опозицията беше свързана с помощта на президента Путин към Ердоган. 

"Контра упреците пък бяха ,че зад Калъчдароглу стои изцяло Западът. Ускоряването на европейското членство, според критиците на Калъчдароглу, би трябвало да означава отстъпление по важни въпроси. Един от тях е кипърският. "

За България е важно да има стабилност в Турция, отбеляза анализаторът. 

"Тя е безспорен регионален лидер. Има инициативи, които могат да повлияят на войната в Украйна"

Гърдев посочи, че Ердоган винаги се е заявявал, че Турция трябва да  има своя автономност.

"И тя минава през изключения. Тази автономност би трябвало да му позволява да купува руски противозенитни ракети и да не спазва санкционния режим". 

Димитър Гърдев коментира и случващото се във вътрешната и външната политика на България. Той отчита като проблем липсата на български еврокомисар за известен период от време. 

"Първото решение на Урсула фон дер Лайен е да разпредели ресорите между други еврокомисари. Мястото и постът на България не  е запазен. Минава се през тежка процедура по одобрение. Подготовката за това също отнема време. Проблем е, че вече дълго време липсва стабилно управление, което да поеме ангажименти и с което да бъдат водени преговори с европейските партньори".

Цялото интервю на Даниела Големинова с Димитър Гърдев може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35