През последните месеци има масирани проверки на държавните институции, след като природозащитни организации и хора, чиито интереси пряко ще бъдат засегнати, отново излязоха на протести.
Срещу техните обвинения за нарушаване на закона и съмнения за поредната кражба на огромни средства, държавата постави под въпрос законността на обектите в рафтинг базите и ресторантчетата, изградени в дефилето.
Дали това е натиск, или е дошло времето всички да спазват закона?
Двете основни бази за рафтинг, каяк и други екстремни изживявания сред природата, намиращи се в началото на Кресненското дефиле в посока Гърция, се стопанисват от Рафтинг клуб "Рефлип" и Рафтинг кемп "Адвенчър Нет".
Рафтингарите и каякарите по подразбиране са природозащитници и тяхното включване в протестите за запазване на биоразнообразието в Кресненското дефиле е логично. Има обаче и още нещо. Ако сегашното трасе на главен път Е-79 се превърне в едно от платната на автомагистрала "Струма", достъпът до базите им ще бъде невъзможен. Дали е случайно съвпадение с времето на протестите, или не, но в рафтинг базите започнаха масирани проверки на държавни институции, насочени към законността на сградите и изградената обслужваща инфраструктура.
По сигнал на Национална асоциация "Българско Черноморие", позоваващ се на публикации в медии за изградените рафтинг комплекси в защитени зони, проверки на място направиха Басейнова дирекция Западно-Беломорски район и РИОСВ-Благоевград. Констатациите на Басейновата дирекция са, че е изградено водовземно съоръжение - тръбен кладенец и площадка за спускане на лодки в река Струма без необходимите за това разрешителни по реда на Закона за водите.
От проверките на РИОСВ е видно, че на обект "Рафтинг къмпинг" са поставени дървени бунгала, три броя тоалетни и три душа, като за това не е предоставена информация за съгласуване по реда на екологичното законодателство. От екоинспекцията не са констатирали категорични данни за унищожаване или увреждане на защитените територии, в които попадат проверените бази.
Оказва се, че и в община Симитли, на чиято територия са рафтинг базите, няма никакви документи за съгласуване и разрешение за сградите, които са над 11. Не са одобрявани и зони за разполагане на кемпери и каравани в района.
Казуса коментираха преди дни в Кресна регионалният министър Иван Шишков и кметът на Симитли Апостол Апостолов, който е категоричен, че ще се пристъпи към събарянето на сградите. Кметът посочи като единствено законна националната рафтинг база, изградена от общината с европейски средства и увери, че тя ще бъде отворена скоро и ще започне да действа още това лято.
"Най-вероятно ще влезем заедно с общината. Не считайте, че ще бъде въпрос на отмъщение – законът трябва да влезе в цялост, да влезе за всички", заяви Шишков.
"Няма какво да коментирам - доказано са абсолютно незаконни всички рафтинг бази, с изключение на базата зад метан станцията. Чакаме само заповед от РДНСК и да се пристъпи към събаряне на тези бази. Не може да се спекулира, да се злоупотребява. Хората, които протестират, точно затова протестират – за да продължават да упражняват незаконната си дейност на територията на Кресненското дефиле", отбеляза Апостолов. Според него протестират хора с определени интереси – "10 души, платени, от София и още 5 човека, един бивш заместник-кмет на Кресна и още двама-трима мераклии да стават кметове".
Целенасочена ли е атаката срещу рафтинг базите в Кресненското дефиле и какво е обяснението от другата страна?
Борислав Пауновски, който е член на УС на Българската рафтинг асоциация уточни, че обектите не са изградени върху общинска земя, а върху горска територия.
"Това се случи точно в седмицата, в която ние си изказахме публично мнението, че подкрепяме местните хора и природозащитниците, които над 25 години се опитват да изкарат основния път извън дефилето, магистралата да бъде построена извън дефилето. Започна очерняща пиар атака към нас, обявявайки, че федерацията има база, че има 15 постройки, незаконни. Институциите се сезираха, дойдоха на проверки и видяха, че не са 15, а 4, видяха, че си има документи за всичко. Като цяло не сме имали проблем с проверяващите институции. Според нас се опитват да ни сплашат. Защото за 15 години всяка община ни подкрепя, дава ни финансиране за състезания и в същото време обявяват всички за незаконни и пращат проверки. Ние сме там вече близо 20 години", настоя Пауновски.
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...