Николова посочи, че е важно е да имаме еврокомисар, защото това дава въцможност един човек с българско гражданство да участва в голямото правене на политика на европейско ниво.
"Той може да наложи през собствения си авторитет авторитета на държавата. Не е необичайно обаче към еврокомисарите да се обръщат в кризисни моменти, за да заемат пост в националното си правителството или да поемат друга важна отговорност на национално ниво. Тогава държавата остава без еврокомисар".
Николова коментира и тезата, че Мария Габриел е изразител на брюкселското говорене.
"Брюкселското говорене, или поне официалното, насочва към процедура по разследване на главния прокурор, а не толкова към отстраняване на действащия прокурор".
Тя не споделя тезата, че Габриел е загубила поста си заради намеса във вътрешните работи на страната си.
"Мария Габриел сама си подаде оставката, което беше нормално. Шансовете да стане министър-председател обаче избледняват. Когато се кандидатираш за национален пост, оставяш европейския, защото си в конфликт на интереси и несъвместимост"
Николова коментира и критичната публикация на „Политико“ за стила на работа на Габриел.
"Това не е първата публикация на изданието срещу нея. В тази статия се взима на прицел персоналното й отношение към екипа, с който работи и главното обвинение е, че изисква много от своите служители, но не по начин, по който те да се чувстват удовлетворени. Това не е повод за искане на оставки".
Юлиана Николова посочи, че има и други случаи, в които ключови брюкселски фигури са канени да заемат постове във вътрешната политика на страната си.
"Засега обаче няма неуспешен опит да го направят. Това са Таяни, който беше комисар два мандата и в края на втория си мандат се върна в правителството, Франко Фратини пък стана министър на външните работи. Но няма някой, който да е бил комисар, да се върне в националната си политика и да стане пак комисар".
Непосредствена последица от тази стъпка на Мария Габриел е това, че България губи един голям ресор, който разполага с голям ресурс и помага да се правят политики в широк кръг области, отбеляза Николова.
Следващата стъпка е България да предложи нов комисар, обясни тя.
"Той има портфолио с компетенции. Председателят на ЕК разговаря с него. Проверява компетенциите, предлага на Съвета и съгласува с парламента.
Николова напомни, че когато Кристалина Георгиева подаде оставка, тя водеше един от най-значителните ресори – бюджет. След това обаче Мария Габриел взе по-незначителен ресор.
Директор на портал „Европа“ разясни, че и служебното парвителство може да предложи нова кандидатура, но по-добре е тя да бъде излъчена от редовен кабинет.
"Нашата Конституция не прави разлика между редовно и служебно правителство. Всяко може да предложи нов еврокомисар. Няма срок да го направи. Това ще се случи, когато е готово. Хубаво е обаче тази кандидатура да се излъчи от редовно правителство, за да има демократична легитимност. Комисарите се излъчват от управляващите партии в държавите членки".
Тя обясни, че човекът, който ще бъде предложен, трябва да защитава европейските ценности, да бъде независим и компетентен в определена сфера.
Николова коментира и възможността Ева Майдел да бъде предложена за еврокомисар.
"Такъв разговор е неадекватен. Името й се чу в средите на европарламента. ГЕРБ би могъл да я излъчи, ако формира правителство. Това е решение на българското правителство, а не на европейските бюрократи"
Цялото интервю на Веселина Миланова с Юлиана Николова може да чуете в звуковия файл.
През 2023 г. 10,6% от населението на ЕС не е било в състояние да поддържа домовете си достатъчно топли. Това представлява увеличение с 1,3 процентни пункта спрямо 2022г г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Според Евростат, този дял в България е почти двойно по-голям, като 20,7% от българите не с могли да..
Бизнесът и останалите небитови абонати ще получават компенсации за скъпия ток до края на март. При борсова цена над 180 лева за мегаватчас разликата ще бъде изцяло компенсирана, реши правителството, което по този начин одобри обещаната на работодателите и на синдикатите програма. Министърът на енергетиката Жечо Станков коментира, че така..
Очаква се бюджетен дефицит от над 3,6 милиарда лева в края на март, посочи министърът на финансите Теменужка Петкова след края на правителственото заседание. Тя изрази притеснение за финансовото състояние на държавата. Кабинетът изтегли проекта на бюджет, предложен от служебния кабинет. Правителството ще внесе в Народното събрание нов проект,..
Областният управител на Шумен Бейнур Ахмед подава оставка. От областната администрация уточняват, че той ще продължи да изпълнява функциите си до решението на Министерския съвет за назначаване на нов ръководител на администрацията. Гюрсел Хасанов пък напусна поста областен управител на Търговище. Съобщението е публикувано във Facebook..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте потвърди необходимостта от засилване на подкрепата за Украйна. В изказване пред Световния икономически форум в Давос Рюте подчерта, че Съединените щати трябва да останат ангажирани с военната помощ за Киев, което предизвика напомняне от Вашингтон, че Европа трябва да плати "справедлив дял" за своята..
В новото редовно правителство има една жена, макар и на ключова позиция - министър на финансите. Българската общност за либерална демокрация наричат това съотношение между мъже и жени “исторически регрес в равенството на половете”. Димитрина Петрова, основателка на БОЛД коментира пред БНР: "Гледаме цифрите! От 2005, а насам ние имаме..
Oт "Възраждане" ще внесат в Народното събрание ново искане за мораториум върху смяната на предназначението на земеделски земи за изграждане на фотоволтаични паркове и вятърни електроцентрали. Депутатът Даниел Петров напомни, че преди две години това предложение е било отхвърлено, но според него времената са се променили след избирането на Доналд..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..
Велико Търново е заплашен от водна криза. Причината не е в липсата на вода в питейния язовир "Йовковци", а в амортизираната мрежа и безкрайните аварии..