В прокуратурата има много дела, приключени от полицията, по които не се работи. Това обяви министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев по време на изслушване в пленарната зала в отговор на въпрос от депутата Бойко Рашков колко са делата, оставени "на трупчета" от държавното обвинение. Изслушването е във връзка с изнесената от главния прокурор Иван Гешев и заместник главния прокурор Борислав Сарафов информация за целенасочено и противоправно забавяне на наказателни производства.
"Към днешна дата такива производства има поне 8 в Главна дирекция "Национална полиция". Това са най най-значимите случаи според нас. В Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" има 15 такива случаи, по които преценката е, че не се работи, по необясними за нас причини и те не се връщат обратно, за да се довършат и изработят, а в областните дирекции, без тази информация да е изцяло обобщена, случаите, които са ми подадени към момента, тъй като не са от всички областни дирекции, са 75. Според мен това са прекалено много, твърде много случаи".
"Има практика прокуратурата да образува дела, за да въздейства върху волята на политици, висши представители на държавата и полицаи", каза още Иван Демерджиев по време на изслушване в Народното събрание. Според него случилото се през последната седмица показва, че притесненията за процесите в прокуратурата са основателни.
"За мен е неприемливо, недопустимо да се образуват дела, както срещу политици, така и срещу висши полицаи или други подобни държавни служители и представители на държавата с цел да се въздейства на тяхната воля. Но за съжаление наблюдаваме и такива практики."
По думите му поставянето на делата "на трупчетата" е един от начините за осъществяване на влияние. Най-често причините за забавяне на делата са 2 - политически натиск или влияние на лица "от високия криминален контингент". Демерджиев настоя за законодателни промени, така че чрез публичност и контрол да се дисциплинира и оздрави прокуратурата. Една от мерките е създаване на публичен регистър за актовете на държавното обвинение, с които завършват наказателните производства.
Втората законодателна промяна е по отношение на разследването на магистрати. Според Демерджиев, компетентността за това трябва да е на ГДБОП:
"За съжаление към момента компетентни да разследват магистрати са само следователите. При това положение, когато те са в системата на прокуратурата, е много ясно за всички до каква степен може да се постигне обективност и как би могъл един следовател да разследва поставения над него в йерархията прокурор успешно. Аз многократно съм апелирал, апелирам и сега от трибуната на Народното събрание да се върне компетентността на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" да разследва магистрати. При наличието на такава алтернатива ще има много повече инструменти да се следят процесите в съдебната власт, те очевидно са притеснителни".
Противоепидемичните мерки за Кюстендилския регион, въведени от 27 януари до 5 февруари, отпадат от четвъртък, обявиха от РЗИ. За последните пет дни заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в региона пада и това е трайна тенденция. Ситуацията с грипа и респираторните заболявания в региона е благоприятна - макар че последната..
Правителството ревизира свое решение от миналата седмица. Тогава за председател на Националния съвет за развитие на гражданското общество към Министерския съвет бе определен вицепремиерът Гроздан Караджов. Днес обаче е решено тази позиция да се поеме друг вицепремиер – Атанас Зафиров. Като вицепремиер Зафиров е определен и за председател на друг..
" Въпрос на време е случилото се в София да се случи и в моя квартал във Велико Търново ". Така започва разказът на Калин Василев за проявите на тормоз от негова съседка , която през няколко часа крещи, псува и блъска по пода и стените на апартамента, в който живее сама от няколко години. Мъжът е подавал сигнали в полицията и в прокуратурата...
Правителството определи нови членове на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, съобщава пресцентърът на Министерския съвет. Във връзка с Решение на Народното събрание за избиране на Министерски съвет на Република България от 16 януари 2025 г. и с решенията на Министерския съвет от 29 януари 2025 г. за признаване за представителни..
Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем. От пет процента лихвата е намалена на под три процента, което според общината е показател за устойчива финансова политика и добър кредитен рейтинг. С близо 250 хиляди лева на година се намалява лихвата по този заем. Намаляването на лихвения процент е взето на общо събрание на..
Една съдебна система може да претендира за независимост, само ако тя служи на обществото, а последните хора, на които служи българското правосъдие, това са обикновените данъкоплатци, в случая - на които им убиват и раняват децата по пътищата . Това каза пред БНР Нинелла Върбанова, представител на Сдружение "Ангели на пътя": "Следя тематиката и за..
Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите от..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..