Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК предприема стъпки за прекратяване на Механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния

В България все още липсват достатъчно на брой присъди за корупция по високите етажи на властта

2
Вера Йоурова
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия предприема стъпки за окончателното прекратяване на Механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния, потвърди еврокомисарят за прозрачността и ценностите Вера Йоурова при представянето на годишните доклади за върховенството на закона за страните членки на ЕС.

В доклада за България се подчертава, че още липсват достатъчно окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта.

Комисията е информирала Съвета на ЕС и Европарламента, че до началото на септември смята да отмени мониторинга над двете страни и той да бъде изцяло заменен от докладите за върховенството на закона, каза Йоурова. Съветът трябва да направи забележките си до 25-ти август.

Запитана как това ще се отрази на приемането на България в Шенген, тя отговори:

"Комисията никога не е правила връзка между механизма за сътрудничество и проверка и Шенген.  Истина е, че за страните членки има някакво усещане за такава връзка, затова смятам, че ще се наложи двете държави да предприемат определени дипломатически стъпки, за да убедят Съвета, че са готови не само за прекратяване на механизма, но и за присъединяването си към Шенген".

В България обаче все още липсват достатъчно на брой окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта, се казва в оповестения днес доклад на ЕК по върховенството на закона в страните членки.

Според документа, страната ни не е изпълнила голяма част от препоръките в миналогодишния доклад и по тази причина новите са до голяма степен повторение на предишните. Продължава да предизвика безпокойство формирането на Висшия съдебен съвет, има и риск от политическо влияние върху работата на Инспектората към него. Бави се и назначаването на редица независими органи.

Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс отбеляза, че страната ни има напредък, но подчерта: 

"Ние сме наясно, че политическата ситуация в страната беше много сложна. Ако имате непрекъснати избори, е много трудно да се прокарат различни закони и реформи в парламента. Сега ще видим дали може да се отиде една крачка напред и дали има капацитет да се прокарат различни закони и те да влязат в действие. Можете да видите в новите препоръки, че искаме да се направят много реформи. Надяваме се, че с новата политическа конфигурация ще е по-лесно да се прокарат някои реформи".

В доклада се отбелязва, че България е след страните членки с много висок риск от концентрация на медийна собственост. Тревога буди и липсата на ясна законодателна рамка, която да гарантира прозрачността при разпределянето на държавните реклами.

Целият "Доклад относно върховенството на закона в България за 2023 г. " може да видите ТУК.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Административният съд в Пазарджик атакува пред КС текст от Изборния кодекс

Административният съд в Пазарджик внесе в Конституционния съд искане за установяване на противоконституционност на текст от Изборния кодекс. Това съобщиха от Върховния административен съд. Искането е свързано с административно дело, в рамките на който съдът установил несъответствие на текст от допълнителните разпоредби на Изборния кодекс и..

публикувано на 03.07.24 в 20:08
Стойко Петков и Роберто Петков в съдебната палата в Ловеч

Съдът в Ловеч задържа под стража баща и син заради побой край Карлуково

Окръжният съд в Ловеч отмени мерките, наложени от луковитския районен съд на двамата мъже, баща и син, обвинени като извършители на побоя над шофьор на автобус с туристи край село Карлуково и им наложи най-тежката мярка за неотклонение "Задържане под стража“. Задържаните за побоя над шофьор на автобус до Карлуково са освободени..

публикувано на 03.07.24 в 20:01
Кристина Джурджова, магистър фармацевт, управител на аптека в Монтана.

Фармацевти ще внесат в РЗОК предизвестия за прекратяване на договорите с НЗОК

Аптеки в Монтана се включиха в националния протест на фармацевтите. За 2 часа днес не се изпълняваха рецепти по Здравна каса (НЗОК). Протест на собственици на аптеки и фармацевти в цялата страна Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват? "Не сме доволни, тъй като готвените промени в наредби на Касата и здравното..

публикувано на 03.07.24 в 19:55

Кабинетът предлага промени в бюджета, свързани с инвестиционната програма за общините

Кабинетът предлага промени в бюджета, свързани с инвестиционната програма за общините. С него броят на проектите се увеличава с 271 проекта, т.е. стават 2 529 броя. С направените предложения за промени прогнозният бюджет на проектите за 2024 г. се увеличава с 50,8 млн. лв., а общата прогнозна стойност на проектите за периода 1 януари 2024 - 31 декември..

публикувано на 03.07.24 в 19:52
Заседание на служебното правителство, ръководено от Димитър Главчев.

Служебното правителство назначи седем нови областни управители

Седем нови областни управители са назначени от служебния кабинет, става ясно от съобщение на правителствената пресслужба. Те ще ръководят областите Враца, Монтана, Разград, Смолян, Стара Загора, Шумен и Ямбол, като със същото решение са освободени досега заемащите длъжността. От съобщението излиза, че Севджан Съдкъев, чиято оставка от Надзорния..

публикувано на 03.07.24 в 19:19

"Хизбула" е изстреляла над 100 снаряда срещу Израел

Ливанската групировка "Хизбула" е изстреляла над 100 реактивни снаряда по цели в Северен Израел в късния следобед, съобщава "Ройтерс". Няма данни за жертви. Атаката дойде след гибелта на командир от "Хизбула" при израелски удар край южния ливански град Тир.

публикувано на 03.07.24 в 19:07
Президентите на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин

Владимир Путин разговаря около час с китайския лидер Си Цзинпин в Астана

В рамките на форума на Шанхайската организация за сътрудничество в Астана Владимир Путин разговаря около час с китайския лидер Си Цзинпин. Путин заяви, че "руско-китайските отношения на всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие преживяват най-добрия период в своята история и изтъкна, че те са изградени на принципите на равенство, взаимна..

публикувано на 03.07.24 в 18:43