Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Зеленски не случайно е избрал България за своето посещение"

Христо Панчугов: За пореден път е необходимо някой външен да отгледа гръбнак сред българските политици

"България трябва да се върне в смисления разговор за новата архитектура на сигурността в Европа"

Христо Панчугов
Снимка: Силвия Великова

България трябва да се върне в смисления разговор за това как изглежда новата архитектура на сигурността в цяла Европа след нахлуването на Русия в Украйна.

Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател Христо Панчугов.

Според него президентът на Украйна Володимир Зеленски не случайно е избрал България за своето посещение:

"Самият факт, че ще се изправи пред президента Румен Радев също не е случайно. За пореден път е необходимо някой външен да отгледа гръбнак сред българската политическа класа и да се изправи пред провокациите, на които ние ставаме мълчаливи свидетели през последните години. Надявам се това да катализира подобен процес и сред българската политика. След като няколко пъти стояха на една маса с Радев и той им размахваше пръст, обвинявайки ги във военнолюбие. Българските политици, надявам се, да имат малко повече смелост и да отстояват принципите, които твърдят, че защитават".  

Политологът изрази очакване посланията от посещението на Зеленски да са продължение на тенденцията, която вече започна премиерът Николай Денков:

"Българското общество трябва да бъде убеден в необходимостта да подкрепим Украйна да се изправи пред агресията на Руската федерация. Необходимо е да продължим да мислим за реформиране на българската система за сигурност. Също така и да мислим за начина, по който ще се включим в следвоенното възстановяване на Украйна, опасявам се, че вероятно ще се наложи и на самата Руска федерация. Това трябва да се превърне в основния разказ, който политическата ни система трябва да води в следващите месеци".  

В предаването "12+3" Христо Панчугов коментира и изминалия месец, в който управлява правителството на Николай Денков:

"Самата конструкция (на мнозинството, подкрепящо кабинета - б.р.) изглежда много неустойчива заради външни фактори, а не заради самите участници в нея. Може обаче да се окаже и изключително устойчива, тъй като по някакви други причини тя ще обслужва различни частични интереси на участниците в нея. Трудно е да се направи прогноза. Но ако не видим опит да се постави на стабилна основа едно съвместно управление с ясни ангажименти кой е склонен да подкрепи сложните реформи и кой не е, това правителство ще изчерпи целия кредит на политическо доверие, който има. И дори да продължи да функционира в българската политика, индивидуалната имиджова щета на всички участници в този процес ще бъде изключително голяма, което ще пренареди за пореден път българската политическа система".

Интервюто на Георги Марков с Христо Панчугов и репортаж на Цветелина Стоянова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковите файлове.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павлина Илиева

Обединение "Бъдеще за туризма" с 11 предложения за законови промени

Обединение "Бъдеще за туризма" настоява за засилване на контрола върху сивия сектор в бранша. Организацията е внесла в Министерството на туризма 11 предложения за законови промени. Законът за туризма не е променян отдавна и съдържа остарели постановки, особено в частта за туроператорите, коментира председателят на организацията Павлина Илиева...

публикувано на 29.03.25 в 16:36

В Кюстендил искат зоополиция и наказания за насилниците над животни

Протестно шествие срещу насилието над животни организираха от неправителствени организации, сдружения, граждани в Кюстендил. Те се събраха пред сградата на Областната дирекция на полицията, шествието мина пред Окръжна прокуратура, пред съдебната палата, а след това на площад "Велбъжд" и до Общината. Протестиращи поискаха законови..

публикувано на 29.03.25 в 16:31
Спасители търсят оцелели с кучета на мястото на срутена сграда след земетресение в Банкок, Тайланд.

Расте броят на жертвите на разрушителното земетресение в Мианмар

Жертвите на разрушителното земетресение в Мианмар са вече над 1600, съобщава Би Би Си. Трусът с магнитуд 7,7 по Рихтер причини големи щети на инфраструктурата.  В ход са спасителни операции за издирване на оцелели под развалините на срутили се сгради.  Над 1000 са вече жертвите на мощното земетресение в Мианмар Епицентърът на земетресението с..

публикувано на 29.03.25 в 16:22
Протест на студенти и учители в Солун, 8 февруари 2024 г.

С протестни демонстрации гръцките учители искат повече средства за образованието

На масови протестни демонстрации излязоха гръцките учители от средното образование в Атина и Солун. Исканията им включваха преди всичко повече средства за образованието. Увеличаване на заплатите с 20%, както при военните, казаха демонстрантите. Не достигат учители по различни специалности, паралелките са претоварени с много ученици, не..

публикувано на 29.03.25 в 16:18

Десетки жители на Благоевград протестираха срещу насилието над животни

Десетки жители на Благоевград се събраха пред съдебната палата в града, за да участват в мирния протест срещу насилието над животните. С протестът присъстващите изразяват своето негодувание срещу едно от най-зловещите престъпления, разкривани у нас. Организирана мрежа за жестоко изтезаване и убийства на животни, заснемани в платени порнографски..

публикувано на 29.03.25 в 16:01
Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

Няма да има проблем за финансирането тази година на Българска наблюдателна станция на LOFAR

Няма да има проблем за финансирането тази година на Българска наблюдателна станция на пан-Европейския нискочестотен радиотелескоп LOFAR. Проектът е част от Националната пътна карта за научна инфраструктура на Република България Координатор е Институтът по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, БАН, членове на консорциума са..

публикувано на 29.03.25 в 15:56

Продължава работата по пълното ликвидиране на пожара край село Шереметя

Пожарникари и тежка строителна техника продължават работа по пълното ликвидиране на пожара, който възникна вчера на депото за битови отпадъци край великотърновското село Шереметя. Няма опасност за хората, увериха еколозите. Самозапалилите се отпадъци продължават да тлеят. Огнището е обхванало 4 метра дълбочина и площ от десетина декара...

публикувано на 29.03.25 в 15:44