Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с психични проблеми: Изоставени и агресивни. Какво да се промени?

Експерти единодушни: Липсват проследяване и грижа след престоя в болница

| Интервю
Снимка: Pixabay

Мъж с параноидна шизофрения, който от месеци е създавал напрежение сред жителите на столичния район "Оборище", бе отново задържан и настанен принудително в Психиатричната болница в Курило. След престоя си в лечебното заведение обаче пациентът остава без наблюдение и последваща грижа.

"Жителите бяха притеснени, особено майките с малки деца. Полицията реагира сравнително адекватно. Това е стар случай. Имало е подобна агресия към жителите от страна на същото лице. Той е познат на района. Никаква грижа не е полагана за това лице от страна на институциите, той няма близки", разказа пред БНР Милена Алексиева, заместник-кмет на район "Оборище".

Очевидно се касае за рецидив, подчерта тя относно случаите на агресия и попадането на мъжа в психиатрията не за първи път.

Доц. Михаил Околийски и Милена Алексиева  Снимка: Валерия Николова
Доц. Михаил Околийски и Милена Алексиева Снимка: Валерия Николова

Предложени са били промени, за да се намери "крехкия баланс между правата на пациента и интересите на обществото – да бъде предпазено, когато такъв човек получи криза", подчерта доц. Михаил Околийски от Националния център за обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването.

За него системният проблем е проследяващата грижа.

"Не само еднократно лечение, принудително въдворяване, а след това мониториране на състоянието на човека, гаранция, че ще си приема медикаментите и ресоциализацията му в обществото. Тези хора са оставени сами на себе си, на възрастните си родители. Когато родителите починат, цялата гаранция, че човек ще посещава психиатъра си, рухва."

Околийски изтъкна, че законодателните промени, които са били отхвърлени, е редно да се подновят, защото именно в тях е разписана непрекъснатост на грижата.

"Тези хора, които стават агресивни, не са престъпници. Те просто спират да бъдат адекватно подкрепени, затова изпадат в криза."

Илия Кузманов  Снимка: БГНЕС
Илия Кузманов Снимка: БГНЕС

Служителите в МВР се сблъскват ежедневно с хора с психични заболявания.

Това не е проблем на полицията", категоричен е синдикалният лидер и началник на Пето районно управление в София Илия Кузманов. По думите му проблемът е от години, а липсата на решение вече се усеща болезнено от обществото.

"Отказва се приемът на такива хора или ако бъдат приети, биват много бързо изписвани. Липсва последващ контрол върху начина на лечение. Това оставя сред обществото хора с психични заболявания, които не отговарят за действията си. Ние не сме обучени да работим с такива хора. Полицията не може да третира болните хора като престъпници. Има усещане за увеличаване на тези случаи."

Гражданите възприемат агресията като престъпно намерение и е нормално да се повика служител на МВР, отбелязва Кузманов, но:

"Очакването, че МВР ще се справи с този проблем, е несериозно."

Цветеслава Гълъбова  Снимка: Иван Русланов
Цветеслава Гълъбова Снимка: Иван Русланов

"Има рецидив. Ние имаме полумедицински термин – синдром на въртящата се врата", заяви д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Националната психиатрична болница "Св. Иван Рилски" в Курило.

"Психиатрията остана в задния двор на системата, а знаете в задния двор какво се прави. Само един или двама министри дойдоха да видят на какви коптори са принципали", коментира д-р Гълъбова в предаването "Хоризонт до обед".

Според нея в държавните психиатрични болници си вършат работата брилянтно за мизерните пари, които получават. Болничният директор отправи критики към "Социални грижи".

"На всеки 3 месеца се прави реекспертиза и лечението може да продължи. Написано е 3 месеца, защото за 3 месеца един болестен епизод се овладява, а след това отвън трябва да го чака "армия". Пациентът трябва да бъде поет от вратата на отделението от водещ случая (но не с минимална работна заплата– система, която успешно работи в Европа. Във всяка община трябва да има дневен център за хора с психични разстройства и това да се случва от 9 до 5. В София има два дневни центъра с по 30 места", обясни д-р Гълъбова.

Системата за психиатрична грижа има нужда не от скъпо оборудване, а от мотивирани, добре заплатени хора. Системата е празна от съдържание, изрази мнение психиатърът.

Всички гледни точки по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..

публикувано на 23.04.25 в 11:44
Проф. Тодор Кантарджиев

РЗИ и ВиК ще проверяват водата в Банско заради съмнения за зараза

Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват . През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. Днес екипи от РЗИ и служители на ВиК-Благоевград ще вземат проби от водата. Сезонен вирус в Банско, лекарствата свършиха "..

публикувано на 23.04.25 в 10:18

По ръба на бръснача - двоен агент пред БНР - "Агент Сторм - моят живот в Ал Кайда"

Двоен агент застана пред БНР по повод излизането на български на негова книга . В "Графити по въздуха" ви срещаме задочно с Мортен Сторм и неговата книга "Агент Сторм, моят живот в Ал Кайда" , която току що излезе на български.   Сторм не е обикновен джихадист . В тийнейджърските си години високият метър и осемдесет червенокос датчанин..

публикувано на 23.04.25 в 09:20

Седмица под открито небе. Какво се случва с ромите от "Захарна фабрика"?

Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе.  Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..

публикувано на 22.04.25 в 11:58
Радослав Стоянов

БХК с доклад за правата на човека: Ситуацията никак не е розова!

Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...

публикувано на 22.04.25 в 10:28

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34