Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Киев съобщи за успехи на източния и южния фронт

Украински танк се придвижва към позиция в близост до Бахмут, 17 юни 2023 г.
Снимка: БТА

Украйна съобщи, че нейните войски са си възвърнали още позиции по източния и южния фронт. А в Хага беше открито международно бюро за разследвания на военните престъпления на Русия. Прокурори от Украйна, Европейския съюз, Съединените щати и Международния наказателен съд ще събират доказателства за бъдещ процес срещу отговорните от руска страна.

Заместник-министърът на отбраната Хана Маляр отбеляза нарастване на боевете около разрушения източен град Бахмут. Маляр каза още, че украинските военни са си върнали 37 квадратни километра територия в тежки боеве през изминалата седмица. По думите й, руските сили атакуват близо до Лиман, в северната част на Донецка област, и близо до Авдеевка и Мариинка, на запад от Бахмут. „Миналата седмица беше трудна на фронтовата линия. Но постигаме напредък“, написа украинският президент Володимир Зеленски в Телеграм.

Във вечерното си видеообръщение Зеленски каза, че украинските противовъздушни сили са свалили повече от 3000 цели от началото на инвазията на Русия. Той обаче допълни:

"За съжаление, нашата държава все още не разполага с достатъчен брой висококачествени системи за противовъздушна отбрана, за да защити цялата ни територия и да свали всички вражески цели. Врагът се възползва от това".

В Хага беше открито Международно бюро за разследвания във връзка с руската инвазия в Украйна - първи етап към евентуално създаване на специален трибунал, който да търси отговорност на висши руски ръководители заради войната. До създаването на Международния център за разследване на престъплението агресия срещу Украйна се стигна заради пропуск в международното право, който позволява на Международния наказателен съд в Хага да води дела само за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, а не проявата на агресия, каквато е непровокираната война на Русия в Украйна.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се зарече ЕС да направи всичко по силите си, за да бъде потърсена наказателна отговорност от руския президент Владимир Путин за войната в Украйна. "Няма да оставим и един камък непреобърнат, за да подведем Путин и поддръжниците му под отговорност", каза тя при откриването на центъра.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при врязване на кола сред хора в Манхайм

Двама души загинаха, а няколко души бяха ранени, след като кола се вряза в множество хора в югозападния германски град Манхайм, предаде ДПА, като се позова на източници от службите за сигурност. Първоначално беше съобщено за едни загинал човек. Автомобил се е врязал в тълпа хора в Манхайм Според информацията, съобщена от службите за сигурност,..

публикувано на 03.03.25 в 20:17

Тръмп за Зеленски: Америка няма да го търпи още дълго!

Американският президент Доналд Тръмп продължава с публичните си нападки срещу президента на Украйна Володимир Зеленски. Без резултат завърши срещата между Тръмп и Зеленски Тръмп сподели тази вечер в интернет платформата Truth Social съобщение на "Асошиейтед прес" от снощния брифинг на Зеленски в Лондон със заглавие "Украинският президент казва, че..

публикувано на 03.03.25 в 19:55
Президентът Румен Радев

Президентът: Трети март е олицетворение на съкровения идеал на поколения българи

Трети март е олицетворение на съкровения идеал на поколения българи за свободна, обединена и независима България. Това каза президентът Румен Радев в словото си по повод на националния празник - Трети март.  Държавният глава участва в тържествената заря-проверка на площад "Народно събрание“ в София, където прие почетния строй на..

публикувано на 03.03.25 в 19:05

Водата в село Стрелец е негодна за пиене

Водата в горнооряховското село Стрелец не е годна за пиене. За това предупреди Регионалната здравна инспекция. Община Горна Оряховица прави организация за доставката на бутилирана вода за населението. Водата в село Стрелец не е подходяща за пиене, особено от бебета, малки деца, бременни жени и хора с хронични заболявания, защото е..

публикувано на 03.03.25 в 18:49

Централната жп гара във Виена е евакуирана

Централната гара във Виена е евакуирана заради предполагаема бомбена заплаха. В ход е мащабна полицейска операция, съобщи "Ройтерс", като се позова на вестник "Курир".  Преустановен е жп превозът.  Полицията в австрийската столица призова гражданите да не посещават гарата. 

публикувано на 03.03.25 в 18:23

Ски спускане с носии в Пампорово

Хиляди хора от всички краища на България присъстваха в курорта Пампорово на Голямото ски спускане с народни носии и български трибагреници, посветено на националния празник – 3 март. За поредна година в масовото шествие от връх Снежанка до "Студенец“ се включиха малки и големи, дошли специално за честването на празника от цялата..

публикувано на 03.03.25 в 17:35
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен ще информира страните от ЕС за плана "Превъоръжи Европа"

"Утре ще изпратя писмо до страните членки, в които ще ги информирам за плана "Превъоръжи Европа", каза председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.  Тя прави това два дни преди извънредното заседание на евролидерите на 6 март, което ще бъде изцяло посветено на тази тема, както и на военната помощ на ЕС за Украйна. Фон дер..

публикувано на 03.03.25 в 17:28