Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1 юни е, Ден на детето

Автор:
Детски празник в двора на БНР.
Снимка: Ани Петрова (архив)

Днес е 1 юни - Денят на детето. Празникът води началото си от Световната конференция по въпросите на детското здраве, състояла се в Женева през 1925 година.

24 години по-късно денят официално е обявен за Международен ден за защита на децата. А през 1950 г. 1 юни за първи път е честван едновременно в 51 страни по света.

У нас през целия ден са организирани различни културни прояви, образователни инициативи и много забавления за децата.

За празника и тази година от БДЖ подаряват безплатно пътуване на всички деца на възраст до 14 години днес.

"Детски празник на площад Славейков" организират от Столична библиотека и театър "Възраждане" - със спектакъла "Червената шапчица". Ще има и занимателни игри, и изложба "Детски периодични списания, издадени преди 1944 година".

В 10 часа в парковото пространство пред НДК ще се проведе събитие под патронажа на МОН - в рамките на провеждащия се там Панаир на книгата. 

С първокласници от столичното 60-о ОУ "Св. св. Кирил и Методий" ще се срещне днес служебният премиер Гълъб Донев, който е негов възпитаник. Заедно с децата той ще засажда цветя. 

За Деня на детето в цялата страна военни формирования отварят врати.

Поделянията на Сухопътните войски в Стара Загора, Смолян, Хасково, Ямбол, Елин Пелин, Горна Оряховица, Асеновград и Чирпан ще посрещнат всички желаещи между 09.00 и 11.00 ч.

Авиобаза „Безмер“ ще покаже самолетите Су-25, летателна екипировка.

Авиобаза „Враждебна“ ще покаже авиационната си техника също. Всички поделения ще разкажат за историята си, бойна техника и снаряжение.

Специалните сили имат програма за 1 юни в Пловдив и в село Труд. Ще се проведе "открит урок" от военнослужещи. 

В рамките на провеждащия се пред НДК панаир на книгата е подготвена богата програма за децата. Предвидени са срещи с автори на книги, музика, викторини и награди, разказа пред „Хоризонт“ Елена Георгиева - изпълнителен директор на асоциация "Българска книга“:

"Имаме специално посещение от Томи Контино и Елина Варста, които са от Финландия и идват специално, за да представят своята книга: „Куче с име Коте среща коте“. Също така имаме гости от Чехия, които са писателят Петър Станчик и художничката Галина Миклинова, които представят тяхната книга, посветена на опазването на околната среда “H2O и тайната водна мисия”. Те ще направят специален творчески уъркшоп". 

На входа на Зоологическата градина в София от 10 до 14 часа ще се проведе Открит урок за родители, посветен на правилното превозване на детето в автомобила. Проявата включва разяснителна кампания  какво столче за кола да се избере, как да бъде монтирано правилно и как добре да бъде закопчавано в него детето.

Ръководството на зоопарка се отзовава на идеята на Държавната агенция „Безопасност на движението“ и на „Деца на борда“ и осигурява терен за провеждането на Урока за родители, обясни директорът на зоологическата градина Добромир Бориславов.

“Зоологическа градина София си отзована предложението на Държавна агенция за пътна безопасност да направим събитие на 1 юни, посветено на информираността на хората, най-вече на родителите, във връзка с възможностите за повишаване на детската безопасност по време на пътуване. Това е нещо много важно, на което в България, както много други неща, не се обръща достатъчно внимание. За целта сме предоставили терен, на който да може да се сложат съоръжения, където представители на агенцията да могат да покажат какъв е смисълът на поставянето на детски столчета в автомобилите, да обяснят на хората защо е важна, наистина, в България да се ползват“. 

Събитието с провежда с подкрепата на МВР и Столичната община.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, вдясно в центъра, във временния щаб на службите за спешна помощ, създаден във връзка със земетресенията в района на гръцкия вулканичен остров Санторини, 7 февруари 2025 г.

Гръцкият премиер за трусовете на Санторини: Безпрецедентни, трудно е да се предвиди как ще продължат

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

40 000 нелегални никотинови вейпове са задържани на Митниците от началото на годината

40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..

публикувано на 16.02.25 в 16:33

Жълт код за валежи в 13 области, студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..

публикувано на 16.02.25 в 16:14

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42