Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денков при Радев с изпълнен мандат и имена на министри. Какви са приоритетите?

Снимка: БГНЕС

Номинираният за премиер акад. Николай Денков от "Продължаваме промяната – Демократична България" върна на президента Румен Радев изпълнен проучвателен мандат за съставяне на правителство.

Държавният глава обеща, че бързо ще издаде указа, за да може пленарната зала да гласува по съвест състава на бъдещото редовно правителство.

Акад. Денков подчерта, че страната има нужда от успокояване на политическата ситуация:

"Кабинетът да бъдат гласуван в Народното събрание и ако събере мнозинство, след това гладко да направи прехвърляне на властта така, както се изисква от Конституцията. Мисля, че всички имаме нужда от успокояване на ситуацията, за да знаят хората, че кабинетът, Народното събрание и президентската институция работят заедно, за да може се развива държавата в полза на хората и бизнеса"..

На свой ред Румен Радев се обърна към него с думите: "България ще има нужда от институции и политици, които да работят за сигурност, справедливост и срещу корупцията, както очакват всички почтени български граждани".

Няма знак в това, че Мария Габриел не е дошла на "Дондуков" 2, каза Денков и допълни, че постоянно е в контакт с нея: "Няма драма", настоя той.

"Вчера имахме многочасов разговор с Мария Габриел, много конструктивен. Не търсете интриги там, където няма", отбеляза Денков.

"Направихме така, че съставът на кабинета да е приемлив и високо експертен. Надявам се, че това ще бъде оценено и кабинетът ще бъде гласуван", посочи още номинираният за премиер.

"Очакваме днес или най-късно утре да бъде издаден указът на президента, който позволява в НС да бъде гласуван кабинетът. Казах, че е много важно да се направи спокоен, плавен преход във властта, така че хората да знаят, че няма да има допълнително напрежение, така че разговорът между двама ни с президента бе как да създадем това спокойствие. Много е важно при предаването на властта служебните и новите министри да седнат за 1-2 часа да си кажат приоритетите и къде има проблеми", посочи Денков и добави:

"Ще видим каква ще е подкрепата утре. Това, което можехме да направим по отношение на проектосъстава, той да бъде приемлив и едновременно с това експертен. На много високо ниво са всички участници в този кабинет, надявам се, че това ще бъде оценено и той ще бъда гласуван".

Според него няма никакъв шанс това правителство да бъде успешно, ако няма подкрепа на партиите в парлачента – "тези, които имат желание да се развиваме като модерна държава с проевропейска перспектива".

В нормални кратки срокове трябва да се направи нов бюджет с нормален дефицит, тъй като предложеният дефицит е абсурден. Това заяви акад. Николай Денков след срещата си с президента Румен Радев, на която връчи папка с успешно изпълнен втори мандат.

"Бюджетът е много важен първи приоритет, оставям го на финансовия министър да набере информация, той трябва да бъде направен професионално. Финансовият министър трябва да си влезе в ролята си и едва тогава ще знаем цялата картина", категоричен бе той.


Коментирайки възможното обществено недоволство, Денков заяви:

"Не виждам от какво могат да бъдат недоволни хората. След пети избори се опитваме да направим правителство, за да може да се работи. Става дума за много реформи и законопроекти, които Министерският съвет трябва да изготви и внесе в парламента, тъй като има голямо забавяне".

Николай Денков коментира и напрежението по въпроса за службите:

"Този запис беше разтълкуван напълно превратно от медиите. Службите трябва да служат на България. Службите в момента са избрани от един единствен човек, това е президентът Радев. Не казвам, че това е лошо. Не е вярно, че искаме да ги изземем от Радев. Искам правителството да може да работи със службите. Същината е, че трябва да има разделение на властите".

Той изрази надежда, че ще продължи да работи с президента конструктивно, защото с него "са работили години наред и се познават добре".

Припомняме ви, че ПП-ДБ и спечелилата изборите ГЕРБ-СДС се разбраха миналата седмица да съставят управленска формула с приоритети и ротационно премиерско място – 9 месеца акад. Денков на стола, след това на него ще седне Мария Габриел, която ще бъде вицепремиер и външен министър в проектокабинета.

В обща декларация двамата декларираха:

"Поемаме този риск с ясното съзнание, че ако тези промени, заради които се захващаме, тръгнат в грешна посока, ние двамата сме си казали, че ще си подадем оставката, защото смисълът от това правителство е да може да работи и парламента, за да приеме правилните закони".

Ето и съставът на кабинета:

Асен Василев – министър на финансите и на еврофондовете

Калин Стоянов – министър на вътрешните работи

Тодор Тагарев – министър на отбраната

Юлиан Попов – министър на околната среда и водите

Румен Радев /зам.-председател на АИКБ/ - министър на енергетиката

Андрей Цеков – министър на регионалното развитие и благоустройството

Кирил Вътев – министър на земеделието и храните

Проф. Галин Цоков – министър на образованието и науката

Кръстю Кръстев – министър на културата

Богдан Богданов - министър на икономиката и индустрията

Милена Стойчева – министър на иновациите и растежа

Иванка Шалапатова – министър на труда и социалната политика

Атанас Славов – министър на правосъдието

Георги Гвоздейков – министър на транспорта и съобщенията

Проф. Христо Хинков – министър на здравеопазването

Зарица Димкова – министър на туризма

Александър Йоловски – министър на електронното управление

Димитър Илиев – министър на младежта и спорта. 

По публикацията работи: Златко Желев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45