"До този момент субсидията, с която се финансираха сценични изкуства в областта театър, беше 3 лева. Тя беше абсолютно недостатъчна. След последното министерско постановление на предишното правителство, субсидията се увеличи. Не се увеличи в размера, който настоявахме – 7 лева, а в размер 4,50, което също е недостатъчно. В текста е записано – увеличава се до 4,50, но не по-малко от 3, което дава възможността на недобросъвестни министри, имащи зъб на директор на някой театър, грубо казано, да ги цака със субсидията. Министърът може да решава да накаже един или друг театър. На всичкото отгоре тази субсидия ще влезе на 1 октомври. Нашето желание беше да влезе от 1 април, със задна дата, за да може да се стабилизират културните институти."
Това коментира пред БНР председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев. По думите му до 1 април които и да е театри, филхармонии, симфониети, опери да са били на плюс, със сигурност ще влязат в дефицит, което дава възможността на министъра на финансите за закрива определени сцени.
Мутафчиев е категоричен, че настояват новият Министерски съвет да увеличи субсидията за театър на 7 лева, респективно за всички други структури. Той нарече "обидно и унищожаващо цял един сектор" увеличаването на субсидията за музеите с 1,28 лв.
Ако ние не предприемем действия за протестно затваряне на театри, всички сценични изкуства, галерии, музеи, читалища, училища по изкуствата дори, те до октомври ще се самозакрият, така или иначе, предупреди председателят на Съюза на артистите.
"Ние даваме срок на хората, които работят по бюджетите, да им светне червена лампичка, че не може с лека ръка да лишават министерството първо от 37 милиона, които им отнемат от капиталови разходи, и отделно трябва да вложат 36 милиона поне за увеличения разходен стандарт на базата на последното министерско постановление, за да се спази това постановление."
Според НСИ приносът на културните индустрии в БВП на държавата за 2020 г. е бил 5,6%, за 2021-ва е 6%. Културните индустрии внасят много сериозно перо в бюджета на държавата, а тя им се отплаща, като им отделя бюджет за работа 0,5%, подчерта Христо Мутафчиев в предаването "Преди всички". По думите му около 60 на сто от тези 6% идват от извънстолични културни индустрии, а на този фон изнемогват, защото им липсва публика.
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...